Express-Miejski.pl

Ratujmy gimnazja. Akcja przeciwko likwidacji szkół

Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich istnieje od 1 września 1999 roku. Obecnie uczęszcza do niego 375 uczniów fot.: mat. prasowe

Ząbkowickie szkoły gimnazjalne włączyły się do akcji „Ratujmy Gimnazja”. Inicjatorem akcji przeciwko likwidacji szkół, które zapowiedział rząd, jest gimnazjum w Toruniu.

W liście skierowanym do szkół gimnazjalnych w całym kraju wicedyrektorka toruńskiej placówki nr 24 Renata Samorowska podkreśla przede wszystkim, że oprócz zaprzepaszczenia owoców ciężkiej, 17-letniej pracy nauczycieli, wiąże się to z możliwą znaczną redukcją miejsc pracy w likwidowanych szkołach i zaznacza, że „jeżeli sami nie zawalczymy o swoją przyszłość, staniemy się milczącymi ofiarami polityki.”

- Ponieważ nowy rząd obiecał, że będzie słuchał ludzi, postanowiliśmy przedstawić swoje zdanie i zaprotestować przeciw „reformowaniu” systemu edukacji przez polityków. W tym celu kierujemy swój apel do wszystkich gimnazjów w Polsce o włączenie się do zainicjowanej przez nas akcji „Ratujmy gimnazja”. Pokażemy w ten sposób siłę i determinację w walce o poszanowanie naszych wieloletnich działań – zachęca Renata Samorowska, główna inicjatorka akcji.

W sekretariatach szkół znajduje się list otwarty do Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, który może podpisać każda osoba, popierająca akcję i nie zgadzająca się na likwidację gimnazjów na terenie kraju w najbliższych latach. Dla nowej minister priorytetem jest zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Zapowiedziała również, że gimnazja będą wygaszane, ale zapewniła, że nie odbędzie się to bez konsultacji z nauczycielami. Pracownicy szkół nie chcą jednak konsultacji - chcą po prostu nadal uczyć w placówkach.

Ewentualna likwidacja gimnazjów niesie za sobą też spore zmiany jeśli chodzi o przystosowanie szkół podstawowych, w których miałoby się mieścić osiem klas. Część z nich jest po prostu za mała. A co dalej z budynkami, w których obecnie uczą się gimnazjaliści? - Na dzień dzisiejszy nie planujemy likwidacji żadnego gimnazjum. Jeśli reforma, o której mowa wejdzie w życie, wtedy będziemy zajmować się tym tematem – krótko wyjaśnia Stanisław Moderski, asystent burmistrza Marcina Orzeszka.

em24.pl

51

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ratujmy gimnazja. Akcja przeciwko likwidacji szkół

  2015-11-13 08:54:31

  em24.pl

  Ząbkowickie szkoły gimnazjalne włączyły się do akcji „Ratujmy Gimnazja”. Inicjatorem akcji przeciwko likwidacji szkół, które zapowiedział rząd, jest gimnazjum w Toruniu.

 • 2015-11-13 09:45:48

  gość: ~takitam

  "Ratujmy gimnazja. Akcja przeciwko likwidacji szkół"

  Ten tytuł jest po prostu nielogiczny.
  Przecież nie chodzi o likwidację szkół w ogóle, a tylko o instytucje gimnazjów.

  Zresztą, chyba nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że w całej tej akcji nie chodzi o protest przeciwko likwidacji gimnazjów, a zwyczajnie o stołki.

 • 2015-11-13 10:14:55

  gość: ~KK

  Chodziłem do gimnazjum i były to najlepsze lata mojej edukacji, naprawdę. To, że chodzi może o stołki to zgadza się, racja, ale szkoła sama w sobie nie jest zła. Po co robić jakieś reformy? Kosztowne reformy.

 • 2015-11-13 09:48:29

  gość: ~zzzzzzzz

  A co tu ratować? nic dobrego , dzieciaki tylko mysla ze nagle sa dorosle , wylegarnia prostytutek i malych narkomanow .. niestety taka prawda ,

 • 2015-11-13 10:12:56

  gość: ~rodzic

  Tutaj chodzi również o jakość pracy nauczycieli. Niestety ale Karta nauczyciela chroni wszystkich, ale tez wszystkich nauczycieli sprowadza do jednego poziomu. Czy lepszy czy gorszy nauczyciel każdy jest tak samo traktowany finansowo. Dopóki będzie taki system który nie nagradza dobrych, prawdziwych nauczycieli dopóty nie bedzie dobrze sie dzialo jezeli chodzi o jakość nauczania. Na studia pedagogiczne itd powinni trafiać najlepsi uczniowie którzy wiedząc ze po skończonych studiach będą godnie zarabiać. Teraz jest tak ze wszyscy zarabiają tak samo.

 • 2015-11-13 17:52:31

  gość: ~aga

  nieprawda - nauczyciele nie zarabiają tak samo. Zależy to od wykształcenia, stażu, stopnia awansu i dodatkowych czynności, które wykonują. Każdego można też zwolnić, jeśli źle wykonuje swoją pracę

 • 2015-11-13 17:48:19

  gość: ~ooo

  mów za siebie -skoro się narkotyzowałeś/aś i prostytuowałeś/aś, i nie obrażaj innych

 • 2015-11-18 22:19:22

  gość: ~Jędrzej

  Mam pytanie. A gdzie są rodzice? Ile czasu poświęcają dziecku? Jak się rzeczywiście nimi będą interesować, gdzie i z kim spędzają wolny czas to mniej będzie tych patologii. To nie jest wina szkoły. Często szkołę obarczają winą ci, którzy najmniej od siebie dają i w ten sposób próbują uspokoić swoje sumienie.

 • 2015-11-20 06:05:02

  gość: ~k2

  problem jest głębszy, świat się zmienił, zagrożenia są inne, takie których nie było 20 lat wcześniej, szkoła też musi się zmieniać ale nie tabliczkami na ścianie budynku tylko trzeba zacząć od podstawy programowej, wspierania młodzieży w trudnym wieku dojrzewania poprzez psychologów, pedagogów, rodziców bo bez zdrowej współpracy tych środowisk nic nie zdziałamy

 • 2015-11-19 08:53:04

  gość: ~taa

  prawda! przykra niestety ale prawda...

 • 2015-11-25 06:02:51

  gość: ~k2

  chyba myślisz o sobie kiedy chodziło się do gimnazjum cóż za szczerość

 • 2015-11-29 16:36:08

  gość: ~polak

  NIe wiem do jakiego gimnazjum uczęszczał gość, ale moje było super, podstawówka dno totalne, Zdecydowanie NIE dla likwidacji gimnazjum

 • 2015-12-02 14:05:47

  gość: ~Tosia

  Proponowałam bym poczytać wypowiedzi ekspertów. A nie oglądać "Szkołę"
  Zapewne autor wypowiedzi nie zna żadnego gimnazjum....

 • 2015-11-13 11:49:47

  gość: ~taka prawda

  Kiedyś też protestowano pod hasłami "Ratujmy parowozy!" "Ratujmy dorożki!" Gimnazja są zbędnym obciążeniem dla podatników.

 • 2015-11-13 12:18:57

  gość: ~takitam

  gość: ~taka prawda napisał/a:
  "Gimnazja są zbędnym obciążeniem dla podatników."

  D O K Ł A D N I E


  Jednak tu nie chodzi tylko o to, ale przede wszystkim o system edukacji, czyli co by nie mówić po PRL-owskim systemie, to jednak 8 klas podstawówki było (moim zdaniem) najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

 • 2015-11-13 13:34:20

  gość: ~do takitam

  Ty to jesteś taki sam jak nowa premier ... zna się na wszystkim, czyli na niczym

 • 2015-11-13 13:50:19

  gość: ~takitam

  Cholera, nie wiedziałem, że ten artykuł traktuje o mnie.

  Myślałem, że komentujemy tu "obronę" gimnazjów.

  Poza tym rozumiem, że poprzednia premier (et consortes) była znakomita i tylko niewdzięczne społeczeństwo, a nawet własna partia, nie wiedzieć dlaczego podziękowali jej za współpracę.

 • 2015-12-09 09:05:23

  gość: ~wychowana w PRLu

  PRL już nie ma, ale autokratyzm wraca w jednej osobie< która nie miała dzieci - młodzi ludzie obecnie to inny wymiar są nafaszerowani prawami a nie obowiązkami - brakiem szacunku do zawodu nauczyciela ( kiedyś osoba nauczyciela wzbudzała szacunek obecnie tego szacunku młodzież nie ma do nikogo) dlatego nie da się wrócić do tego co było.

 • 2015-11-20 06:07:01

  gość: ~k2

  najlepiej pozamykać wszystko bo to koszt dla podatnika a ciemnota przyklaśnie.Witamy w średniowieczu:(

 • 2015-11-13 18:03:23

  gość: ~krzyś

  Szkoły ile kosztowały, tyle samo będą kosztowały - bez względu na to, czy gimnazja będą, czy nie. Natomiast ogromnymi kosztami będą: dostosowanie programów do wszystkich szkół, dostosowanie podręczników, dostosowanie budynków, przesunięcia stanowisk nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych do nowych placówek. Wielu nauczycieli, sprzątaczek, pracowników administracji straci pracę. Oczywiście chaos negatywnie wpłynie również na poziom edukacji uczniów. Ale przecież wszyscy bogaci w tym kraju, więc niech płacą, bo przecież "cuda" osiągniemy tą kolejną reformą!!!

 • 2015-11-13 23:51:47

  gość: ~takitam

  @krzyś

  gość: ~krzyś napisał/a:
  "Szkoły ile kosztowały, tyle samo będą kosztowały - bez względu na to, czy gimnazja będą, czy nie ......... Wielu nauczycieli, sprzątaczek, pracowników administracji straci pracę."

  Przepraszam, ale .... no nie rozumiem.
  Z tego co wiem, to gimnazja są najczęściej w osobnych budynkach niż podstawówki, więc jeśli zlikwidujemy gimnazja i połączymy w/w placówki, to jeden z budynków zostanie pusty, a jeśli w ogóle przenieść wszystkich uczniów do innego (większego budynku), to nawet dwa budynki zostaną puste, więc odpadają koszty ich utrzymania.

  Nie rozumiem również co złego jest w tym, że ktoś straci pracę ?
  Jeśli np. zamyka się zakład produkcyjny, to wszyscy jak leci tracą pracę i nikt szat z tego powodu nie rozdziera.
  Jeśli więc ci nauczyciele i inni z likwidowanych placówek stracą pracę, to kolejne oszczędności dla budżetu.
  Ci nauczyciele powinni to bez problemu zrozumieć, bo często bywa, że sami uczą o tym, że teraz jest kapitalizm i wiecie drogie dzieci, tak już jest w tym systemie, że niepotrzebni ludzie tracą pracę i muszą się postarać o inną.
  Mam nadzieję, że skorzystają z własnych rad i nauk.

 • 2015-11-18 22:27:53

  gość: ~Jędrzej

  Prezentujesz myślenie ptaszka z małym móżdżkiem. Masz rację jak wciśniemy 8 roczników do często załadowanych już 6 klasowych szkół podstawowych to będzie lepiej. Rozumiem, że skoro innych dotyka dramat zwalniania, to bez problemu można go fundować kolejnym osobom. Gratuluję Ci tych super oszczędności: odprawy dla zwalnianych, zasiłki dla bezrobotnych i ogłupione dzieci i nauczyciele kolejnymi zmianami. Już widzę jak obecni gimnazjaliści z problemami zamieniają się w aniołków w kontakcie z dziećmi klas pierwszych i drugich.

 • 2015-11-17 20:34:19

  gość: ~eLKa

  Masz rację, ale pytam się jaką reformą. Przecież mamy wrócić do tego co kiedyś stwierdzono, że było złe. Więc wracamy do złego ogromnymi kosztami. Bo zysku z tego nie będzie. Czasokres edukowania dzieci i młodzieży się nie zmieni!!!

 • 2015-11-13 18:08:59

  gość: ~nauczyciel

  Gimnazja w ogóle nie powinny powstać Jest to największy błąd Polskiej Edukacji.....Jestem nauczycielem przedszkola który wiele lat temu musiał odejść z Oświaty ponieważ zlikwidowano zerówki Musiałam się przekwalifikować i tego samego życzę kolegom z Gimnazjów.....No....pieniążków będzie mniej niestety i wakacji też nie będzie.....ale zdrowsi psychicznie będziecie na sto procent :)

 • 2015-11-13 20:38:12

  gość: ~matka

  Gimnazja powinny być zlikwidowane moze na poczatku będzie haos ale szybko to się unormuje.Im szybciej je zlikwidują tym bedzie lepiej

 • 2015-11-13 21:39:21

  gość: ~Ratujmy Siebie

  Popieram jak najbardziej.... Gdyby sobie ktoś zdawał sprawę po co są szkoły dla dzieci to by się za głowę złapał i powiedział to chyba jakieś szaleństwo. Ja bym zlikwodował/a najchętniej wszystkie szkoły na świecie to czego oni tam uczą to i tak jedno wielkie kłamstwo, jeżeli sobie ktoś zdaje sprawę o czym ja mowię. Wielu ludzi jeszcze nie zna prawdy co tak dokładnie dzieje się na całym świecie jest to poważna sprawa dlatego oczy rozum i serce trzeba mieć szeroko otwarte a nie jeszcze dzieci posyłać do tych okropnych szkół , niech likwidują te szkoły to dzieci bedą przynajmniej miały spokój. Wszyscy dorośli jak i dzieci powinny uczyć się Prawdy a nie kłamstwa w szkołach ;) Pozdrawiam.

 • 2015-11-13 23:40:01

  gość: ~takitam

  Panie nauczycielu.

  Nie chciałbym być niegrzeczny, ale ... Pana wpis nie zawiera znaków interpunkcyjnych, więc może to lepiej, że musiał się Pan przekwalifikować, ale .... co do zasady się zgadzam, czyli gimnazja oczywiście nie powinny powstać.
  Niestety powstały, ale na szczęście ten błąd można (i należy) na prawić.

 • 2015-11-18 20:39:58

  gość: ~rodzic

  Jakie to typowo polskie i katolickie: zyczyc innym jak najgorzej:(

 • 2015-11-20 20:37:48

  gość: ~agam

  Serdecznie dziękuję za życzenia. Tyko czy to my robiliśmy poprzednią reformę, że Pan/Pani się na nas mści? Czegoś tutaj nie rozumiem....

 • 2015-11-14 14:25:48

  gość: ~Matt

  Chodziłem do gimnazjum, teraz skończyłem technikum i niech je likwidują. Jakoś pszczółkę kamieniecką zlikwidują i co? Tam pracownie gastronomiczne mają dobre i jakoś to też nikogo nie obchodzi, a najbardziej boja sie dyrektorzy gimnajzum, ze już nie będą dyrektorami. W Kamienieckim gimnazjum pewnie bezie tak jak kiedyś było, że część lekcji będzie w podstawówce a cześć w gimnazjum i tu problemu nie widzę :) A nauczyciele z roku na rok tak tracą prace bo coraz mniej uczniów jest, albo widzą, jak nas uczą i uciekają do Wrocławia, ocenianie po nazwisku, pozdro dla takich nauczycieli :)

 • 2015-11-14 15:15:29

  gość: ~jan

  chodziłem 8 lat do szkoły podstawowej.4 do LO,5 lat studiowałem-taki system edukacji był najlepszy i do niego trzeba wrocic!!!!!!gimnazja precz!!!!!!!!!!!

 • 2015-11-14 18:52:32

  gość: ~Gimnazjalista

  A skąd wiesz, jak do nich nie chodziłeś, jakie są Gimnazja! Z tego co piszesz to po tych studiach z inteligencją chyba jesteś na bakier!

 • 2015-11-15 16:13:30

  gość: ~Blee

  A gdzie byli dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów, kiedy wprowadzano kolejne, chore reformy i modernizacje programów nauczania? Dlaczego nie bili na alarm, kiedy w gimnazjach pojawiały się kolejne patologie? Polską oświatę należy zaorać, grunt uprawić i na tak przygotowanej roli zacząć uprawiać od nowa!

 • 2015-11-15 19:00:24

  gość: ~Blee

  To ty chyba jesteś patologią, nie obrażaj gimnazjalistów!

 • 2015-11-16 17:30:14

  gość: ~Nauczyciel w Gimnazjum

  ... Kochani sam kiedyś byłem uczniem Gimnazjum i było wcale inaczej... dzisiejsza młodzież jest okropna!!! Uważają że są już dorośli i My jako nauczyciele nic im nie możemy zrobić... Nie boją się ujemnych punktów z zachowania... Współczesne GIMNAZJA winny być jak najszybciej zlikwidowane...

 • 2015-11-16 23:04:32

  gość: ~yu

  Przeszedłem przez gimnazjum i wiem, że to bezsensowne 3 lata mojego życia....powinny zostać zlikwidowane !

 • 2015-11-16 23:50:28

  gość: ~Kuba

  likwidujcie, likwidujcie ... i to jak najszybciej!

  - nauczyciele, administracja, sprzątaczki na bruk ...

  - dzieciaki od 6 do 15 roku życia w jednych budynkach upchacie ..., bo przecież te po gimnazjach zamknie się ... w ramach oszczędności

  - dwie zmiany uczęszczania uczniów do szkoły uczynicie, tak jak to kiedyś było ...

  - zmniejszy się OGROMNIE liczba problemów młodzieży pijącej, ćpającej, agresywnej ...

  - za książki wszystkie nowe zapłacicie ... bo coś nie słychać, aby w ramach reformy PIS rozdawał nowe

 • 2015-11-17 07:10:02

  gość: ~Ciekawy

  @Kuba - a skąd takie informacje? Domyślać się,że to Twoje przypuszczenia. Dotacja do podręczników będzie na zasadach jak do tej pory. Nie wiemy czy wszystkie gimnazja zostaną zamknięte czy zostaną wykorzystane jako szkoły podstawowe.Nauczyciele i sprzataczki mogą pracowac w szkołach podstawowych. Natomiast co dla mnie w tym wszystkim jest ważne to to, że dzieci w wieku 15-16 lat to dalej dzieci. A w większość jak idzie to gimnazjum to jest przekonana, że już nie. I wymaga innego traktowania. I tu leży wg mnie największy problem. Myślę,że wszyscy to widzimy tylko inaczej oceniany.

 • 2015-11-17 21:58:30

  gość: ~DOROTA

  Wszyscy wiemy, że gimnazja to porażka i nie ma, co ratować. System JAKI BYŁ KIEDYŚ JEST NAJLEPSZY. WSZYSCY NAUCZYCIELE POWINNI DOBRZE O WIEDZIEĆ. I głupio nie manifestować. Tak Jestem nauczycielem z dużym stażem jestem za zmianą! Nie ma, co ratować.

 • 2015-11-18 08:25:21

  gość: ~Nauczyciel

  Potwierdzam Pani zdanie

 • 2015-11-18 20:33:24

  gość: ~gosc

  Szkoda, ze nikt glosno nie mowi, ze szkoly srednie przyjmuja wszystkich uczniow, nawet tych najslabszych, zeby nauczyciele nie tracili etatow. A potem jojcza, ze niby gimnazja tak slabo przygotowuja. Wstyd. Wstyd tak oszukiwac.
  Moje dzieci przeszly przez gimnazjum. Okazalo sie najbarwniejszym i najlepszym okresem w ich zyciu. Z ulga uciekly z podstawowki, w ktorej doswiadczaly przemocy.
  To nie w gimnazjum jest problem.
  Problem jest w ludziach, ktorzy mysla, ze cofna czas i powrotem do socjalistycznego systemu zmienia mlodziez.

 • 2015-11-20 06:21:45

  gość: ~k2

  Pewnie ma Pani ogromne doświadczenie w pracy z gimnazjalistami jak widać, zna Pani ich potrzeby, problemy i ma na nie receptę.GRATULUJE na pewno w SP problemy znikną a uczniowie staną się grzeczniejsi.

 • 2015-11-18 22:51:24

  gość: ~ona

  O jakim powrocie do dawnej szkoły mówicie? przecież to zupełnie inna szkoła, inni uczniowie, inne pokolenie. Nikt normalny chyba nie wierzy, że zlikwidowanie gimnazjów spowoduje zlikwidowanie problemów wychowawczych piętnasto- czy szesnastolatków? Poza tym czy nauczyciele w podstawówkach są przygotowani do rozwiązywania takich problemów....skoro ze wzrostem agresji wśród swoich uczniów nie potrafią sobie poradzić?

 • 2015-11-19 08:52:09

  gość: ~taa

  likwidować tą wylęgarnie poj....w i 14 letnich ćpunów.

 • 2015-11-20 06:25:00

  gość: ~k2

  chyba mówiusz o sobie nie obrażaj uczniów gimnazjów

 • 2015-11-24 22:35:18

  gość: ~Asia

  Jaka wylęgarnia prostytutek???!!! Proszę nie obrażać moich uczniów. Gimnazjaliści to wspaniali młodzi ludzie, ludzie, którzy są na etapie odkrywania swoich talentów i pasji. Młodzi, energiczni, z pasją!

 • 2015-11-24 22:38:49

  gość: ~Asia

  Nie chcę, żeby maluchy chodziły do tej samej szkoły co nastolatki!! nIE DLA LIKWIDACJI GIMNAZJÓW!

 • 2015-11-24 22:40:52

  gość: ~Asia

  Nie chcę, żeby maluchy chodziły do tej samej szkoły co nastolatki!! Nie dla likwidacji gimnazjów!

 • 2015-12-03 11:56:52

  gość: ~MIG 12

  W szkołach jak za komuny zmuszają nas do podpisywania list przeciw likwidacji gimnazjów. Jest to przymus psychiczny!!!. Nauczyciel pracujący w gimnazjum jak nie podpisze listy to wiadomo, że będzie na cenzurowanym!!!!
  RATUNKU!!!!
  NIE WIERZCIE DO KOŃCA W TE LISTY.!!!!
  A jak ktoś chce naprawdę ratować gimnazja to niech wystawi listę nie w szkole (bo to przymus111), ale na przykład w Urzędzie Miejskim lub w związkach zawodowych...I niech ludzie dobrowolnie przychodzą, a nie listy w szkołach, gdzie człowiek jest stygmatyzowany jak ma inne zdanie. I kto to robi? Nauczyciele.
  RATUNKU!!!!!!

 • 2016-10-25 19:35:55

  gość: ~Iwona

  Co z dziećmi z roczników 2003 i 2004, które po reformie razem będą startować do liceów i techników, szkoły się nie rozciągną. Czy w liceach będą dwa odrębne programy dla nich?

 • 2020-08-05 15:50:24

  gość: ~Józef z Rzplitej Norwidow

  ostatnio dodany post

  Tak samo myśłałem. Zalożyłem wtedy grupę po zbliżonym tutułem. Dołożyłem tylko... i jest Ratujmy polskie gimnazja... Jesteśmy tam do dzisiaj! Pozdr.

REKLAMA