Express-Miejski.pl

Ciekawostek o Ząbkowicach ciąg dalszy

Kolejna porcja ciekawostek, zarówno tych odległych w czasie, jak i bardziej współczesnych. Zapraszamy do zapoznania się i odkrywania tajemnic Ząbkowic Śląskich.

2013-09-27 12:03:43

Panorama Ząbkowic

Panorama Ząbkowic fot.: zbiory prywatne

Zdjęcie:
1 z 9

Następne
 • Panorama Ząbkowic
 • Schron pod stacją kolejową – W latach sześćdziesiątych panowała w całej Polsce „moda” na budowanie schronów, na wypadek kolejnej wojny. Były to czasy niepokoju i głębokiego PRL-u. W Ząbkowicach także można znaleźć jedną taką perełkę. Pod stacją kolejową na ul. Niepodległości znajduje się schron, jednak nie przeciwatomowy. Nikt do tej pory nie znalazł wejścia do niego, jedynym potwierdzeniem istnienia takiego pomieszczenia jest szyb wentylacyjny, który stoi obok dworca, vis a vis sklepu z dywanami.
 • Nie jest specjalnie okazały, ale to jak na razie jedyny dowód, że pod miastem coś się znajduje. Są także niepotwierdzone informacje, że pod budynkami dawnego szpitala Betania przy ul. Armii Krajowej znajduje się drugi schron. Wejścia do niego ma pilnować zaspawana brama. Ponieważ budynki te znajdują się w rękach prywatnych nikt nie potrafi potwierdzić tych informacji.
 • Tunel pod rynkiem - Ostatnie remonty ulicy Grunwaldzkiej odsłoniły tajemniczą dziurę w ziemi. Odkrycie jest o tyle ciekawe, ponieważ miejsce zapadnięcia się ziemi to skrzyżowanie dwóch podziemnych chodników. Według historyków takich tuneli jest kilka pod ząbkowickim rynkiem. Najdłuższy z nich prowadzi od kościoła pw. Świętego Krzyża aż do kościoła św. Anny. To właśnie on został odkryty. Wejście do niego ma prowadzić przez piwnice budynków umieszczonych przy ulicy Konopnickiej oraz w zagruzowanej piwnicy ZOK-u.
 • Ciekawostką jest też, że prawdopodobnie przez pewien czas właśnie w tych tunelach stał sarkofag, który teraz znajduje się w kaplicy Kauffunga w nawie bocznej kościoła świętej Anny. Prace nad przebudową ulicy Grunwaldzkiej mogą osłabić konstrukcję stropów, co może na zawsze utrudnić eksplorację tunelu.
 • Wychodki w centrum miasta – Na widokówkach i zdjęciach archiwalnych możemy oglądać piękne miasto z wyremontowanymi kamienicami. Był to jednak zewnętrzny obraz, który pięknie wyglądał na pocztówkach. W rzeczywistości jeszcze do końca lat 50 ponad 85% domów w mieście miało ubikacje poza budynkami. W Izbie Pamiątek znajdują się dokumentacje, które wyraźnie pokazują, że w 1945 roku zużycie wody w mieście sięgało 1600 metrów sześciennych.
 • Po tzw. rewolucji toaletowej pod koniec lat siedemdziesiątych zapotrzebowanie sięgnęło 8000 metrów sześciennych z niedoborem 3 tysięcy. Powodowała to akcja, którą prowadziło miasto – „za darmo zrobimy Ci łazienkę”. Ludzie masowo montowali wanny i ubikacje, co powodowało potężne zapotrzebowanie na wodę, a co za tym idzie zbudowanie sieci kanalizacyjnej.
 • Nieistniejące cmentarze – W Ząbkowicach oprócz cmentarza komunalnego i tzw. Starego cmentarza przy ul. 1 maja, było wiele innych. Wiele z nich już nie istnieje i nikt o ich istnieniu nie wiedział. Na boisku starego ogólniaka był cmentarz ewangelicki. Teraz nie ma tam ani grobów, ani nawet tablicy upamiętniającej. Cmentarz Bonifratrów znajdował się na miejscu dzisiejszego podwórka przedszkola na osiedlu dwudziestolecia. Jest tam idealny, zalesiony teren, całkowicie nieużywany. Wejście na cmentarz mieściło się od ulicy Zacisze.
 • Cmentarz żydowski znajdował się na skwerku przy dzisiejszej ulicy Wrocławskiej i Głowackiego. Z tamtego miejsca pozostał jedynie półokrągły murek i choinki. Przy dzisiejszym Orlenie na ul. Kłodzkiej także mieściło się kilka grobów, jeszcze z czasów wojen napoleońskich. W lasku przy basenie znajdowały się trzy mogiły z czasów drugiej wojny światowej. W tym miejscu stało też działo przeciwlotnicze. Pod koniec działań wojennych samolot radziecki zestrzelił niedobitków i tam, gdzie zginęli zostali pochowani.

foto_private_policy

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ciekawostek o Ząbkowicach ciąg dalszy

  2013-09-27 12:03:43

  Express-Miejski.pl

  skomentuj zdjęcia w galerii...

 • 2013-09-27 12:37:54

  gość: ~ciekawe

  Czy na zdjęciu numer dwa ktoś zrobił sobie tam suszarnię? :D

 • 2013-09-27 13:22:22

  gość: ~ciekawostki

  Ten schron pod dworcem powstał jeszcze w okresie niemieckim. Schrony takie szczególnie w okresie 1938-1945 tworzone były nie tylko pod dworcami ale wieloma innymi obiektami użyteczności publicznej. Łatwo je namierzyć, ponieważ na niektórych budynkach zachowały sie często ledwo widoczne napisy ze strzałką LSR (Luftschutzraum).

 • 2013-09-27 18:54:11

  gość: ~1234

  Autor fotorelacji nieco lajtowo podszedł do sprawy...
  Pyta gdzie zejście do schronu, a na tym samym zdjęciu jak byk widać
  z tyłu skośne zejście ;)

 • 2013-10-01 21:23:29

  gość: ~artis

  No i nie zauważył rur wentylacyjnych z tego schronu, które na zdjęciu znajdują się w lewym górnym rogu, zaraz przy ścianie budynku, ok metr na prawo od białego kamienia z liczbą bodajże 184 ;)) A tak swoją drogą... kto ma klucz do tego schronu, PKP? Z chęcią bym sobie pooglądał...

 • 2013-10-01 21:24:52

  gość: ~artis

  No i nie zauważył rur wentylacyjnych z tego schronu, które na zdjęciu znajdują się w lewym górnym rogu, zaraz przy ścianie budynku, ok metr na prawo od białego kamienia z liczbą bodajże 184 ;)) A tak swoją drogą... kto ma klucz do tego schronu, PKP? Z chęcią bym sobie pooglądał...

 • 2018-04-16 15:59:37

  gość: ~GOŚĆ

  ostatnio dodany post

  @~artis
  zejście bezpośrednio z budynku kolejowego

 • 2013-10-01 19:44:55

  gość: ~Piast

  zdjęcia 4-5 nie przedstawiają żadnego tunelu pod miastem tylko fragmenty piwnic odkryte przez ząbkowickiego archeologa przy ul. Grunwaldzkiej. Były to piwnice rozebranych bodaj w latach siedemdziesiątych dwóch budynków.

REKLAMA


REKLAMA