Express-Miejski.pl

NIK negatywnie ocenił działalność Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich

urząd Miejski fot.: Express-Miejski.pl

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała działania Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich. Wyniki kontroli nie są zadowalające.

- Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia skontrolowaną działalność Urzędu w zakresie postępowania z mieniem gminnym podczas prac remontowo-budowlanych, zlecania zakupów z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych, a także ujawniony przypadek równoczesnego wykonywania funkcji kierowniczych w Urzędzie i w podległej jemu gminnej instytucji kultury - czytamy w opublikowanym w dniu 20 lipca 2012r. wystąpieniu pokontrolnym NIK skierowanym do burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka.

W pierwszym przypadku mowa o sprzedaży blachy miedzianej pochodzącej z wymiany pokrycia dachu Ratusza Miejskiego. Sprzedaży co prawda dokonał Urząd, ale punkt skupu wybrał wykonawca remontu. Nie dokonano zatem analizy opłacalności sprzedaży poprzez sprawdzenie cen skupu w innych tego typu punktach.

- Najwyższa Izba Kontroli nie miała zastrzeżeń co do ceny, za jaką blacha została sprzedana, ale do braku jasnej procedury sprzedaży mienia gminnego. Poleciłem Panu Piotrowi Miernikowi – mojemu zastępcy - oraz Panu Wojciechowi Jankowskiemu – kierownikowi Wydziału Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miejskim - wzmocnienie nadzoru i kontroli nad sprzedażą mienia gminnego, w tym podlegającego rozbiórce w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi - wyjaśnia Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich. - Nadmieniam, że m.in. w tym celu już w sierpniu 2011 r. opracowany został Regulamin udzielania zamówień publicznych o wartości szacunkowej nieprzekraczającej równowartości kwoty 14.000 euro, który reguluje również wewnętrzną procedurę postępowania w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich w sprawach zamówień na dostawy, usługi i roboty budowlane w całości lub części ze środków publicznych. Dodatkowo zobowiązałem do niezwłocznego wdrożenia w życie procedur związanych ze sprzedażą mienia gminnego pochodzącego z rozbiórki, podlegającego rozbiórce, w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi.

NIK zwrócił także uwagę na  zakup prawa do użytkownia systemu informatycznego firmy Vulcan, który odbył się wbrew przepisom o zamówieniach publicznych. Urząd dokonał zakupu rozbijając zamówienie na mniejsze. Łączna wartość zamówienia to około 16.572 euro. Ustawa jednak zakazuje takiego podziału i do wszystkich zamówień powyżej 14.000 euro nakazuje stosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Zakupiony system ma za zadanie wspierać zarządzanie oświatą w gminie.

Kolejną nieprawidłowością, która wykazała kontrola NIK, to powierzenie w 2011 roku ówczesnej kierownik Wydziału EKS równoczesnego pełnienia obowiązków dyrektora ZOK, tj. instytucji gminnej, nadzorowanej przez Wydział EKS.

- Zobowiązaliśmy się nie dopuszczać do powierzania pracownikom samorządowym, zatrudnionym w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich na stanowiskach kierowniczych, obowiązków w innych gminnych jednostkach organizacyjnych, których wykonywanie może powodować powstanie zależności rodzących podejrzenie o stronniczość i interesowność. Podtrzymując jednocześnie, że decyzja związana z powierzeniem obowiązków Kierownikowi Edukacji, Kultury i Sportu Pani Marii Pater była decyzją jednorazową, podjętą w warunkach szczególnych tj. braku możliwości obsadzenia tego stanowiska inną osobą, o czym niejednokrotnie informowaliśmy - odpowiada na raport NIK burmistrz.

Pomimo wystapienia uchybień w zakresie wnoszenia opłat czynszowych przez niektórych dzierżawców gruntów gminnych, nie mających jednak wpływu na skontrolowaną działalność, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie wniosków pokontrolnych NIK z 2010 r. w zakresie gospodarki gruntami.

- Zobowiązałem Pana Piotra Miernika – Zastępcę Burmistrza, Panią Agnieszkę Gnach – Kierownika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami oraz Panią Bożenę Kurczynę Skarbnika Gminy do bieżącego monitorowania regulowania przez dzierżawców gruntów gminnych naliczonego czynszu dzierżawnego i egzekwowanie bez zbędnej zwłoki należnych kwot z tego tytułu - informuje Marcin Orzeszek.

Raport można znaleźć na stronie: www.nik.gov.pl

- Kontrola NIK- u w Urzędzie Miejskim była pożyteczną i dobrą kontrolą, a zastosowanie się do jej zaleceń przez kierownictwo urzędu spowoduje uszczelnienie procesu kontroli wewnętrznej - dodaje na zakończenie burmistrz.

eMKa/Express-Miejski.pl

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • NIK negatywnie ocenił działalność Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich

  2012-08-06 12:22:00

  eMKa/Express-Miejski.pl

  Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała działania Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich. Wyniki kontroli nie są zadowalające.

 • 2012-08-06 16:24:57

  gość: ~jasiek49

  Boże ale ten orzeszek to figurant. Nie wie biedny co się dzieje w tym urzedzie, i teraz robi dobrą minę do złej gry. Czyżby w tym urzedzie nie było radcy prawnego? Przecież ci nowi pracownicy z platformy są kompletnie zieloni, nawet blachy nie potrafią sprzedać. A omijanie ustawy o zamówieniach publicznych rodzi pytanie czy czasem nie ma kumoterstwa i zamówienia nie realizuje znajomy migdała albo innego fistaszka?
  Ciekawe czy dlaczego w odpowiedzi Orzeszek nie powiedział NIKowi że podwójne stanowisko i podwójną pensję awaryjnie polecił swojej niedoszłej teściowej hjehjehje

 • 2012-08-06 16:30:15

  gość: ~jagoda

  Ale jak pani Maria dostała drugą pensję to przecież Marcin Orzeszek już nie chodził z Olą. Odczepcie się pajace.

 • 2012-08-06 16:31:01

  gość: ~.

  Albo ja ślepy jestem, albo na stronie urzędu nie pochwalili się wynikami kontroli.

 • 2012-08-07 08:31:42

  gość: ~ktos

  dajcie spokoj za ,,władania'' fistaszka nic sie nie dzieje w tych zabkowicach nic nie remontuja ale za to wszystko wysprzedaja

 • 2012-08-07 09:25:35

  gość: ~mieszkanka

  Dokładnie wszytsko rozbieraja teraz transportu nie bedzie a oni maja w duszy. Burmistrz głupie miny robi a starosta ma to gdzies urlopuje sie. A ludzie bez komunikacji. Śmiech na sali. Najlepiej zlikwidowac nasz powiat

 • 2012-08-07 09:43:38

  gość: ~sekcja archiwalna

  Orzeszek wciska kit, że „Najwyższa Izba Kontroli nie miała zastrzeżeń co do ceny, za jaką blacha została sprzedana”
  Bo niby z jakiego powodu ta negatywna ocena urzędu z postępowania z mieniem gminnym????
  „Urząd nie dokonał analizy opłacalności przedmiotowej sprzedaży i nierozeznania cen skupu blachy miedzianej rozbiórkowej w punktach przyjmujących taki materiał. Osobą odpowiedzialną za sprzedaż w imieniu Gminy rozbiórkowej blachy miedzianej był kierownik Wydziału Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu, który w myśl swego zakresu czynności i Regulaminu Organizacyjnego Urzędu odpowiadał technicznie i merytorycznie za prowadzone inwestycje i remonty mienia komunalnego, za co otrzymywał co miesiąc dodatek specjalny w wysokości 14% wynagrodzenia.”

  Wstyd i skandal, że Orzeszek zatrudnia ludzi i płaci im dodatki specjalne, a oni mają to mienie w d ...! Czy procedury są czy ich nie ma ludzie odpowiedzialni wiedzą co trzeba robić, żeby gminna kasa była bogatsza. Ludzie potakują głowami nad Orzeszkiem , bo młody, jeszcze się nauczy... Niby czego więcej się nauczy???!!! To na czym mu zależy widać, słychać i czuć!
  Pan radny F. Gawęda bardziej pilnuje mienia niż Orzeszek i jego zastępcy i kierownicy razem wzięci! Za co Orzeszkowi płacimy pensję ? Za niewiedzę? Franciszek Gawęda na burmistrza!

 • 2012-08-07 12:07:16

  gość: ~.

  A Orzeszek oczywiście kontynuuje swoją politykę "dobrej zabawy i efekciarstwa" i we wrześniu na zamku zagra Ira

 • 2012-08-07 12:30:09

  gość: ~ja

  To pierwsza i ostatnia kadencja tego czlowieka.Glosowalem na niego i jestem totalnie zawiedziony jego osoba.Dobrze ze to juz koncowka i za wiele nie zdazy zepsuc.Miala to byc odskocznia do dalszej kariery politycznej.Nie chcialbym,zeby taki ktos reprezentowal moj region w sejmie.

 • 2012-08-07 13:03:01

  gość: ~byk

  Jaki koniec,to dopiero półmetek!!!!!!!

 • 2012-08-07 12:48:28

  gość: ~autor

  A może mocodawcy Marcina liczą, że zdyskredytują go w oczach ludzi i sami przejmą władzę? Oby się nie przeliczyli bo ich też zapamiętamy i pójdą w odstawkę razem ze swoim reprezentantem :)

 • 2012-08-07 14:31:47

  gość: ~rere

  Super Ewcia Vulkan chciała wprowadzić a nie ma pojęcia o przetargach .......super oby tak dalej niech się wszyscy przekonają .......jakie mamy wadze...... nic nie zrobili w mieście tylko kontynuacje tego co Pan Kotowicz zaczął !!!!!!!!!!!

 • 2012-08-07 15:17:26

  gość: ~lotem koszącym

  To,ze Fistaszek niczego nie dostrzega ,to jeszcze można pojąc, w końcu facio nominat partyjny PO (Partia Oszustów lub Protektorzy Oszustów ), PO ma taka definicje "czystych rąk " to sa dłonie bez linnii papilarnych, nie zostawiają przy przekrętach żadnych sladów.Pytanie z ionnej beczki : gdzie są te wszystkie tajne i jawne wszelkie służby, od policji i prokuratury poczynając ?Pewnie tak sie dzieje,ze nawet jak ktoś uczciwy zawsiadomił o tym, mega przewale z miedziana blachą, to prokurator zlecił prowadzenie dochdzenia policji, a tam za biurkiem burak z matołem do kwadratu,.który mimo ,że najgłupszy złomiarz wie po ile chodzi miedz, to przyjmuje jakąs dziwna cenę, i jeszcze pisze w uzasadnieniu ,ze miedż korozja zeżarała.No przecież to bije po oczach, że wszyscy sie musieli tu na tej miedzi pożywić, a durny jak but prokurator taka manianę zatwierdza .

 • 2012-08-07 18:32:46

  gość: ~lu

  O Bogu! Wszyscy w UMiG to nieudacznicy,matoły,nie znający się na niczym,kłamcy i oszuści. A wszyscy tu wpisujący swoje "mądrości" to sam kwiat Ząbkowic. Najmądrzejsi i znawcy wszystkiego. "...durny jak but prokurator..."? Zatrzymaj myśli zanim coś napiszesz.

 • 2012-08-07 19:04:18

  gość: ~lotem koszącym

  zatrzymaj myśl jak masz czym myśleć i pochyl sie nad protokołem NIK-u jest tam konkret cena za kg miedzi jaka uzyskal UM a jaka była w skupie i kto tu stracił,a potem bedziesz juz mogł/mogła chwalic ten kwiat urzedniczy do woli

 • 2012-08-08 07:13:17

  gość: ~gość

  Skoro NIK wykrył nieprawidłowości to czy osoby winne takiego stanu rzeczy poniosą odpowiedzialność?

 • 2012-08-08 14:28:23

  gość: ~do tego koszacego

  A po ile u was w cud grodzie płacą za piece stalowe i żeliwne?

 • 2012-08-08 21:41:48

  gość: ~lotem koszacym

  a w Cud Grodzie taniocha, policmajster,który czynił w tej sprawie śledztwo wycenił 2000 kg, dwie tony złomu na 200 zł. w tym czasie złom chodził po 0,80 gr/kg on ten wybitny śledczy zwał się jakoś Pietia Bajda,Bujda lub Wajda.Jeszcze wybitniejszy fachowiec -metalurg to był prokurator ,który te bujdy o wartości złomu zatwierdził, a może ciekaw jesteś nazwiska tego geniusza ?

 • 2012-08-09 16:39:40

  gość: ~do koszącego

  Może to ten sam geniusz co u nas w Ząbkowicach cenę miedzi szacował?
  Zgadłem?

 • 2012-08-08 11:05:32

  gość: ~OŚĆ

  JAKĄ ORIENTACJE SEKSUALNĄ MA BURMISTRZ ORZESZEK ?

 • 2012-08-08 18:09:15

  gość: ~anja

  Ma orientację 'stary kawaler z platformy' :-D

 • 2012-08-08 22:13:45

  gość: ~złomiarz

  "prawdziwy" inżynier-metalurg {wtedy kierownik referatu w cud-urzędzie} nie mógł czepić się tych 200 złociszy za dwa piece CO, wszak nie wypada, aby syn patrzył na ręce ojcu {ojciec, wtedy właściciel firmy, która te piece chapnęła}. Inna sprawa, że nie jest pewnym, czy ten metalurg odróżnia stal od żeliwa, wszak i to i tamto rdzewieje.

 • 2012-09-21 18:18:16

  gość: ~NIK do Barda

  NIK do Barda i wszystko będzie jasne

 • 2012-09-24 17:44:18

  gość: ~Fan głupich blondynek

  ostatnio dodany post

  Oprocz sprawy blachy, NIK miał jeszce wiele zastrzeżeń co do legalności poczynań UMiG,chodzi o wałki w związku z przetargiem na system Vulcan dla oświay.Szefową pionu jest Ewka Figazł i wszystko jasne.Wszystko do czego się ta kobita zabierze natychmiast się sypie......
  Przypomnijmy jej to,gdy za 2 lata będzie łazić od drzwi do drzwi, niczym jehowa ,żebrając o glosy i obiecując cuda -wianki......

REKLAMA