Strażacy ze Złotego Stoku na podium

mat.prasowe

mat.prasowe fot.: mat.prasowe

Strażacy reprezentujący Gminę Złoty Stok okazali się najlepsi w X Powiatowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej Straży Pożarnych, który odbył się 16. marca w hali sportowej Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach. Drugie miejsce przypadło strażakom z Gminy Bardo, zaś na najniższym stopniu podium uplasowała się KP PSP Ząbkowice Śląskie.

Do turnieju przystąpiło osiem zespołów, które podzielone zostały na dwie grupy.

Grupa „A” została nazwana przez niektórych grupą śmierci, bowiem znalazły się w niej trzy zespoły, które w poprzednim roku wyszły ze swoich grup i grały w półfinałach – dwie z nich zajęły miejsca na podium. Mecze rozgrywano 2x10 minut, z grupy awansowały dwie najlepsze drużyny, a półfinały rozgrywane były metodą „na krzyż”.

Zgodnie z przewidywaniami ciekawsze i bardziej zacięte rywalizacje widzowie mogli zaobserwować w grupie „A”. Już w inauguracyjnym meczu emocji nie brakowało, a ostatecznie Gmina Bardo, w której znaleźli się strażacy z OSP Bardo, OSP Przyłęk, OSP Brzeźnica i OSP Dzbanów pokonała 1:0 gospodarzy i obrońców turnieju Gminę Ciepłowody. W kluczowych pojedynkach dla losów grupy Gmina Złoty Stok po emocjonującym meczu i znakomitej końcówce zremisowała 4:4 z OSP Ciepłowody, a także pokonała 4:2 OSP Bardo. Gmina Ziębice w grupie przegrała natomiast wszystkie swoje mecze – 1:5 z Gminą Złoty Stok, 0:4 z Gminą Ciepłowody i 2:4 z Gminą Bardo. Awans do półfinałów z grupy „A” wywalczyli więc złotostocczanie
(7 punktów) i bardzianie (6 punktów), zaś gospodarze turnieju (4 punkty) i ziębiczanie (0 punktów) rozgrywki zakończyły na fazie grupowej.

W grupie „B” nie było emocjonujących i trzymających w napięciu spotkań. KP PSP Ząbkowice Śląskie bardzo wysoko odprawiła zespoły z poszczególnych gmin: Ząbkowic Śląskich, Stoszowic i Kamieńca Ząbkowickiego, zwyciężając różnicą kilku goli i zajmując pierwsze miejsce w grupie z kompletem punktów. W walce o drugie miejsce najlepsi okazali się strażacy z Gminy Stoszowice
(6 punktów) i to oni awansowali do półfinałowych rywalizacji z drugiego miejsca. Trzecie miejsce przypadło strażakom z Kamieńca Ząbkowickiego (3 punkty), zaś OSP Tarnów, które reprezentowała Gminę Ząbkowice Śląskie przegrała wszystkie trzy pojedynki i zajęła w grupie ostatnią lokatę.

Półfinałowe rywalizacje przyniosły dużo emocji. Najpierw wicemistrz grupy „A” – Gmina Bardo zmierzyła się z faworytem do końcowego zwycięstwa KP PSP Ząbkowice Śląskie. Przez większą część spotkania przewagę posiadali ząbkowiczanie, jednak nie potrafili pokonać dobrze dysponowanego bramkarza z Barda. Co więcej, po rzucie wolnym i dobrym strzale Adama Latosiewicza Gmina Bardo objęła jednobramkowe prowadzenie, którego nie oddała do końca pojedynku i niespodziewanie awansowała do finału.

W drugim meczu, którego stawką był awans do finału Gmina Stoszowice dzielnie stawiała początkowo opór zespołowi ze Złotego Stoku i dwukrotnie wychodziła na prowadzenie. Złotostocczanie zdołali odrobić straty z nawiązką i ostatecznie zwyciężyli 4:2, awansując do wielkiego finału.

W meczu o trzecie miejsce KP PSP Ząbkowice Śląskie pokonało 7:2 Gminę Stoszowice, nie dając rywalom większych szans na odniesienie końcowego zwycięstwa. Spotkanie od pierwszych do ostatnich minut toczyło się z przewagą zawodowych strażaków, którzy wykorzystali liczne błędy rywala i zaaplikowali przeciwnikom siedem trafień, tracąc zaledwie dwa.

Dużo większe emocje były w meczu finałowym, gdzie do rozstrzygnięcia potrzebny był konkurs jedenastek. Po 20. minutach na tablicy świetlnej widniał bowiem remis 1:1. Najpierw na prowadzenie strażaków z Gminy Bardo wyprowadził Robert Herdy, zaś na około pięć minut przed końcem do remisu doprowadził Mateusz Stwora. W konkursie rzutów karnych lepsi okazali się gracze ze Złotego Stoku, którzy wygrali 1:0.