Express-Miejski.pl

Wikipedyści zakończyli prace na terenie powiatu ząbkowickiego

Podczas Wikiekspedycji niezbędna okazała się mapa województwa

Podczas Wikiekspedycji niezbędna okazała się mapa województwa fot.: someone. / Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W piątkowe popołudnie Karol Jacek Stachelski, jeden z wikipedystów, przybył do Barda w celu uzupełnienia fotograficznych zasobów internetowej encyklopedii - Wikipedii.

Bardo było ostatnim miejscem, jakie odwiedził wikipedysta w naszym powiecie.

- Nasza wyprawa powoli dobiega końca, w niedzielę chcemy znaleźć się już w swoich domach. Dziś mija równy tydzień odkąd rozpoczęliśmy Wikiekspedycję 2013. Jako ekspedycja wschodnia zwiedzanie zaczęliśmy w powiecie oławskim, następnie udaliśmy się w stronę Dzierżoniowa, Bielawy, odwiedziliśmy powiat ząbkowicki i dziś zmieniliśmy siedzibę swojego małego obozu na Kłodzko – mówił w piątek Karol Jacek Stachelski.

Celem wyprawy jest zebranie fotograficznej dokumentacji, która dostępna będzie - nieodpłatnie - w zasobach największej encyklopedii internetowej. Już sam ten fakt daje niejako możliwość promocji regionu - im lepsze, ciekawsze zdjęcia, tym bardziej interesujące może wydawać się miejsce. Nie wszyscy jednak są podobnego zdania.

- Najgorsza sytuacja była na samym początku. Nie dość, że zepsuł nam się samochód i byliśmy zdani tylko na komunikację miejską, pożyczone rowery bądź też po prostu nasze nogi, to w powiecie oławskim trafiliśmy na ludzi, którzy niezbyt chętnie chcieli z nami współpracować. Nie ukrywam, że wtedy, w pewnym momencie przeszło mi przez myśl, żeby wykonać kilka telefonów i zakończyć tę Wikiekspedycję – dodaje wikipedysta.

Kolejne dni przyniosły jednak już znaczne milsze i ciekawsze doświadczenia.

- Po wkroczeniu w powiat dzierżoniowski trafiliśmy na naprawdę miłych ludzi. Ciekawa sytuacja spotkała nas w Pieszycach, gdzie burmistrz zorganizował nam samochód, dzięki czemu mogliśmy trafić do wielu miejsc. Ponadto różne osoby pożyczały nam rowery, spotkaliśmy się z dużą uczynnością, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni – informuje Karol.

Przedostatnim przystankiem na trasie wschodniej grupy Wikiekspedycji był powiat ząbkowicki. Do Ząbkowic Śląskich zajrzał drugi wikipedysta. Karol natomiast skierował się do Stoszowic.

- W gminie Stoszowice duże wrażenie wywołał na nas genialny pałac, a także zabudowania folwarczne. W Srebrnej Górze odwiedziliśmy tamtejszą twierdzę, która jest wizytówką gminy. Rzeczywiście wspaniały i ogromny obiekt. Ale też w tych okolicach, w jednej ze wsi, powinien stać zabytkowy dwór historyczny znajdujący się w wykazie zabytków. Zastałem tam jedynie stos cegieł. Mieszkańcy poinformowali mnie, że to prawdopodobnie sołtys go zniszczył, gdyż sąsiadował z jego posesją i niejako mu przeszkadzał... - dodaje fotograf.

- Odwiedziliśmy także Kamieniec Ząbkowicki, a tam historyczny zamek. Dzięki uprzejmości jednego z pracowników mogliśmy poznać wszystkie zakamarki remontowanego zabytku, za wyjątkiem drugiego piętra, gdzie wejście byłoby bardzo niebezpieczne. Następnie udaliśmy się do kościoła ewangelickiego w tejże miejscowości, który wielu mieszkańców nazywa „Czerwonym Kościółkiem”. Na terenie świątyni znajdują się bardzo ciekawe podziemia, na których obecnie trwają prace archeologiczno-restauratorskie. Mnie bardzo zaciekawił rozkład pomieszczeń znajdujących się pod ziemią. Następnie „zahaczyliśmy” także o izbę pamiątek. Kolejnym naszym przystankiem były Ziębice, gdzie znajdują się fajne, ale niestety nieodrestaurowane mury obronne i kilka interesujących kościołów. W Henrykowie największe wrażenie zrobiło na mnie opactwo cystersów - kontynuuje wikipedysta. - Ostatnim miejscem, do którego przybyliśmy, było Bardo.

Po spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy w Bardzie, gdzie pan Karol otrzymał foldery promocyjne w języku polskim jak i czeskim, wspólnie udaliśmy się najpierw na wzgórze różańcowe, a następnie przechadzaliśmy się uliczkami głównymi, wstępując na cmentarz, gdzie wikipedysta robił zdjęcia starych, poniemieckich grobów. Jak przyznał, rzadko spotyka się je wykonane z drewna. Odwiedziliśmy także kościół  i przeszliśmy przez most, który także wywarł duże wrażenie na turyście. Następnie nastąpiła chwila pożegnania – nasz redaktor udał się w swoją stronę, zaś wikipedysta wsiadł do pociągu, który zawiózł go do Kłodzka. Powiat kłodzki to ostatni punkt w 10-dniowej wyprawie ekspedycji wschodniej.

someone / express-miejski.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Wikipedyści zakończyli prace na terenie powiatu ząbkowickiego

    2013-07-29 09:37:03

    someone / express-miejski.pl

    W piątkowe popołudnie Karol Jacek Stachelski, jeden z wikipedystów, przybył do Barda w celu uzupełnienia fotograficznych zasobów internetowej encyklopedii - Wikipedii.

  • 2013-07-29 11:27:48

    gość: ~wkurzony

    tego sołtysa to powinni na taczkach wywieźc! szkoa ze nie powiedzial gdzie to bylo

  • 2013-07-29 13:34:02

    gość: ~tomek

    Szkoda ze sie nie dogadali z google zeby pochodzic z tymi ich plecakami i od razu robic widoki 3D

  • 2013-07-29 16:41:53

    gość: ~ping

    @ Tomek

    Google pewnie od razu kazałoby podpisać cyrograf, że zdjęcia należą tylko do Googla,..

  • 2013-07-29 19:20:00

    gość: ~Tomek

    @ping
    Teoretycznie tak, ale ja mówię o tym, że wikipedysci maja swje aparaty mimo wszystko ale przy okazji maja tez te plecaki google. Gdyby sie dogadali to koszty tez by mogli jakos podzielic a i korzysci bylyby obustronne. A nawet trojstronne bo my bysmy tez zyskali.

  • 2014-09-14 16:37:41

    gość: ~Adam

    ostatnio dodany post

    Zapraszam do przeczytania relacji z Wikiekspedycji 2013 na moim blogu: :)
    http://zatrzymujeczas.pl/blog/item/171-wikiekspedycja-2013

REKLAMA