Express-Miejski.pl

120 tys wniosków na Dolnym Śląsku. Ponad 80 proc. wniosków o 500+ rozpatrzonych pozytywnie

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Ponad 120 tysięcy wniosków od Dolnoślązaków już wpłynęło do ZUS. W całym kraju rodzice wysłali 2 mln wniosków na ponad 3 mln dzieci. 

82,5 proc. z nich zostało już rozpatrzonych pozytywnie.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wypłata przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów.

- Według naszych najnowszych danych w ciągu dwóch tygodni lutego wpłynęło do nas około 2 mln wniosków. Pozytywnie rozpatrzonych zostało już ponad 82 procent z nich, czyli pieniądze zostały rodzinom przyznane – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wypłatę rozpoczniemy od czerwca natomiast już teraz większość złożonych wniosków jest załatwiona - dodaje.

Według rzeczniczki, dzięki sprawnemu systemowi informatycznemu, w ZUS dziennie wydawanych jest ok. 100 – 200 tys. Obecnie liczba dzieci, na które zostało przyznane 500+, przekroczyła 2,5 mln.

- Zastrzegam, że są to wnioski, które zostały złożone bez żadnych błędów. One są rozpatrywane automatycznie i bardzo szybko – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

 - Bardzo łatwo jest to zrobić przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można ściągnąć ze sklepu Google Play lub Apple App Store – zachęca Iwona Kowalska-Matis.

Aplikacja mZUS

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić czy świadczenie zostało już przyznane.

Złożony do 30 kwietnia wniosek zapewnia ciągłość wypłat, czyli osobie, która złoży do tej daty poprawnie wypełniony wniosek ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

ZUS

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA