Ząbkowiczanie medalistami Mistrzostw Świata w karate

Mistrzostwa Świata w karate

Mistrzostwa Świata w karate fot.: UM Ząbkowice Śląskie

W dniach 18-21 lipca w Burgas w Bułgarii odbyły się Mistrzostwa Świata IJKA (International Japan Karate Association). W mistrzostwach świata uczestniczyły reprezentacje 24 państw zrzeszone w IJKA, między innymi: Anglia, Walia, Szkocja, Mołdawia, Litwa, Łotwa, Włochy, Irlandia, Macedonia, Rosja, Czechy, Słowacja, Turcja, Rumunia, Cypr, Ukraina, Słowacja, Syria, Indie, Polska, Bułgaria, Niemcy, Holandia, Szwecja.

W kadrze Reprezentacji Polski znaleźli się trzej ząbkowiczanie: Piotr Czeleń, Janusz Gulej oraz Zbigniew Wąż, którzy zdobyli brązowy medal w Kumite drużynowym seniorów.

Przewodniczący organizacji jest shihan Sadashige Kato 9 dan. W ciągu dwóch pierwszych dni odbywały się treningi i szkolenie sędziowskie. W sobotę i w niedzielę rozegrano eliminację i finały Mistrzostw oraz World Asai Cup. Turniej głównie adresowany do młodych zawodników, charakteryzujący się tym, że kategoria kata rozgrywana jest w kata opracowanym przez nieżyjącego już mistrza Tetsuhiko Asai.

Reprezentacja SWO wystartowała w 20 osobowym składzie, cała ekipa liczyła zaś 24 osoby.

Eliminacje były wyjątkowo zaciekłe, szczególnie w Kumite. Zdaniem wielu sędziowanie poszczególnych walk nie stało na najwyższym poziomie.

- Nasza ekipa była jednak doskonale przygotowana i nawet usilne próby sędziów aby zniweczyć nasza chęć zwycięstwa na nic się zdały - mówi jeden z zawodników.

Robert Sworek zdobył złoty medal w kumite indywidualnym i  srebrny w kata. Oba w kategorii Weteranów.

Paweł Przybylski zdobył brązowy medal w kumite w kategorii Weteranów i razem z drużyną 4 miejsce w kata drużynowym.

Bartosz Tworkowski z Elbląga zdobył brązowy medal w kumite indywidualnym w kategorii Juniorów i złoty w kumite drużynowym Juniorów razem z Patrykiem Hassą oraz Michałem Sywulą (obaj z Elbląga) pokonując w finale drużynę gospodarzy. Drużyna na co dzień jest prowadzona przez znakomitego polskiego trenera Jana Zamojcina.

Drużynowo zdobyliśmy srebrny medal w kata; eliminacje kata chinte, finał kata gojushiho sho: Włodzimierz Rydzyk, Daniel Radlicki oraz Tomasz Przecinkowski (wszyscy z Poznania).

Druga drużyna w kata zdobyła 4 miejsce; w eliminacjach robiąc kata jiin, a w finale gojushiho sho. Niestety przegrali brązowy medal o 0,1 punktu. Drużyna składała się z poznańskich zawodników: Pawła Przybylskiego, Radosława Bererzańskiego oraz Arkadiusza Kajdasza.

Drużyna seniorów w siedmioosobowym składzie po zaciętych walkach zdobyła brązowy medal pozostawiając za sobą kilka reprezentacji, a przegrywając po dość problematycznych decyzjach sędziowskich z drużyną gospodarzy.