Express-Miejski.pl

Jeden z najstarszych kutych zegarów w Europie znów na wieży kościelnej

Montaż zegara na wieży kościelnej w Henrykowie fot.: Stowarzyszenie Przyjaciół Henrykowa

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Po wielu latach przerwy na wieży kościelnej w Henrykowie znów pojawił się zegar. To efekt zaangażowania mieszkańców i wsparcie inicjatywy Kazimierza Piątkowskiego.

Przed wieloma laty znajdujący się na wieży zegar, a dokładniej jego mechanizm, przestał działać. Zegar zdemontowano w celu naprawy, jednak przez kilkanaście lat w temacie nic nie zrobiono. Dopiero niedawno z inicjatywy radnego powiatowego Kazimierza Piątkowskiego postanowiono zreperować mechanizm zegara, odnowić cyferblat i ponownie umieścić go na wieży.

Pierwsze spotkanie w sprawie montażu czasomierza odbyło się w lipcu. W kolejnych dniach mieszkańcy ze stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa wyremontowali pomieszczenie, w którym umieszczono serce zegara (werk), a także dokonali prac porządkowych w wieży kościelnej. W czwartek, 11 sierpnia, zegar ponownie zawisł na wieży i znów cieszy oko mieszkańców i gości odwiedzających Henryków.

Co ciekawe zegar ten to jednym z najstarszych zegarów kutych w Europie, co dodatkowo podnosi rangę wydarzenia związanego z przywróceniem go na swoje miejsce. Szkoda tylko tej co najmniej kilkunastoletniej przerwy...

sm. / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jeden z najstarszych kutych zegarów w Europie znów na wieży kościelnej

    2017-04-21 16:51:03

    gość: ~Zegary

    ostatnio dodany post

    Wspaniały ten zegar. Po wielu latach wrócił na swoje miejsce. Tu można zobaczyć więcej oryginalnych zegarów: http://zegary-design.blog.pl/ http://zegar-design.blogspot.com/

REKLAMA