13 listopada w Srebrnej Górze doszło do sporego odkrycia. Znaleziono kopalnię srebra. Dotarła do niej grupa pasjonatów skupiona wokół Jana Duerschlaga z Górnego Śląska.
Wspierali ich też członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca utworzonej (GEMO) przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych we Wrocławiu. Jak przyznają, jest to przełomowe odkrycie i „historię górnictwa tego rejonu trzeba będzie pisać na nowo”.
Już kilka lat temu Jan Duerschlag z województwa śląskiego zakupił od gminy kawałek ziemi, gdzie według zapisów, miała znajdować się kopalnia srebra. Zebrał wokół siebie grupę osób, którzy próbowali dotrzeć do kopalni. Udało im się to po pięciu latach. O odkryciu powiadomiono już archeologa, a badania trwają. - Kopalnia została już skartowana i sfilmowana. Jest przepiękna, m.in. jako jedna z niewielu na Dolnym Śląsku posiada doskonale zachowane podwójne (piętrowe) wyrobisko – informuje Krzysztof Krzyżanowski z GEMO. Ze wstępnych ustaleń wynika też, że w kopalni znajduje się zalany szyb. Odkrycia dokonano 13 listopada w piątek, około godziny 13.
O zdarzeniu poinformowano również władze lokalne. - Srebrna Góra posiadająca majestatyczną twierdzę oraz zabytkowe miasteczko odzyskała wreszcie trzeci, nie mniej ważny, element swojej przeszłości czyli zabytkową zabytkową kopalnię, której symbol figuruje w herbie miasteczka. To, że w starej kopalni po raz pierwszy od prawie stu lat rozbłysło światło jest zasługą właścicieli posesji, na której znajduje się kopalnia oraz grupy przyjaciół z odległego Rybnika, Wrocławia jak i ze Srebrnej Góry - komentuje Paweł Gancarz, wójt stoszowickiej gminy.
Świeżo upieczeni właściciele kopalni wyrażają chęć jej udostępnienia dla licznie przybywających turystów do Srebrnej Góry i są otwarci na współpracę z władzami gminy. - Wprawdzie odkrycie kopalni miało miejsce trzynastego w piątek o godz. 13 to jednak wszyscy są pełni optymizmu. Największym priorytetem na dzień dzisiejszy jest zabezpieczenie kopalni przed niebezpieczeństwem wystąpienia zawałów. Prace prowadzone podczas odkopywania sztolni są prowadzone pod nadzorem odpowiednich służb konserwatorskich - wyjaśnia szef samorządu. W międzyczasie trwa także dokumentowanie wyrobiska.
Jak informuje portal Szlaki Kulturowe Dolnego Śląska pozyskiwanie srebronośnego galenitu (ruda ołowiu) w rejonie Srebrnej Góry jest poświadczone już w XIII w. (wówczas grudki rudy zbierano z powierzchni). Około 1370 r. przybyli tu górnicy z Miśni i ze Złotego Stoku i na mocy książęcych przywilejów założyli osadę i pierwsze kopalnie. Zanikły one podczas wojen husyckich, lecz w 2. poł. XV zostały odnowione i następne stulecie to okres największego rozkwitu tutejszego górnictwa. W 1536 r. Srebrna Góra stała się wolnym miastem górniczym.
Można stwierdzić, że w połowie XVI w. istniało aż 12, na ogół niewielkich, kopalń, rozlokowanych na stokach Góry Srebrnej (obecnie: Warownej), Ostrogu i w dolinach Chłopiny i Kuźniczej. Były odwadniane samowypływem, w jednej książę Karol I polecił zbudować kunszt wodny, jeszcze inna posiadała sztolnię dziedziczną (odwadniającą). Na ogół pozyskiwano tam tylko rudę ołowiu, ale co najmniej w dwóch stwierdzono duże ilości srebra. Roczne wydobycie szacuje się na 200 ton rudy, z której otrzymywano – w Złotym Stoku – ok. 30 kg srebra.
Jak na kilkusetletnią tradycję, w Srebrnej Górze zachowało się stosunkowo niewiele czytelnych śladów po danej działalności górniczej. Piątkowe odkrycie może jednak w tym temacie wiele zmienić.
Do sprawy będziemy wracać.
sm. / Express-Miejski.pl / GEMO
Niesamowite odkrycie w Srebrnej Górze
2015-11-17 12:41:37
sm. / Express-Miejski.pl
13 listopada w Srebrnej Górze doszło do sporego odkrycia. Znaleziono kopalnię srebra. Dotarła do niej grupa eksploratorów „Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca".
2015-11-17 14:08:33
gość: ~mieskaniec
BARDZO DOBRA WIADOMSOĆ :)
2015-11-17 17:40:59
gość: ~Gold
Wcale bym się nie zdziwił jakby wam to kazali zasypać, bo nie legalnie dokonaliście odkrycia tak jak ze złotym pociągiem starają się zatuszować znalezisko, bo taka jest wola polityczna .
Dlaczego władze Polskie nie powołają zespołu eksploratorów do poszukiwania hitlerowskich skrytek na Dolnym Śląsku ? Mamy teraz nowoczesny sprzęt nie inwazyjny do poszukiwań
.Między Polską a Niemcami są podpisane tajne negocjacje dotyczące nie szukania skrytek po III rzeszy zawierające kosztowności zrabowane skarby a najcenniejszą rzeczą są badania naukowe szpiedzy nr kont Szwajcarskich itp.
Pod koniec wojny esesmani nakazali mieszkańcom Złotego Stoku szczelnie pozasłaniać okna i nie wychodzić z domu przez miasto przejechał konwój ciężarówek do tej pory nie wiadomo gdzie .
Stoleckie skałki celowo zrobiono rezerwat przyrody a co kryje się pod wzgórzem ?.
Kamienieckie wzgórze zamkowe, co kryje ?Wójt postawił eksploratorom takie nie do spełnienia warunki, aby nie badali wzgórza zamkowego ponoć tam znajduje się wielka podziemny magazyn a w czasie wojny kamieniecki pałac był magazynem dzieł sztuki .W parku znajduje się sztuczny staw, który służy do odwodnienia podziemnego obiektu .Wójt i radni podjęli uchwałę o utworzeniu parku kulturowego, aby ogrodzić obiekt i chronić go przed ciekawskimi poszukiwaczami .
Obowiązujące w Polsce prawo nie zezwala na legalne poszukiwania odkrycia, dlaczego nie można zmienić prawa? Bo by wystąpił nie korzystny obrót na stosunkach międzypaństwowych pomiędzy Polską a Niemcami .
Kto je ukrył to je ma wydobyć strażnicy IV rzeszy pilnują .
2015-11-17 18:57:53
gość: ~ex
nieżle masz zryte pod beretem
2015-11-18 08:56:32
gość: ~Czarni
To ty masz łeb zryty bo potomków Hitlera nie brakuje
2015-11-17 20:14:06
gość: ~Pietruś
Masz chłopie rację. Sam chodziłem w podziemiach skałek Stoleckich. Znam historię pałacu w Kamieńcu i widziałem wiele dziwnych rzeczy. Moja mama jak jeździła do pałacu w Kamieńcu to na ścianach wisiały jeszcze arrasy. Klepka dębowa ze stajni poszła do Warszawy jak i wiele elementów architektury. Natomiast co do zasłania okien to rzecz dotyczy Srebrnej Góry. Do dzisiaj w trakcie nocy sylwestrowej trwają tam nielegalne wysadzenia pewnych ścian w podziemiach. Ale to wszystko na ten temat bo strażnicy wciąż czuwają.
2015-11-18 16:04:20
gość: ~iras
Masz 100% rację. niemcy nie pozwolą a polskie prawo zezwala na ukrywanie prawdy.
2015-12-04 17:00:46
gość: ~RobHD
ostatnio dodany post
Coś ćpał? Zejdź na ziemię, to nie lata 50te
2015-11-17 21:34:53
gość: ~GEMO
Prosimy o sprostowanie: do kopalni dotarła grupa pasjonatów skupiona wokół Jana Duerschlaga z Górnego Śląska. GEMO tylko wspierało akcję, ponadto brał w niej udział Krzysztof Krzyżanowski (członek GEMO) i Dariusz Wójcik (obaj współautorzy artykułu o lokalizacji kopalni). Pozdrawiam,y GEMO.
2015-11-17 21:53:42
gość: ~aaa
Niesamowite odkrycie! BRAWO Panowie! :)
2015-11-17 23:22:58
gość: ~tetryk
ludziska kochane, to co odkryli już dawno było odkryte , ale czasy były takie, że nie ważne kto odkrył, bo wszystko było pod kontrolą (NKWD, PUBN, UBN, UB, SB, WSB, itd) Znam wiele z tych niby tajemnic otoczonych woalem. We wszystkich podgórskich miejscowościach dolnośląskich jest ta sama fabuła - " w ostatnich dniach wojny nawet 8.maja 1945r. tajemnicze transporty - kolumny samochodów- wjeżdżały w góry przez dane miejscowości i w zastraszeniu lokalnych mieszkańców, pod groźbą śmierci, kazano zasłonić okna i nie podglądać gdzie transport jedzie, a droga była tylko jedna i zastraszenie tyż było jedno. Takich historii o tej samej fabule jest wiele - od Świebodzic do Zgorzelca i cała kotlina Kłodzka - całe Sudety !!! Próbowałem nawiązać kontakt z celebrytami telewizji (Wołoszański) i poszukiwaczami skarbów z internetu, ale nikogo to nie interesuje, bo każdy ma swoją wizję i każdy ma swoją rację jak własną d--pę. Mam wiedzę o starych kopalniach obok Sr. Góry i o ukrytych podziemiach oraz małą cząstkę wiedzy o powojennej historii zamku Kamienieckiego, oraz o podziemiach Frankensteina i Stoleckich i Braszowickich fabrykach samolotów (ich podzespołów). Czy kogoś to interesuje oprócz SS. Jestem otwarty na rzetelną i szczerą wymianę poglądów.
2015-11-18 12:49:20
gość: ~Kazik Sabka
Witam
Jeśli istnieje ta możliwość, by poszerzyć skromną wiedzę o faktach, o których powyżej, to wraz z kilkoma znajomymi chętnie weźmiemy udział w wykładzie. Proszę o kontakt :) Dziękuję
poznaj1@wp.pl
2015-11-22 13:08:01
gość: ~Ypansław Ajdziaszewski
Do Kazia: Jak chcesz poszerzyć wiedzę o tych faktach to napisz na: spierdalaj1@wp.pl
2015-11-17 22:34:39
gość: ~em24
jasne, gotowe ;-) Gratulujemy!
2015-11-17 22:55:17
gość: ~GEMO
Panowie, bardzo proszę o pilny kontakt ws. artykułu. 697-400-417. GEMO
2015-11-17 22:56:31
gość: ~Ag
Co w tym niesamowitego ? odnaleźli i tyle i co dalej ? chwilowa histeria jak zwykle w okolicy. Powietrze zejdzie jak w dyna mówce szału nie będzie. Wołałbym jakby znaleźli z 10 miejsc pracy dla bezrobotnych , to tak , to by było niesamowite. W Wałbrzychu ponoć z złotego pociągu wyciągnęli do reanimacji kierownika pociągu i jest na OJONIE. Będzie obwożony po okolicy to jest niesamowite
2015-11-17 23:29:54
gość: ~I N
Panowie!!!! proszę ponownie o bardzo pilny kontakt w sprawie artykułu na nr 698680185 - tym razem grupa p. J Duerschlag'a
2015-11-17 23:52:59
gość: ~kamizela
KAPITALNA SPRAWAAAAAAA! GRATULACJE!!!
2015-11-18 02:17:02
gość: ~mieszkaniec Srebrnej Góry
Zaraz się pobiją o to odkrycie, ci "odkrywcy". A prawda jest taka, że ta kopalnia znana jest od dawna a oni próbują tylko kreować się na odkrywców w mediach. Zresztą nie jest to jedyna taka kopalnia. Gdyby nie kilka osób ze Srebrnej Góry na pewno nie trafili by do tej kopalni. Ładnie tak panowie kłócić się o to kto odkrył, a nie wspomnieć nawet o ludziach którzy was zaprowadzili do tej kopalni?
2015-11-18 08:50:11
gość: ~Spostrzegawczy
To prawda, że była znana - od jakiś trzystu lat. Co nie zmienia faktu, że była od prawie 100 lat niedostępna, a grupa z Rybnika poświęciła swój czas i pieniądze, by do niej dotrzeć. Nikt tu się nie kłóci, tylko prostuje informacje prasowe. Kogo konkretnie zapomniano (pisze Pan, że ktoś "zaprowadził")? Proszę wskazać, to dodamy właściwy wieniec laurowy.
2015-11-18 13:37:48
gość: ~zdziwiony
A skąd rzekomi "odkrywcy" wiedzą, że nikt z mieszkańców tam nie wchodził, skoro znają miejsce tej kopalni od co najwyżej kilku lat? Podczas gdy mieszakńcy tam żyją od zawsze. Jakoś bardziej wierzę mieszkańcom i w sumie to było by co najmniej dziwne gdyby miejscowi o niej nie wiedzieli. Skąd szanowny "spostrzegawczy" wie, że niedostępna od prawie 100 lat? Jak to zwykle bywa przy takich "odkryciach" "odkrywcą" pozostaje nie ten, kto odkrył, tylko ten kto pierwszy dobiegł do mediów. Zaraz będzie kolejna polsko-polsko wojenka bo każdy będzie chciał zdobyć wieniec laurowy dla siebie.
2015-11-19 01:19:48
gość: ~miki
Wójtowi Stoszowic potrzebna jest darmowa reklama w Internecie na wyższy stołek się nie dostał gmina w długach na rozwój gospodarczy nie ma, co liczyć odkryto kopalnię, co dawno została odkryta i robi się wielką medialną sensację, aby odwrócić uwagę mieszkańców od rzeczywistości nie ma pracy i nie będzie i jak tu żyć Panie Wójcie może uruchomimy tę kopalnię .
2015-11-20 11:41:36
gość: ~Mieszkaniec od urodzenia
Którędy niby, ktoś z mieszkańców miał tam wchodzić? Poza tym, 90% mieszkańców nie ma nawet pojęcia o pozostałych odkrytych, znanych od zawsze sztolniach, nie mówiąc o twierdzy. "Zdziwiony" , wiedzieć, znać opowieści, legendy itp. nie jest tym samym co ODKRYĆ!!!
2015-11-20 15:05:13
gość: ~miejscowy z dziada pradziada
To że ty nie masz o czymś pojęcia wcale nie oznacza, że to nie istnieje. Zamiast pluć jadem na forach, poczytaj trochę bardziej wartościowe rzeczy. Tak się składa, że na innych portalach też piszą, że kopalnia była wcześniej znana, więc raczej nie jest to wyssane z palca.
REKLAMA
REKLAMA