Express-Miejski.pl

Figura św. Floriana w Klasztorze Cystersów

Figura św. Floriana w Klasztorze Cystersów fot.: KWPSP Wrocław

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Rzeźba św. Floriana – patrona strażaków, którą ks. kardynał Henryk Gulbinowicz otrzymał od dolnośląskich strażaków podczas uroczystości opłatkowych w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, została przekazana Klasztorowi Cystersów w Henrykowie. Tutaj też działa Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego, powstałe w 2002 roku z inicjatywy kardynała Henryka Gulbinowicza. Podarowana figura jest niewątpliwie dużym wyróżnieniem dla uczniów liceum, którzy są w trakcie tworzenia OSP działającej przy szkole.

OSP przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Henrykowie formalnie jeszcze nie działa, jednak jej istnienie wyszło już poza fazę konceptualną, złożono także deklarację na założenie.

Początkowo OSP będzie zrzeszała uczniów – mówi ks. Artur Szela, kapelan dolnośląskich służb ratowniczych, aktywnie wspierający szkołę – Musimy zgromadzić sprzęt, opiekunów i zobaczymy, jak się rozwiniemy. Powstający oddział nie będzie konkurencją dla działającej w Henrykowie OSP. Będziemy się wspierać i działać szkoleniowo – wyjaśnia ks. A. Szela. – Sama idea utworzenia jednostki OSP w ramach klasy o profilu „ratownictwo” zakłada działania bardziej w kierunku szkoleniowym niż bojowym.

Jednak straż pożarna jest jedną z jednostek, w której działalność angażują się uczniowie. Szkoła współpracuje m.in. z Grupą Wałbrzysko-Kłodzką GOPR, Mazurską Służbą Ratunkową, Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Taka współpraca umożliwia praktyczne szkolenie uczniów w rozmaitych aspektach, wyjazdy na obozy, np. do Zieleńca, poszerzające wiedzę z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa w sportach zimowych, kurs udzielania pierwszej pomocy, dzięki któremu można zdobyć uprawnienia młodszego ratownika, wyjazdy na obozy sprawnościowe, planowany jest też kurs ratownika wodnego dla wszystkich uczniów, po którym będzie można kontynuować naukę bądź podjąć pracę.

- Aktywność i edukacja uczniów z dziedziny ratownictwa obejmuje wiele zagadnień, ponieważ – jak podkreśla ks. A. Szela – W szkole ważna jest koncepcja klas poszerzających horyzonty.

Główną ideą klasy ratowniczej jest przede wszystkim to, by uczeń, wychodząc z naszej szkoły, miał pełną wiedzę na temat wszystkich służb ratowniczych.

Przekazany przez kardynała święty Florian, będący też symbolem ofiarnej służby ludziom, zapewne będzie motywował uczniów Katolickiego Liceum w Henrykowie do działania, choć widać, że młodym ludziom nie brakuje chęci i motywacji.

Dorota Getinger/Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA