Express-Miejski.pl

Czytelnia Expressu-Miejskiego. Gaumardżos! Opowieści z Gruzji

Czytelnia Expressu-Miejskiego

Czytelnia Expressu-Miejskiego fot.: Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śląskich nawiązało współpracę z portalem Express-Miejski. Tak zrodził się cotygodniowy cykl zatytułowany Czytelnia Expressu - Miejskiego, gdzie bibliotekarze polecają najciekawsze pozycje literackie, po które może sięgnąć każdy użytkownik portalu. Książki opatrzone są komentarzami osób mających już lekturę za sobą. Podana jest także informacja, w których bibliotekach na naszym terenie są one dostępne. W dzisiejszej odsłonie interesującą lekturę na długie mroźne wieczory poleca Elżbieta Fiałkowska.

Lektura jest procesem twórczym. Czytając książkę czytelnik dokonuje pracy pokrewnej z pracą pisarza: wyobraźnią uzupełnia to, co znajduje się w tekście/Ilia Erenburg/

Książka „Gaumardżos! Opowieści z Gruzjizostała opublikowana przez wydawnictwo „Świat Książki” w 2011 r. Poznajmy zatem autorów. Ona, Anna Dziewit-Meller - dziennikarka i reporterka. Współautorka książek „Głośniej”, „Rozmowy z pisarkami” oraz „Teoria trutnia i inne”. Swoje teksty publikowała w „Polityce”, „Wysokich Obcasach” i „Lampie”. W programie „Dzień dobry TVN” i radiu Chillizet poleca dobre książki. Gra na gitarze i śpiewa. On, Marcin Meller - historyk z wykształcenia. Jako wysłannik „Polityki” opisywał konflikty zbrojne w Gruzji, Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii oraz w Afryce. Obecnie redaktor naczelny „Playboya” oraz gospodarz „Drugiego śniadania mistrzów” w TVN24 i „Meliny” w radiu Roxy.

Nietuzinkowi autorzy, niecodzienna książka. Barwna opowieść o życiu i tradycji prawdziwych Gruzinów. Opisy miejsc godnych zwiedzenia. Troszkę historii tej dawnej i współczesnej. Wszystko na kanwie osobistych przeżyć związanych z podróżami po tym pięknym, fascynującym kraju. Czytając fragmenty tekstów poświęcone biesiadom gruzińskim, zwanych „suprą”, czujemy niemal zapach i smak tradycyjnych potraw. Zainteresowani napojami alkoholowymi na pewno chętnie zapoznają się z rodzajem serwowanych trunków oraz rytuałami z tym związanymi. Zapewniam,  nasze toasty wypadną przy tym - delikatnie mówiąc - skromnie a gościnność nieco zblednie. W Gruzji stare przysłowie mówi „jeśli twój wróg przyniesie ci na tacy głowę twojego syna, musisz go ugościć, gość w dom, Bóg w dom”. Do zespołów regionalnych garną się nie tylko dorośli, ale dzieci i młodzież. Taniec i śpiew towarzyszą przez całe życie wielopokoleniowym rodzinom. Występy artystyczne w strojach ludowych to wyróżnienie. U nas raczej obciach. Powiedzenie „wieś tańczy i śpiewa” wyzwala u statystycznego Polaka drwiący uśmiech. Kojarzy się przede wszystkim ze świątecznymi jarmarkami. W Gruzji śpiewają i tańczą wszyscy. Do spontanicznie i radośnie bawiących się ludzi, przyłączają się wszyscy chętni. Nieważny jest statut społeczny ani wykonywany zawód. Pośród różnych narodowości Polacy są szczególnie lubiani. Każdy Polak może liczyć na wyjątkowo gościnne przyjęcie.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest Katarzynie Pakosińskiej, naszej wspaniałej artystce kabaretowej. Sławna Pakosia poszukuje swojej młodzieńczej miłości (z roku 1988). Czy znajdzie? To już Państwo sami doczytają.

Książka ma bardzo ciekawą szatę graficzną oraz bogatą bibliografię dla tych, którzy chcieliby zgłębić poruszoną tematykę, poczytać jeszcze więcej. Tekst przeplatają przepiękne zdjęcia autorstwa małżeństwa Mellerów.

Polecam bardzo serdecznie wszystkim czytelnikom ze stuprocentową pewnością wspaniałej lektury. Jedynym egzemplarzem dysponuje szkolna biblioteka Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ząbkowicach Śl.

Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śl.

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA