Express-Miejski.pl

O Ząbkowicach znów jest głośno

Pomnik "Dzieci Poczętych i Nienarodzonych" fot.: kotowicz.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dziś rano w Polska The Times ukazał się artykuł poświęcony pomnikowi "Dzieci Poczętych i Nienarodzonych" znajdujący się przy głównej bramie cmentarza w Ząbkowicach Śląskich. Chwilę później temat poruszyli główni prześmiewcy Polski - duet Wojewódzki i Figurski, lub jesli ktoś woli "Martenka i Misiura".

Żadna z osób, która wypowiadała się na temat pomnika nie kwestionuje faktu, że w ogóle się pojawił. Oburzenie wywołuje jedynie jego forma. Rzeźba przestawia tułów kobiety z wystającymi z jej karku dwoma nogami/konarami (nie do końca jesteśmy pewni czym). Poniżej tułowia znajdują się dwie główki dzieci.

- Jakiś amatorzyna wydłubał chałę, a że nie miał niezguła pojęcia o kompozycji i formie, no to stoi to, co stoi, niestety, w miejscu publicznym i szacownym - skomentowała dla gazety Maria Bor, rzeźbiarka i rzeczoznawca dzieł sztuki współczesnej w zakresie rzeżby - A postaw to sobie, biedne beztalencie, w swoim pokoju, w ogródku raczej nie, bo i tam ludzie kaleczyliby oczy - dodaje.  

Pomnik powstał z inicjatywy lokalnej Akcji Katolickiej, wikarego księdza Marka Zołoteńkiego z parafii pw. św. Anny. Ponieważ uczestnicy akcji nie posiadali osobowości prawnej zwrócili się o pomoc do ZHP. - Na prośbę kół katolickich, jako organizacja, wystąpiłam z wnioskiem o zwolnienie z opłat cmentarnych kwatery, w której miał stać pomnik. Do 30 maja projekt pomnika owiany był tajemnicą.  - tłumaczy Beata Klita, komendant ząbkowickiego hufca ZHP. - Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby bardzo padało i nie jestem przekonana, czy ktokolwiek zwrócił uwagę na jego formę - dodaje. - Nie wiem co arysta miał na myśli tworząc takie, a nie inne dzieło, ale ja na ten temat dyskutować nie będę, nie jestem plastykiem. Fakt faktem, że gdyby nie tabliczka, to wiele osób nie wiedziałoby, co w ogóle przedstawia. Według mnie powstał "mały koszmarek".

Kilka dni temu sprawą zajęła się polska edycja The Times. Dziś ukazał się na łamach ich portalu artykuł związany z rzeźbą, który nie umnkął uwadze Wojewódzkiego oraz Figurskiego. Jakie są ich programy większość osób doskonale wie. Nie pozostawili suchej nitki na nikim, kto tylko miał jakikolwiek związek z powstaniem pomnika. Ząbkowice tym samym ponownie zyskały na sławie. Czy jednak zasada: "nieważne jak mówią, oby mówili" jest dobra?"

leoni

94

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • O Ząbkowicach znów jest głośno

  2010-07-29 09:50:37

  leoni (admin)

  Dziś rano w Polska The Times ukazał się artykuł poświęcony pomnikowi "Dzieci Poczętych i Nienarodzonych" znajdujący się przy głównej bramie cmentarza w Ząbkowicach Śląskich. Chwilę później temat poruszyli główni prześmiewcy Polski - duet Wojewódzki i Figurski, lub jesli ktoś woli "Martenka i Misiura".

 • 2010-07-29 10:25:04

  gość: ~:)

  A... to pewnie dlatego ksiądz ten został przeniesiony do innej parafii :)

 • 2010-07-29 10:29:21

  gość: ~gość

  Chyba tak się chciał przypochlebić burmistrzowi Kotowiczowi, że przesadził z formą :)))

 • 2010-07-29 10:34:54

  gość: ~Czy leci z nami pilot?

  Ten pomnik epatuje wulgaryzmem i sprowadza kobiety do roli przedmiotu. Ząbkowice nie powinny być rozsławiane schorowaną albo wykutą przez nacjonalizm wyobraźnią o prokreacji .

 • 2010-07-29 10:36:45

  gość: ~marek ciapka

  Bez przesady. W artykule jest wszystko wyjaśnione. Reszta to tylko dopowiedzenia i prywatne teorie.

 • 2010-07-29 10:42:04

  zocha

  Ten pomnik jest żenujący. Obraża mnie, jako kobietę. Obraża mnie, jako matkę, siostrę, córkę. Wstyd mi, że takie coś w ogóle się pojawiło. I nie chodzi o to, że powstał pomnik, chodzi oto, jak on wygląda i co sobą prezentuje. To karygodne, że władze wydały pozwolenie na coś takiego. To coś uwłacza mi w równym stopniu co hasła rasistowskie skierowane w kierunku osób z odmiennym kolorem skóry. Wg mnie jasno z niego wynika, że kobieta, która ma tu sylwetkę wyprostowaną, wręcz posągową, decyduje się na zabicie swojego dziecka bez mrugnięcia okiem. Bo chyba nie wierzycie, że kobieta, która rodzi, lub która dowiaduje się, że jej dziecko zmarło przed porodem tak wygląda? Do tego oczywiście to jej decyzja i facet nie ma nic do gadania. I jeszcze mają na to patrzeć nasze dzieci przychodzące na cmentarz? TO SKANDAL!

 • 2010-07-29 10:47:14

  gość: ~marek ciapka

  zocha ten wpis dotyczył wypowiedzi twoich poprzedników, którzy zastanawiają sięna rola burmistrza w tej sprawie i robienie z tego polityki.. Mnie ten pomnik też troszkę "zdziwił".

 • 2010-07-29 10:56:10

  zocha

  Rozumiem, ze burmistrz mógł nie widzieć pomnika, ale ktoś wcześniej musiał go widzieć, a wynika z tego, że projekt najpierw zaakceptował ksiądz! potem ZHP potem ktoś w urzędzie. Jak ksiądz, który ma szanować wszystkich na równi zezwolił na takie coś!? Jak artysta, który to zrobił może nazywać się artystą? To jakiś kmiotek bez wyobraźni, który nie ma za grosz szacunku dla kobiet.

 • 2010-07-29 10:57:21

  gość: ~karol

  Zosiu masz rację. Niestet jsteśmy zdani na tych , których mamy. Zabkowice nigdy nie miały prawdziwych władz . To jest klątwa. Do dzisjaj nie wiem co to ścierwo przedstawia. Prosze o podanie imiennie kto był pomysłodawcą tego pomnikaii i jego wizerunku no i ceny za wykonanie. Przypuszczam ,że najbardziej wierzący lecz nie praktykujący a bazujacy na gestach i symbolice.

 • 2010-07-29 11:03:51

  bobNINJAmarley

  Karol raczej chyba bardziej praktykujący niż wierzący. w kościele katolickim hipokryzja jest na równi z ołtarzem a może i wyżej

 • 2010-07-29 10:51:55

  bobNINJAmarley

  bo i pewnie pomysłodawcy chodziło o manifest związany z aborcją niż założeniem ze pomnik będzie upamiętniał narodzone czy nie, dzieci które odeszły oraz cierpienie ich matek . Nie rozumiem tylko dlaczego samych matek a nie ojców .
  Przerost formy nad rozsądkiem

 • 2010-07-29 10:54:05

  bobNINJAmarley

  no i zawsze jest prawdopodobienstwo tego ze ktos komus dal zarobic a reszta sie nie liczy, bo szczrze przyznam ze dzieci z swielicy na ziebickiej pewnie wydlubaly by ladniejszy i bardziej odpowiedni

 • 2010-07-29 11:15:44

  gość: ~karol

  liczą sie uczyynki a nie praktyka - jak wiesz co rzeźba przedstwia i jak ją odczytac prosze abyś mi opisał po kolei , fragment po fragmencie - bedę wdzieczny.

 • 2010-07-29 11:03:31

  jaspera

  Kolejny przejaw przerostu formy nad treścią.. Pomnik w zamierzeniu miał służyć rodzicom którzy stracili swoje nienarodzone dzieci, a według dziwnego polskiego prawa nie mogli pochować płodu. Takie miejsce jest potrzebne i tego nikt nie kwestionuje.
  Jednak to co zostało postawione w Ząbkowicach stało się parodią pierwotnego sensu.. Rzemieślnik (bo z oczywistych względów nie godzi się go nazywać artystą) dał upust swoim fantazjom i stworzył ohydztwo, które obraża kobiety, dyskryminuje zarówno je jak i mężczyzn (przecież oni także cierpią z powodu straty dziecka) i powoduje że patrząc na rzeźbę odbieramy ją raczej jako antyaborcyjny manifest
  Przedstawienie kobiety jako korpusu z wydatnym biustem, z wyrastającymi z szyi pniami układającymi się tak że tworzą waginę to temat dla rzeźby prezentowanej na wystawie indywidualnej na którą widzowie sami decydują się przyjść, a nie dla pomnika ustawionego w przestrzeni publicznej..
  Jeszcze kwestia odpowiedzialności..
  Nie można tłumaczyć się deszczem, tym że nie widziało się projektu - to świadczy jedynie o braku profesjonalizmu.

 • 2010-07-29 11:12:38

  gość: ~marek ciapka

  Wklejam ponizej z pełnej treści artykułu jego fragment byśmy wszyscy nie galopowali na oślep i robili z tego polityki: Jedyną decyzja gminy było zwolenie z opłat za miejsce pod pomnik. Skupmy się raczej na samych pomniku, który juz stoi.
  Musze dodać także, że mnie osobiście bardziej na tym miejscu odpowiadała by np. tablica na postumencie "Ku Pamięci Dzieci Nienarodzonych".
  "Pomnik powstał z inicjatywy lokalnej Akcji Katolickiej, wikarego księdza Marka Zołoteńkiego z parafii pw. św. Anny. Ponieważ uczestnicy akcji nie posiadali osobowości prawnej zwrócili się o pomoc do ZHP. - Na prośbę kół katolickich, jako organizacja, wystąpiłam z wnioskiem o zwolnienie z opłat cmentarnych kwatery, w której miał stać pomnik. Do 30 maja projekt pomnika owiany był tajemnicą. - tłumaczy Beata Klita, komendant ząbkowickiego hufca ZHP. - Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby bardzo padało i nie jestem przekonana, czy ktokolwiek zwrócił uwagę na jego formę - dodaje. - Nie wiem co arysta miał na myśli tworząc takie, a nie inne dzieło, ale ja na ten temat dyskutować nie będę, nie jestem plastykiem. Fakt faktem, że gdyby nie tabliczka, to wiele osób nie wiedziałoby, co w ogóle przedstawia. Według mnie powstał "mały koszmarek".

 • 2010-07-29 11:19:59

  bobNINJAmarley

  nikt nie robi polityki no chyba ze polityka jest zwrócenie uwagi ze jak się zwalnia z opłat t dobrze by było wiedzieć co . w tym wypadku pomnik wiec chyba rozsądne jest przyglądniecie się projektowi i przesłaniu a nie twierdzenie później -ze mi się tez nie podoba a tu robią z tego politykę ...tak po krótce Panie Marku

  P.S powiedzmy ze chce postawić pomnik żołnierzom poległym w II wojnie ..niby wszytko ok ale co będzie jak pomnik stanie a będzie przedstawiał żołnierza wermachtu z wyciągnięta przed siebie ręką wtedy tez się powie ze projektu nikt nie widział

 • 2010-07-29 11:43:45

  gość: ~karol

  bob to mi sie podoba podajesz pomysły o zasiegu miedzynarodowym. Co mozemy zrobic z zołnierza wermachtu - pominik wielofunkcyjny z wymiennym osprzętem. Chcesz zrobić lenina wkladasz mu w łapę czapkkę i zmieniasz szynel , żołnierza polskiego zmieniasz pas , przywódcę korei płn. wyciagasz czapke lenina wkładasz kwiaty, pomnik powodzi tysiąclecia wieszasz na wyciagnietej ręce tablcę z cyfra 4,50 m itp - figlarz z ciebie

 • 2010-07-29 11:23:45

  jaspera

  ok, jedyną decyzją gminy było zezwolenie z opłat za miejsce pod pomnik.. W takim razie pytam jaki jest klucz doboru inwestycji, rzeźb które z takich opłat są zwolnione? Czy, skoro burmistrz nie widział projektu zasugerował się tym, że jest to inicjatywa Akcji Katolickiej?

 • 2010-07-29 11:26:26

  bobNINJAmarley

  oj przypuszczam ze to jedyne kryterium ktore bylo brane pod uwage

 • 2010-07-29 21:12:31

  Rudobrody

  Zawsze z Lenina można zrobić Macierewicza

 • 2010-07-29 22:32:38

  bobNINJAmarley

  a z Macierewicza Joanne d'Arc :)

 • 2010-07-29 11:25:04

  gość: ~karol

  dziękuję zaczynamy sie rozumieć mały dla mnie duzy. Nie o to chodzi . Roztropność w działaniu jest istota sprawy

 • 2010-07-29 11:48:34

  gość: ~ROZDWOJONA

  p.Beato jak to jest tutaj negatywne komentarze a tam http://www.kotowicz.pl/kalendarz/tresc.php?id=1468
  uśmiechnięta i zadowolona.

 • 2010-07-29 13:59:25

  gość: ~aga

  http://www.kotowicz.pl/kalendarz/tresc.php?id=1468 pozw2ole sobie skopiować link, oczywiście Kotowicz nic nie wiedział o pomniku w ogole go nie widział ale na odsłonięciu był. No Panie Ciapka prosze sie wypowiedziec!!!!

 • 2010-07-29 14:00:53

  gość: ~aga

  "Po południu na cmentarzu komunalnym odbyło się poświęcenie pierwszego w Diecezji Świdnickiej pomnika pamięci dzieci poczętych i nienarodzonych. W gronie kilkudziesięciu osób, mimo ulewnego deszczu, postument został poświęcony przez księdza kanonika Bogdana Wolniewicza – dziekana Dekanatu Ząbkowice Śląskie Południe. Swoim śpiewem tę ceremonię uświetniły chór Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Opola oraz schola młodzieżowa. Pomnik jest inicjatywą Akcji Katolickiej w Ząbkowicach Śląskich moderowanej przez księdza Marka Zołoteńkiego – wikariusza Parafii pw. Św. Anny. Podczas krótkiej uroczystości podziękowałem wszystkim, którzy dobrą wolą i materialnym wkładem przyczynili się do zaakcentowania na Ziemi Ząbkowickiej prawdy, iż życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest nienaruszalne" jakoś nie ma tu ani słowa potępienia dla pomnika- cytat wprost ze strony kotowicza

 • 2010-07-29 14:09:40

  gość: ~misiek

  ja bym dodał, że słowa: "którzy dobrą wolą i materialnym wkładem przyczynili się do zaakcentowania na Ziemi Ząbkowickiej prawdy, iż życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest nienaruszalne" JAWNIE MÓWIĄ O TYM, ŻE POMNIK STANOWI PROTEST PRZECIW ABORCJI, a nie ku pamięci nienarodzonych dzieci (np. które zmarły w wyniku wady wrodzonej).......

 • 2010-07-29 15:37:07

  gość: ~aga

  Pani ciapka kotowicz prosze o komentarz, tak wiem Pan Kotowicz odpisze ze jest absolutnie przeciw pomnikowi ,zę potepia ze nie wiedzial itd

 • 2010-07-29 16:24:40

  gość: ~gość

  Wokół kicz, tandeta, a do tego doszło jeszcze to coś ...
  Jedna z ploteczek krąży, że Kotowicz przed czy zaraz po wyborach wyraził się, że chce Ząbkowicami wstrząsnąć. Jakby nie było zszokowanie to jest to co mu w tym wszystkim najlepiej wychodzi

 • 2010-07-29 16:28:27

  gość: ~druh

  I hercerzykowie dali się wmanewrować, oj Beata oj ?

 • 2010-07-29 17:22:34

  gość: ~marek ciapka

  Już się wypowiedziałem, proszę nie robic z tematu polityki. Resztę zostawiam osobistej ocenie forumowiczów.

 • 2010-07-29 18:36:54

  gość: ~tak

  Beata a czyż nie była na liście startowej ludzi KK ???

 • 2010-07-29 21:15:12

  gość: ~rysiek

  Idea słuszna, a wykonanie faktycznie gorsze. I mała prośba przy okazji proszę nie czepiać się Burmistrza Kotowicza bo to nie on był pomysłodawcą, sponsorem i wykonawcą.

 • 2010-07-29 21:22:35

  gość: ~gość

  Nie kończyłem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, ale dla mnie pomnik jest czytelny: przedstawia uciete życie matki i dzieci (ściete konary, tam żadnych nóg nie widać). To zycie podtrzymywalyby dzieci, którym nie pozwolono żyć (głowy dzieci, które wydają niemy krzyk ). Ten pomnik należy odczytać jako protest przeciwko aborcji, cywilizacji śmiercie, która codziennie pochłania miliony istnień. Dlaczego o tym sie nie mówi? Rozpacza się nad utopionymi pod wpływem alkoholu, zabitymi na drodze, słusznie ale co z tysiącami bezbronnych. Jeżle ktoś potrafił wykonać lepszy pomnik np. ząbkowickie artystki - rzeczoznawczynie, dlaczego tego nie zrobiły? Czyżby "szannujacym sie paniom" takie działania pokojowe (aborcja pochłania więcej istnień niż jakakolwiek wojna) wydały się zbyt błache? A może czują wyrzuty sumienia artystki z aborcją na sumieniu? Nie osądzam, pytam. Chcąc się wypowiadać na temat pomnika, trzeba się najpierw przyjrzeć i pomyśleć, a jak ktoś otrzymał wykształcenie w dobie PRL-u, to nie koniecznie musi oznaczać, że był nagrodzono go za myslenie. Może właśnie za ograniczenie umysłowe. Proszę popatrzec na pomnik i pomyśleć, to nie kosztuje .

 • 2010-07-29 21:38:18

  gość: ~kilof

  gość - jesteś wielki - prosto i zwięźle, jednym słowy konkretnie.

 • 2010-07-29 22:17:27

  gość: ~karol

  Ty jesteś geniuszem . Pomnik powinien być prosty i czytelny tak jak zdjęcia. mam ochote coś wyrazic to przedstawiam a nie bawie sie w zgaduj zgadulę . Dziecko uważaj bo tatusia obrażasz i starsza część rodziny. Pan burmistrz także kształcił sie w PRLU , Kaczyński ,cała elita solidarności. Gdyby nie ich " tempe " umysły nie mogła byś pisać o tym czego nie znasz a bazujesz na gotowym streszczeniu , które znam.

 • 2010-07-29 22:21:22

  gość: ~rysiek

  Na szczęście komuna to już przeszłość.

 • 2010-07-29 22:22:58

  gość: ~rysiek

  Zresztą wielu uciekało żeby żyć lepiej na zachodzie aby ich dzieci mogły się uczyć w tzw. potocznie "państwach dobrobytu"

 • 2010-07-30 08:42:03

  gość: ~karol

  Komuna to przeszłość nie do końca. Widzisz za młody jesteś abyś wszystko wiedział . Takiego forum by nigdy nie było i tej czczej gadki. Kiedyś gdy był bałagan rozmowa była krótka - telefon do sekretarza i po krzyku. A teraz ptrzekomarzania i drwiny.To był tylko jedyny +. Uzyskałeś wolność a widzisz co sie dzieje. Wiesz o ile wzrosła przestepvzość z użyciem broni palnej i nie tylko i jak ludzie czuja sie niepewnie . Dzisiaj pospolity ćpun za marny grosz podpali ci dom albo dźgnie nożem. Żle pojmowana karność to jest wolnć Tomku w swoim... Kiedyś o strzelaninie nie mogło być mowy , chociaż były zdarzenia.
  Słyszałeś kiedyś świst przelatujących pocisków obok siebie i lepiej żebyś tego nie doznał. Zwieracze odbytu miałbyś uszkodzone na zawsze. Smyki lat 4 bluzgają jak szewce na zabawie . Widzisz demoralizacja na całej linii . Mozna pisać w nieskończoność. Cieszyć się można , że komuny nie ma ale na smutno

 • 2010-07-29 22:21:54

  gość: ~ADAM SZRENIAWA

  SZANOWNY KAROLU,PROSZE KONTROLUJ SLOWA,BO MOZESZ MIEC KLOPOTY.

 • 2010-07-29 22:44:10

  gość: ~karol

  Tempe jest w odpowiednim znaku i należy to odpowiednio czytać i interpretować . Ja też chybaa należę do tych " tempych " bo ksztalciłem sie w PRLu , a kłopoty moze mieć osoba , która uważa , że ci którzy kształcili sie w komunie nie umieja mysleć - jakbys to odebral

 • 2010-07-30 09:38:59

  gość: ~Co????

  A niby jakie Panie Szreniawa kłopoty? Proszę o wyjaśnienie, bo chcę dobrze Pana zrozumieć i nie wysuwać pochopnych wniosków?!

 • 2010-07-30 10:52:12

  bobNINJAmarley

  Pewnie zostanie wyklęty

 • 2010-07-29 22:28:11

  bobNINJAmarley

  (aborcja pochłania więcej istnień niż jakakolwiek wojna ) szczególnie w polsce irlandi i hiszpani, w zyciu nie slyszalem wiekszej glupoty tego to by i Marek Jurek nie powiedział, chyba nic nie pochłania wiecej istnien niz głód na swiecie kolego, ja majetny nie jestem ale moze ci majetni katolicy podziela sie swoim majatkiem na rzecz tych co z glodu umieraja

  Stop hipokryzji dzwiekom w eterze i obrazowi na wizji

 • 2010-07-29 21:38:41

  gość: ~Beata Klita

  Rzeczywiście byłam na liście wyborczej razem z Krzysztofem Kotowiczem i brałam aktywny udział w jego kampanii. Niestety nasze drogi rozeszły sie już na samym początku kadencji.Ale to nie ma nic wspólnego z pomnikiem. Kiedy zwrócił sie do mnie Pan Piotr Tracz a potem ksiądz Marek Zołoteńki z prosbą o napisanie pisma w sprawie zwolnienia z opłat na cmentarzu, nie widziałam w tym nic złego ani politycznego. Nadal nie widzę. Idea pomnika przedstawiona w rozmowie ze mna wydawała mi się jak najbardziej słuszna. Zwłaszcza, że jestem matką czworga poronionych dzieci, z których tylko dwoje dostąpiło zaszczytu pochówku. Może rzeczywiście powinnam zapoznać sie z projektem, ale do głowy mi nie przyszło, że tak wspaniała idea może zostać zaprzepaszczona poprzez chora wizje twórcy.

 • 2010-07-29 22:03:24

  gość: ~gosc

  Mój trzy letni syn zobaczywszy pomnik stwierdził: Źle to jest zrobione bo, Pani nie ma głowy tylko drzewa wyrastają i to ucięte. Dlaczego to tak jest...
  Jak trzylatkowi wytłumaczyć o co chodzi w pomniku, że to wizja autora itd... Jakoś wybrnąłem, ale na 99% nie będę przechodzić koło pomnika.

 • 2010-07-29 22:11:14

  gość: ~rysiek

  Ja z trzylatkiem to nawet o bocianach nie rozmawiam, jakiś bardzo mądry chłopiec :))))

 • 2010-07-29 22:11:49

  gość: ~rysiek

  Przepraszam, to był głupi żart :(

 • 2010-07-29 22:30:09

  bobNINJAmarley

  jak zwykle najlepiej sie rostrząsa gówno na polu w tym wypadku na cmentarzu...pomnik jest poprostu brzydki i tyle co tu wiecej gadac

 • 2010-07-29 22:32:04

  gość: ~rysiek

  jest ci on.

 • 2010-07-29 22:33:54

  bobNINJAmarley

  siekma rysio ..nie spisz ...?

 • 2010-07-29 22:36:08

  gość: ~rysiek

  Nie śpię, bo się ciekawie na forum zrobiło :) Ale już się kładę ;)

 • 2010-07-29 22:41:23

  gość: ~rysiek

  Kolorowych Bobi ;)

 • 2010-07-30 11:09:49

  gość: ~Irena

  Ja pomnika na żywo nie widziałam, ale fotki przedstawiają coś, co do mnie nie przemawia.
  Nie rozumiem idei pomnika - czy to pomnik przeciwko aborcji, czy to pomnik ku czci dzieci nie narodzonych np w wyniku poronienia.
  Pomnikowi przeciw aborcji stanowczo protestuję, natomiast dla dzieci nienarodzonych należałoby zmienić wzór pomnika.
  I nie rozumiem - czy "artysta" (anonimowy?) z nikim nie konsultował projektu? Czyli mógłby sobie pornosa wyrzeźbić, postawić i nikt by nie zauważył, gdyby nie jakaś gazeta? Bo padał deszcz? Ktoś go ww końcu postawił...

 • 2010-07-30 11:19:56

  gość: ~kilof

  bezbronne dzieci, matka bez głowy i ścięte konary drzew - mi nie trzeba tłumaczyć.
  Owszem pomnik jest kontrowersyjny - taki ma być !!!
  Wy doszukujecie się tego co sami chcecie ujrzeć - paskudne myśli macie - wstyd !!!!!

 • 2010-07-30 11:27:17

  gość: ~misiek

  Taki to może być, ale nie w miejscu publicznym. Jeśli jest kontrowersyjny, to nie powinny go oglądać dzieci. Jeśli chcesz sobie oglądać kontrowersyjny pomnik, to idziesz do galerii, gdzie to Twój wybór, że akurat sobie coś takiego oglądasz i nie muszą tego oglądać Twoje dzieci, wnuki itd. Tu nie masz wyboru. Poza tym skoro jesteś takim znawcą, to powinieneś wiedzieć, że każdy może sobie interpretować sztukę (w tym przypadku wątpliwej jakości) jak chce i nic Ci do tego. Nie bądź zatem ograniczony w widzeniu świata i przestań krzyczeć, bo niczego tym nie wnosisz.

 • 2010-07-30 11:32:44

  gość: ~kilof

  misiek - alllle się oburzyłeś - sam sobie zaczynasz zaprzeczać - albo zamykamy sztukę albo się nie ograniczamy .
  Zastanów się przez chwilę o co Tobie chodzi samemu.

  p.s

  ja nie krzyczę, wolność słowa mam .

 • 2010-07-30 12:07:17

  gość: ~misiek

  Racze o zaprzeczaniu nie ma mowy. Chodziło mi o Twoje podejście do sztuki. Jeśli idziesz do galerii, spotykasz określone dzieła na ulicy, w miejscach publicznych to Twój prywatny interes w jaki sposób go interpretujesz i takie osoby jak Ty, nie mają prawa (skoro już o wolności słowa zacząłeś pisać) mówić Ci, jak masz to sobie zinterpretować. To jedna sprawa. Drugą sprawą jest to, że akurat ten pomnik wskazuje na całkiem coś innego niż oficjalnie powinien, obraża kobiety i ojców, nic oprócz zniesmaczenia sobą nie niesie, mało tego, niemalże każdy interpretuje go (np. burmistrz, co widać po wpisie na blogu) w sposób, w który być wg Ciebie nie powinien. Poza tym stoi w miejscu, gdzie pojawiają się dzieci, matki, które faktycznie straciły dzieci w wyniku poronienia lub których dzieci zmarły przed porodem w wyniku innych okrutnych okoliczności, patrzą na niego i jedyne co mogą sobie pomyśleć, to to, że z ich cierpienia zrobiono sobie kampanię antyaborcyjną. I takie opinie już się pojawiły wśród mieszkańców miasta, co także widać na innych forach. Ale Ty tego zrozumiesz, nie potrafisz. I nie zamierzam dalej z Tobą dyskutować. Wg mnie rodzice, którzy stracili dziecko powinni sami zdecydować, czy chcą takie szkaradztwo i czy w ogóle taka forma im odpowiada. A z tego co wiem, to na pewno nie.

 • 2010-07-30 12:08:53

  gość: ~misiek

  A co od wolności słowa, to oprócz tego obowiązują jeszcze zasady netykiety, słyszałeś o tym?

 • 2010-07-30 12:58:11

  bobNINJAmarley

  No własnie ja chcialem zadac pytanie . dlaczego uwaza sie ze tylko matki cierpia w wyniku straty dziecka .zapomina sie o ojcach .i dlaczego lub co ma symbolizowac konar drzewa zamiast glowy, kore mozgowa, a moze jej brak, bo przeciez mozna interpretowac sztuke na wlasny sposob. sztuka sztuka pozostaje jeszcze przeslanie . czy pomnika ma upamietniac dzieci ktore tragicznie odeszly oraz te ktore nie zdazyly sie narodzic czy tez ma stanowic maniest antyaborcyjny bo i takie komentarze sie tu znalazly .ktos potrafi udzielic prostej merytorycznie przyswajalnej odpowiedzi ?
  Ojcowie co wy na to ?

 • 2010-07-30 13:10:11

  gość: ~rysiek

  A może chodzi o to, że kobieta po utracie dziecka czuje się okropnie i tragicznie, co ma symbolizować uschnięty konar.

 • 2010-07-30 13:12:19

  gość: ~rysiek

  Mężczyzna jeśli chodzi o dzieci zawsze jest na drugim miejscu po matce, nawet przy wyrokach sądowych w sprawach o rozwód. A przecież utratę dziecka może przeżywać równie mocno jak jego druga połowa.

 • 2010-07-30 13:14:31

  bobNINJAmarley

  chyba sa lepsze zesatwienia metafori analogi dla zlego samopoczucia niz uschniety konar .moim zdaniem to jakas lipa z tego konaru

 • 2010-07-30 13:21:02

  bobNINJAmarley

  a przecez mozna bylo wyrzezbic wznoszace rece ku gorze dwie postaci symbolizujace cierpienie rodziców . lecz poprawnosc pewnie nie ta bo pewnie rodzice ci pytali by dlaczego ...i slusznie zreszta a pytac to raczej nie wolno trzeba ufac na "slowo"

 • 2010-07-30 13:39:34

  gość: ~marek ciapka

  Michał Bajor "Twarze w Lustrach"- " Artyści i poeci...,"

 • 2010-07-30 13:42:45

  bobNINJAmarley

  ?

 • 2010-07-30 15:23:46

  gość: ~Magdalena Pokryszka

  do wcześniejszych komentarzy dodaję: artystki to my może zostawmy w spokoju również te z PRL-u niech się zajmą pracą artystyczną, to nikt nie będzie wystawiał takiej chały na cmentarzach i w mieście....
  a ja zabrałam głos ponieważ uważam, że ten pomnik godzi w godnosć kobiet....może zacznijmy wreszcie szanować kobiety! I jeżeli stawiamy stawiamy pomniki, to róbmy to z głową!

 • 2010-07-31 20:39:44

  gość: ~karol

  Pani Magdaleno cieszy mnie za tak odwazne zajęcie stanowiska - ma Pani wspaniałą przeszłość w osobie dzaidka Franciszka - jeżeli rodziny z prawdziwym autorytem podejmują się krytyki nalezy to uszanować i to czynię Kobieta w tym pomników została zwulgaryzowan na maxa.

 • 2010-07-30 15:26:20

  gość: ~Magdalena Pokryszka

  do wcześniejszych komentarzy dodaję: artystki to my może zostawmy w spokoju również te z PRL-u niech się zajmą pracą artystyczną, to nikt nie będzie wystawiał takiej chały na cmentarzach i w mieście....
  a ja zabrałam głos ponieważ uważam, że ten pomnik godzi w godnosć kobiet....może zacznijmy wreszcie szanować kobiety! I jeżeli stawiamy stawiamy pomniki, to róbmy to z głową!

 • 2010-07-30 19:57:15

  gość: ~kobieta

  Rzeźba ta w miejscu publicznym i tak szacownym to zupełny brak rozwagi i poniżenie kobiet. Zarządca cmentarza i burmistrz są siebie warci.

 • 2010-07-31 00:24:36

  gość: ~kilof

  i co z tą netykietą ?
  powtarzam jeszcze raz wolność słowa mamy ! ! !
  I co mi zrobisz :+) ?

 • 2010-07-31 16:14:53

  gość: ~**jola***

  Pięknie, już w każdej gazecie piszą o naszym "wynalazku". Od tej pory Ząbkowice będą słynne z koszmarnej rzeźby, chyba jedynej w całej Polsce. Nie wiem czy burmistrzowi o taką sławę chodziło? Chyba nie! Nasza Krzywa Wieża nie będzie tak słynna jak ta koszmarna rzeźba , z którą bedą kojarzyć ząbkowiczan.

 • 2010-08-02 12:48:15

  gość: ~pepe

  Dzisiaj Urban napisał w NIE o koszmarnym pomniku.

 • 2010-08-03 10:57:23

  gość: ~:(

  I pod taką rzeźbą podpisał się i poświecił ks Bogdan Wolniewicz... Ech...

 • 2010-08-03 13:56:22

  gość: ~Magdalena Pokryszka

  też się tego nie spodziewałam po księdzu Bogdanie:( jestem tym bardzo rozczarowana:(

 • 2010-08-03 13:58:41

  gość: ~Magdalena Pokryszka

  ech też się tego nie spodziewałam po księdzu Bogdanie:( jestem bardzo rozczarowana:(

 • 2010-08-03 14:37:38

  gość: ~LooC

  czy to rozkraczone nogi czy konary ...mam to w d....dajcie juz spokój rzezba jest ochydna i koniec i bedzie tam stac bo kto sie odwarzy powiedzic jej NIE jak ona z inicjatywy akcji katolickiej tam stoi i poswiecona przez ksiedza i burmistrza jest

 • 2010-08-03 22:07:57

  gość: ~Zyga

  Moim zdaniem należy być bardziej otwartym na ludzi i rozmawiać z nimi. Ksiądz dał pomysł , dobrze przedyskutujmy na forum , przedstawmy w miejscu publiczny projekt i doszli byśmy do kocesusu . Nie każdy ma czas bywania w Gminie. Przyklepywanie tak tak daje tego efekty jak widzimy.

 • 2010-08-04 08:19:52

  gość: ~mieszkanka Ząbkowic

  "POMNIK" BEZ GŁOWY trudno więc wymagać aby był przemyślany.
  Nie stać ! - na myślenie naszych księży, burmistrza i przytakujacych, bezradnych-radnych. Wybieraliśmy WAS po to abyście przytakiwali idiotycznym pomysłom?!

  Zapłacono kolosalne pieniądze za jego postawienie, trudno też go usunąć.

  Czeka nasz burmistrz na poparcie w wyborach?- zapewne będzie je miał !? - ze strony obrażanych kobiet.
  .
  I tak jak pisze gość -Zyga - brak dyskusji. , aprobaty mieszkańców - to smutne.

  BURMISTRZ SAMOWŁADNY JEST I BASTA

 • 2010-08-04 08:26:56

  gość: ~Krzysztof Kotowicz

  Szanowna Mieszkanko Ząbkowic - raz jeszcze powtórzę, że Gmina nie dołożyła ani jednego grosza do tego pomnika, a wnioskodawcami byli wspólnie Akcja Katolicka przy Parafii pw. Św. Anny oraz Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Ząbkowicach Śląskich.

 • 2010-08-04 08:36:41

  gość: ~gość - ra

  Należy znależć wyjście z sytuacji patowej. Skoro są głosy dezaprobaty należy przychylić się do większości i przenieść pomnik tam gdzie zrodził się pomysł. Przeniesienie rzeczy poświeconej nie jest na równi z bezczeszczeniem. Opinia Urbana nie robi na mnie wrażenia. Czytając go wiemy kim był i jaki jest , nie potępiam go tylko żałuję , że tak błądzi.

 • 2010-08-04 08:49:23

  gość: ~śmiechu warte

  pomnk stoi w przestrzeni publicznej, a żeby było chyba śmieszniej to na cmentarzu w Alei Zasłużonych i pana obowiązkiem, bo chyba jest pan burmistrzem?, było dołożyć wszelkich starań, by stanął tam pomnik godny. Podpisywał pan zgodę na zwolnienie z opłat więc niech pan nie ściemnia, że nie widział pan projektu wcześniej!

 • 2010-08-04 09:53:58

  gość: ~:-)

  jak akcja katolicka to dla burmistrza święte. Kler ponad wszystko w Ząbkowicach nawet na remont kościoła są pieniądze a na tworzenie miejsc pracy już nie. ot takie zaćiemniałe miasteczko na czele z guru KK.

 • 2010-08-04 11:34:01

  gość: ~x

  może po prostu usuńmy "to dzieło"

 • 2010-08-04 11:57:14

  gość: ~Zyga

  Do tego zmierzam. Tylko jak to zrobić - do księży Św Anny od Was pomysł wybrnijcie z sytuacji . Jest to niezreczne ale jak sądzę konieczne , niestety różne skojarzenia przychodzą do głowy patrząc na to dzieło. Pomniki i pomysły to nie cel do uświecenia nas samych. Sam spotkałem sie z opinia jednego z ksieży parafii jw. , który po pogrzebie powiedział " po co ludzie wydaja tyle pieniedzy na kwiaty jak lepiej by było zamówić msze św. za te pieniadze " Po co pomniki jak lepiej modlic się za tych co dopuscili się aborcji i przeprosić Boga. Pomnik nie zrobi wrażenia na Bogu tylko nasza skrucha i żal za nasze grzechy . Takie myślenie preferuje drodzy Kapłani , a wchodzicie w małostkowość i podpieracie się materią , która nic nie znaczy.

 • 2010-08-04 21:33:10

  gość: ~Frankenstein

  Zyga dobrze gadasz ale kler juz ma zbyt wielkie sakfy wiec szuka poklasku a msze w intencji powinny byc za darmo .

 • 2010-08-04 21:48:13

  gość: ~Zyga

  Będziesz u mnie Franki . Nie wiem czy ktoś pamięta pewne nieprzyjemne rzeczy z Włoskim bankiem Ambrozjano. Naprawdę jestem przerażony braku pewnych skrupułów , kiedy starsza osoba daje 100 lu 50 zł na mszę , a wiem , że jest biedna. Msza jest codziennie bez względu na intencje Nie mam powołania ale daje słowo , że zrobił bym tak jak ty mówisz . Tym bardziej nie wiem jak i gdzie , ale w mojej parafii kiedy ksiądz przychodzi po kolędzie wyciaga zeszyt i aktualizuje dane osobowe rodziny - pytaniami. Wiedza jest tak wielka , że dysponują nawet stanem ilościowym rodzin biednych nie mówiąc o bogatszych. Nie spotkałem księdza , który obdarowłby cukierkami dzieći w rodzinach biednych . Za moich czasów był tylko jeden taki ksiądz.

 • 2010-08-06 11:04:47

  gość: ~Magdalena Pokryszka

  Niestety, przykra prawda, tak jest...dlatego potrzebne jest ,żeby ludzie zabierali głos w słusznej sprawie i dotyczącej całej wspólnoty i nie dawali sobą manipulować. Ja mam nadzieję, że ta dyskusja na portalach odniesie dobry skutek.:) pozdrawiam wszystkich na forum:)

 • 2010-08-06 11:17:34

  gość: ~Janek 56

  Za moich czasów też taki był, Dziekan Parafi w Stoszowicach Ks Tadeusz Byś, niech spoczywa w spokoju

 • 2010-08-06 18:18:24

  gość: ~mazur

  Wedlug mnie to cos powinno zniknac z cmentarza i w tym miejscu powinna pojawic sie ewentualnie tablica lub cos w tym stylu. Jako ojciec nienarodzonego dziecka jestem totalnie zdegustowany tym szkaradztwem. Tylko osoba bez wyczucia, pozbawiona jakichkowliek uczuc mogla pozwolic na to, aby to cos powstalo i stanelo w takim miejscu. A teksty o sztuce, o ile mozna o czyms takim mowic w tym przypadku, zachowajcie dla siebie, bo guzik wiecie o stracie dziecka i cierpieniu z tym zwiazanym.

 • 2010-08-09 10:17:19

  gość: ~Sułtan

  Wypowiedź Michała Anioła " Największym niebezpieczeństwem dla wiekszości z nas jest to , że mierzymy za wysoko i nie osiagamy celu, ale to że mierzymy za nisko i cel osiągamy. Nie należy lekceważyć drobnostek , bo od nich zależy doskonałość " .

 • 2010-08-26 13:51:28

  gość: ~Lajosz

  Ten " pomniczek " jest typowym odzwierciedleniem mętlkiu w umysłach władz . Skrzywiony falus , równie dobrze był by interpretowny przez znawców sztuki i pseudo krytyków, na rzecz potrzeby stawiania symboli .

 • 2010-08-27 10:54:49

  gość: ~Nestor

  Ciekawy obiekt , zostanie poddany padaniom pod kątem nie spełnionych doznań erotyczny artysty . Artysta w przekonaniu nas krytyków ,miał jeden cel , w symbolice tego dzieła przekazać nam obserwatorom ,ciemne obraz swery swej duszy przesiąkniętej , erotyzmem i pewnymi zwichrowaniami co do samego seksu .Przerażone dzieci u boku kobiety ,bez głowy , a zamiast niej rozdziawione nogi w starych obskurnych rajtuzach . Jest typowy przejaw dewiacji seksualnych w stosunku do osób starszych . Dzieci płaczą głodne ,a mama z szyi wystawia nogi i do czego pytamy "
  Mamo daj michę i łyżkę i poraw swój wygląd i nie zawstydzaj nas jako matka i kobieta .

 • 2010-08-28 11:04:58

  gość: ~Ilona

  Nestor jesteś wielki , tak to widzę . Brawo , brawisimo !!

 • 2010-09-02 02:09:50

  emeryt

  Cyt: " Jest typowy przejaw dewiacji seksualnych w stosunku do osób starszych ".

  Nestor przechodziłem już kilkakrotnie obok tego obiektu; chyba Go nie zauważając albo nie przykuł mojej większej uwagi ale obecnie Twoje wywody mogą stać się powodem mojej pogłębiającej się bezsenności, omamów nocnych.

  Cyt: " Artysta w przekonaniu nas krytyków ,miał jeden cel , w symbolice tego dzieła przekazać nam obserwatorom ,ciemne obraz swery swej duszy przesiąkniętej , erotyzmem i pewnymi zwichrowaniami co do samego seksu .Przerażone dzieci u boku kobiety ,bez głowy , a zamiast niej rozdziawione nogi w starych obskurnych rajtuzach ".

  Twój opis mnie "powala" i pewnie dokładniej przyjrzę się obecnie temu obiektowi z opisem jaki sugerujesz ale nie jestem pewien (wiem to), że monument z przesłaniem jaki opisałeś nie trafia do ludzi "starszego pokolenia" (jego wymowa jest dla nich zbyt skomplikowana).

 • 2010-09-02 08:53:45

  gość: ~rysiek

  ostatnio dodany post

  Taki mały żart sytuacyjny.
  Facet u psychiatry:
  Psychiatra rysuje mu na papierze kółka i pyta z czym mu się to kojarzy:
  - z gołą babą - odpowiada facet,
  Psychiatra rysuje mu trójkąty i zdaje to samo pytanie:
  - z gołą babą - odpowiada facet,
  Psychiatra rysuje dwa kwadraty i trzy wielościany i znowu pyta o skojarzenia:
  - a to już prawdziwa orgia - odpowiada facet,
  - pan jesteś po prostu zboczony - wyrokuje lekarz,
  - ale przecież to pan mi te wszystkie świństwa rysujesz - odpowiada facet ;)

REKLAMA