Express-Miejski.pl

Nieznane detale Ząbkowic Śląskich

Gdy wiele lat mieszka się w jednym mieście nie zwraca się uwagi na szczegóły. W codziennym pośpiechu widzimy jedynie drogę przed sobą, choć tak wiele rzeczy ciekawych nam umyka. Oto przykłady kilku detali architektonicznych, które mijamy codziennie, choć nie zdajemy sobie z nich sprawy. Kto z mieszkańców zwrócił na nie uwagę?

przewijaj również klawiszami strzałek na klawiaturze Strzałki
przewijaj również za pomocą gestów Strzałki
Gwiazda na rynku – Żółta płaskorzeźba przedstawiająca ośmioramienna gwiazdę na rogu jednej z kamienic powstała również w czasie odbudowy miasta (budynek spłonął w czasie pożaru). Ten detal architektoniczny miał dwojakie przeznaczenie – wyznaczał kierunek zachodni oraz był punktem orientacyjnym miasta. Trzeba pamiętać, że akurat w tym miejscu w dziewiętnastym i dwudziestym wieku stały kramy z artykułami spożywczymi.

Gwiazda na rynku – Żółta płaskorzeźba przedstawiająca ośmioramienna gwiazdę na rogu jednej z kamienic powstała również w czasie odbudowy miasta (budynek spłonął w czasie pożaru). Ten detal architektoniczny miał dwojakie przeznaczenie – wyznaczał kierunek zachodni oraz był punktem orientacyjnym miasta. Trzeba pamiętać, że akurat w tym miejscu w dziewiętnastym i dwudziestym wieku stały kramy z artykułami spożywczymi. fot.: Sylwek / Express-miejski.pl
zdjęcie 4 z 11

  • Rynek Ząbkowicki
  • Zegar słoneczny na ul. Kościuszki – ta niezauważalna na pierwszy rzut oka płaskorzeźba powstała najprawdopodobniej w czasie odbudowy miasta po pożarze w 1858 roku. W tej kamienicy znajdował się zakład zegarmistrzowski, co wyjaśnia umiejscowienie rzeźby.
  • Kula armatnia na kościele św. Anny – każdy mieszkaniec Ząbkowic Śląskich wie, że na Krzywej Wieży wmurowane jest pięć kul armatnich. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że tych obiektów było… 7! Szósta została wmurowana pod sklepieniem kościoła św. Anny, siódma jest w posiadaniu kościoła w bliżej nieokreślonej lokalizacji. Wszystkie pochodzą z czasów najazdu Szwedów na miasto Frankenstein (wtedy też został wysadzony w powietrze ząbkowicki zamek).
  • Gwiazda na rynku – Żółta płaskorzeźba przedstawiająca ośmioramienna gwiazdę na rogu jednej z kamienic powstała również w czasie odbudowy miasta (budynek spłonął w czasie pożaru). Ten detal architektoniczny miał dwojakie przeznaczenie – wyznaczał kierunek zachodni oraz był punktem orientacyjnym miasta. Trzeba pamiętać, że akurat w tym miejscu w dziewiętnastym i dwudziestym wieku stały kramy z artykułami spożywczymi.
  • Herb miasta w bramie jednej z kamienic – Jest to oficjalny herb miasta Frankenstein, ale sporo różni się od obecnego. Ów herb posiada czeskiego lwa, a datowany jest na rok 1867. W budynku znajdowała się najstarsza miejska karczma, a na początku dwudziestego wieku Hotel pod Słoniem – najbardziej luksusowy pensjonat w Ząbkowicach Śląskich. Kamienica znajduje się na ulicy 1 Maja vis a vis Biedronki.
  • Tajemniczy herb z trzema zaplecionymi pierścieniami – Ten nieciekawy na pierwszy rzut oka herb jest najbardziej tajemniczym znaleziskiem na ratuszu od czasów odnalezienia w wieży zaginionego obrazu Michaela Willmanna „Obnażenie z szat”. Nikt nie wie, do kogo należał, co oznacza i dlaczego akurat tam się znalazł. Może to być powiązane z rodem Boromeuszy, który w swoim herbie miał podobne emblematy. Śledztwo historyczne jest w toku. Herb można znaleźć na wewnętrznej stronie wieżyczki w przejściu do szaletu miejskiego.
  • Pęknięcia przy Krzywej Wieży – Po wielkim pożarze miasta do Krzywej Wieży dobudowano wejście. Od 1862 roku mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia swojego miasta z góry. Nie przewidziano jednak, że Krzywa Wieża ciągle będzie się pochylać. Dobitnym znakiem pokazującym pogłębiające się pochylenie byłej dzwonnicy jest głębokie pęknięcie rozszerzające się z roku na rok. Czy Krzywa Wieża pewnego dnia runie?
  • Scena ukrzyżowania zrobiona z chryzoprazu – Chryzopraz był długo wydobywanym minerałem w szklarskich kopalniach. Zwany był również „złotem głupców”. Właśnie z tego kamienia została stworzona płaskorzeźba przedstawiająca scenę ukrzyżowania Jezusa. Detal znajduje się na budynku przy ul. Batalionów Chłopskich. Wcześniej był to gmach Banku Śląskiego, jednego z największych w regionie. Rzeźba pochodzi z końca dziewiętnastego wieku.
  • Rok powstania parku w Ząbkowicach Śląskich – Rok 1862 był ważną datą w historii miasta. Wtedy Frankenstein się odbudowywał, a razem z nim park miejski. Właśnie w tym roku zasypano fosę miejską i na jej miejscu zasadzono pierwsze drzewa dzisiejszego pasa zieleni. Historyczny dąb był świadkiem odbudowy historycznego miasta. Stoi po dziś dzień otoczony charakterystyczną, żelazną barierką, na której widnieje rok powstania parku i rewitalizacji (1932).
  • Inicjały architekta planującego ząbkowicki ratusz – Alexis Langer był niemieckim architektem uwielbiającym gotyk. Gdy w 1860 roku otrzymał zgodę na odbudowę spalonego ratusza ochoczo wziął się za szkice fasady. Budowę ukończył w dwa lata (1862-1864). Żeby zaznaczyć, że projekt był jego autorstwa, nad głównym wejściem do ratusza umieścił w herbie swoje inicjały. Podobne znaki możemy znaleźć na innych budynkach jego autorstwa, m.in. na kościele w Bielawie oraz Wrocławiu
  • Nożyczki na portalu kamienicy – Portal na ul. Kościuszki powstał w 1777 roku. Budynek został odbudowany i dziś wygląda całkowicie inaczej. Zachowało się jedynie zabytkowe wejście oznajmiające, że w tej kamienicy H.R. Koch miał swój zakład krawiecki.

foto_private_policy

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA