Express-Miejski.pl

Na Dolnym Śląsku zawyją dziś syreny

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Dziś o godz. 17 w wielu miejscowościach całego kraju zawyją syreny. To dla upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek 1 sierpnia wypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To ważny dzień dla Polaków, który przypomina o patriotycznym zrywie mającym na celu wyzwolenie stolicy z rąk niemieckiego okupanta. Tego dnia co roku o tej samej godzinie rozbrzmiewają syreny alarmowe.

Włączenie syren ma być też sprawdzianem poprawności systemów alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach. 

Syreny nie zawyją jednak wszędzie. Niektórzy włodarze miast zwrócili uwagę, że uruchomienie syren alarmowych może spowodować stres i przywołać traumatyczne wydarzenia u wielu Ukraińców, którzy uciekli do Polski przed wojną. Decyzję o tym, że syreny nie zawyją, podjął m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Zdecydował się na to też prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

W większości dolnośląskich miast i wsi syreny będzie można usłyszeć. 12 lipca Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski wydał zarządzenie, z którego wynika, że na dzień 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17:00 zostało zaplanowane przeprowadzenie wojewódzkiego treningu systemu wczesnego ostrzegania na terenie województwa dolnośląskiego. Wyemitowanie sygnału akustycznego ,,ogłoszenie alarmu" w czasie trwania treningu będzie jednocześnie upamiętniało 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA