Express-Miejski.pl

Początki polskiej administracji w powiecie ząbkowickim

Wystawę będzie można zobaczyć do końca września w godzinach otwarcia archiwum - od poniedziałku do piątku od 9 do 15, w środy do godz. 18 fot.: jorganisciak.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

25 maja w Archiwum Państwowym Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim otwarto wystawę - "Początki polskiej administracji w powiecie ząbkowickim".

Autorem wystawy jest dr Bartosz Grygorcewicz, pracownik archiwum. Na wystawie można zobaczyć unikalne dokumenty związane z objęciem władzy przez polskiego pełnomocnika na XXIII Okręg, pierwowzór dzisiejszego powiatu ząbkowickiego. Są tam również zdjęcia pierwszych burmistrzów, wójtów i starostów, dokumenty rosyjskie oraz zdjęcia z wysiedlenia Niemców w 1946 roku.

Jedną z ciekawostek, o któryej wspominaliśmy już kiedyś na naszym portalu, jest informacja o tym, że Kamieniec Ząbkowicki był już niegdyś miastem. Jego burmistrzem był wówczas Marian Krawczyk - od lipca 1945 roku do kwietnia 1946 roku. W archiwum znajduje się m.in. jego pieczątka jako burmistrza oraz podpis. Po kilkudziesięciu latach Kamieniec Ząbkowicki być może znów będzie miał prawa miejskie. Kilka dni temu zakończyły się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie, decyzję podejmą radni.

Otwarcie wystawy zbiegło się z wykładem inauguracyjnym dla uczniów Gimnazjum Publicznego w Kamieńcu Ząbkowickim. Wystawa bedzie czynna do końca września br. w godzinach pracy archiwum.  

sm. / Express-Miejski.pl / jorganisciak.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA