Express-Miejski.pl

Pałac Marianny Orańskiej - Poznaj jego czar [Mauzoleum Hohenzollernów] [video]

Mauzoleum Hohenzollerów w Kamieńcu Ząbkowickim zostało zrewitalizowane. Można odwiedzać je w ramach wizyty na terenie Pałacu Marianny Orańskiej lub odrębnie po ustaleniu terminu z obsługą przewodnicką prowadzoną przez Gminne Centrum Kultury fot.: em24.pl

Wybudowane pod koniec XIX wieku mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów – potomków księżnej Marianny Orańskiej jest posadowione w głębi parku kamienieckiego pałacu.

Było miejscem wiecznego spoczynku pięciorga członków tej rodziny, a pierwszy pochówek miał miejsce w 1898 r., gdy zmarła Maria Fryderyka, a pamięć o niej postanowił uczcić jej małżonek Albrecht Hohenzollern. Później w krypcie spoczął on sam i ich synowie. Budynek ma kształt świątyni greckiej z doryckimi kolumnami i jest postawiony z czerwonego piaskowca na obrysie prostokąta.

Po II wojnie światowej uległ całkowitej dewastacji i dochodziło nawet do profanacji szczątków pochowanych tam osób. Przez kilkadziesiąt lat popadał w ruinę. Od 2012 r., gdy gmina Kamieniec Ząbkowicki podjęła się rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego, obiekt znalazł się w planach renowacji, co udało się zrealizować w 2018 r. Obecnie znajduje się w nim nie tylko początkująca ekspozycja artefaktów, ale i digitalna wystawa prezentująca mauzolea na świecie oraz historię kamienieckiego mauzoleum. Natomiast w krypcie, gdzie umiejscowiony jest pieczołowicie odrestaurowany symboliczny sarkofag, turyści mogą obejrzeć i wysłuchać opowieść Albrecht Hohenzollern, który pojawia się „jak żywy” w postaci hologramu. Ta absolutnie unikalna w regionie formuła prezentacji historii dostępna jest w języku polskim i języku angielskim.

Na początku października 2018 roku miała miejsce uroczystość otwarcia i poświęcenia odnowionego kamienieckiego mauzoleum. Mauzoleum można zwiedzać w ramach wizyty na terenie Pałacu Marianny Orańskiej lub odrębnie po ustaleniu terminu z obsługą przewodnicką prowadzoną przez Gminne Centrum Kultury.

 Pałac Marianny Orańskiej - Poznaj jego czar [Mauzoleum Hohenzollernów] [video]:

UMiG Kamieniec Ząbkowicki

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pałac Marianny Orańskiej - Poznaj jego czar [Mauzoleum Hohenzollernów] [video]

  2022-11-23 11:05:08

  gość: ~Witek

  Bardzo fajnie, że to mauzoleum zostało w końcu odrestaurowane. Brawo! Przez tyle dziesiątek lat robiło się przykro patrząc na te ruiny

 • 2022-11-23 11:36:13

  gość: ~mnm

  A mój komentarz krytyczny wobec odrestaurowania niemieckich pamiątek został usunięty.

 • 2022-11-23 11:47:12

  gość: ~Wołodyjowski

  @~mnm chciałbyś,żeby np. w Ukrainie pozwolono zniszczyć albo nie restaurowano polskich zabytków II Rzeczypospolitej ? Piękne twierdze i zamki jak choćby Chocim czy Kamieniec Podolski. Ukraińcy mało, że tego naszego dziedzictwa nie zniszczyli to jeszcze w miarę możliwości i środków dbają o nie. Tam kiedyś była Polska. Zastanów się dwa razy co piszesz.

 • 2022-11-23 13:20:05

  gość: ~Kazik

  Sprawa skarbu ukrytych w lochach pałacowych ucichła nikt tym się nie interesuje ,nikt nie przeprowadza badań metodą nieinwazyjną chyba to czeka doczeka nowych właścicieli .
  Miał być uroczysty pochowek a zabalsamowane zwłoki nadal leżą gdzieś w parku nikt się tym nie interesuje ważny jest biznes kasa nic po zatem .

 • 2022-11-25 12:58:11

  gość: ~Halina

  Otwarte? Byliśmy z rodziną w zeszłym roku w lutym i było zamknięte a wszędzie informacja, że otwarte. Szkoda, bardzo chcieliśmy zobaczyć ten hologram i posłuchać historii rodzinie z pałacu.

 • 2022-11-26 22:14:44

  gość: ~MARIAN ORRREOOOAŃSKI

  Dużo propagandy a tak naprawdę lipa.
  Nieopodal są DOŁY KAMIENIECKIE to jest dopiero kabaret.
  Gdyby nie sp. Pan Sobiech w Kamieńcu nic by nie było. Obecnie tylko właśnie ten obiekt jest tzw atrakcją a reszta to PRL i beznadzieja obraz anemicznej władzy. Właściwie takie TVP TRWAM i pochodne.

 • 2022-11-27 10:07:47

  gość: ~Kazik

  @~MARIAN ORRREOOOAŃSKI

  Najważniejsze ,że Kamieniec jest miastem a kiedyś jak będą pieniądze to skończy się budowa kompleksu sportowego ważne ,że jest i można zlikwidować stary stadion i przebudować na ogród warzywny .
  A kiedyś jak będą pieniądze to dokończy się budowa kanalizacji Kamieńca i gazyfikacji najważniejsze ,że są plany i projekty .
  A kiedyś jak będą pieniądze wybuduje się obwodnice Kamieńca Byczenia najważniejsze ,że są plany i powstanie projekt .
  A kiedyś jak będą pieniądze wybuduje się zbiornik wodny Piłce i będzie elektrownia .
  A kiedyś jak będą pieniądze wybuduje się strzelnicę .
  A kiedyś jak będą pieniądze wielkie pieniądze to skończy się remont zespołu pałacowo -parkowego .
  A kiedyś jak będą pieniądze Gmina wyremontuje budynki i mieszkania komunalne .
  Wybudowano i wyremontowano świetlice wiejskie .
  OSP dostały nowe wozy strażackie .
  Nowe oświetlenie ulic wiosek
  Nowe mieszkania komunalne powstały i są w budowie .
  Place zabaw .
  Remonty przedszkoli szkoły hali sportowej
  Powstała gminna fotowoltaiczna

  A wy ciągle narzekacie .

 • 2022-11-27 15:17:30

  gość: ~Kubuś

  ostatnio dodany post

  Ten nasz prowincjusz Marian rządzi 3 kadencję i ....? No i...? No i d.pa!
  Wstyd!

REKLAMA