Express-Miejski.pl

Polska mapa zanieczyszczeń. Są miejscowości z regionu

Mapa zanieczyszczeń Polski fot.: prt. screen em24.pl

Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, a także Nowa Ruda znalazły się na mapie kraju, na której zaznaczono miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród krajów Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji - pyłu zawieszonego PM10 i benzo (a) pirenu - przekracza dopuszczalne normy kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastokrotnie. W południowej Polsce ludzie przez niemal połowę dni w roku oddychają trującym koktajlem, który wywołuje astmę, zawały serca, raka płuc.

W Krakowie bezpieczne wartości były w ubiegłych latach przekroczone przez nawet 150 dni w roku, w Gliwicach i Zabrzu - 125 dni. Niemal żadne miasto nie spełnia unijnych norm czystości powietrza. Złe wskaźniki są także we Wrocławiu, a bardzo złe w górskich kotlinach – chociażby w Nowej Rudzie czy Suchej Beskidzkiej.

Mapy z zaznaczonymi miejscowościami pochodzą z portalu Aqicn.org, prowadzonego przez pekińską organizację World Air Quality Index. Dane zaś pochodzą z oficjalnych stacji pomiarowych prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Dane na portalu aktualizowane są co najmniej kilka razy w dniu. Na dzień 6 listopada, godz. 14 jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich, Kłodzku i Nowej Rudzie jest średnia. Wszelkie zmiany zachodzące w powietrzu można śledzić na portalu chińskiej organizacji. Jest tam pokazany m.in. indeks jakości powietrza w czasie rzeczywistym i czy obecnie występujące powietrze na terenie danego miasta jest dobre, średnie, niezdrowe dla grup narażonych (dzieci, starsi), niezdrowe czy bardzo niezdrowe.

sm. / Express-Miejski.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Polska mapa zanieczyszczeń. Są miejscowości z regionu

  2015-11-06 14:19:05

  sm. / Express-Miejski.pl

  Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, a także Nowa Ruda znalazły się na mapie kraju, na której zaznaczono miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

 • 2015-11-06 14:53:41

  gość: ~rtz

  Zapraszam na Poprzeczną pooglądać, czym się pali w tej mieścinie.

 • 2015-11-07 07:40:42

  gość: ~radek

  Wg badan w Polsce co roku umiera okolo 45 tys ludzi w wyniku wpływu działania zanieczyszczeń powietrza. Koniec komentarza.

 • 2015-11-07 11:54:11

  gość: ~mkz

  zapraszam do Kamienca Zabkowickiego. tu ludzie pala plastiki a nawet leki

 • 2015-11-07 14:18:28

  gość: ~Bodek

  Dziwną sprawą jest że gdy tylko z komina sklepu Renoma na ulicy Wrocławskiej wydobywa się siwy, wpadający nieraz w kolor żółty, dym to przy lekkim wietrze cała Traugutta jest zasmrodzona, a straż miejska będąca pod sklepem podczas takiego dymienia nic nie zdziałała.

 • 2015-11-07 16:48:38

  gość: ~tom

  Tak samo jest w Ziebicach. Są domy, kamienice i pewien sklep w rynku gdzie z komina wydobywa sie śmierdzący, żółty dym. Dodam ze sklep jest obok budynku straży miejskiej. Czy oni nie rozumieją ze brak reakcji na takie trucizny wydobywające sie z komina powodują ze sa problemy zdrowotne. Wszyscy to wdychamy. Dzieci, starsi, młodzież. I ten dym powoduje powolne zatruwanie organizmu. A wystarczy systematyczna kontrola i ewentualnie mandat aby nauczyć szanowania siebie nawzajem. Amen.

 • 2015-11-07 17:23:37

  gość: ~XXXXX

  w taki sposób rozpala się piec, kiedy uruchamia się dmuchawa. tu żadna straż miejska nie pomoże. przy rozpalaniu mojego kotła koksowego jest podobnie

 • 2015-11-09 11:12:40

  gość: ~Włodzimierz

  Z ciekawości wszedłem na tę mapę i dziś powietrze u nas w regionie dobre. No proszę. Zastanawia mnie jednak taka rzecz - czemu w Chinach, na które wszyscy tak psioczą jest powietrze mniej zanieczyszczone niż chociażby we Wrocławiu? Przecież wielkość zakładów produkcyjnych, ludzi żyjących itd. jest tam nieporównywalnie większa...

 • 2015-11-16 17:48:39

  gość: ~rex

  ostatnio dodany post

  Włodek przestań szeptać

REKLAMA