Express-Miejski.pl

Ranking samorządowy: Pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Trzy gminy z powiatu na koniec 2020 roku mogły poszczycić się niemalże 100 proc. realizacją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to jeden z podstawowych instrumentów utrzymywania czy też wprowadzania ładu przestrzennego przez władze samorządowe. W powszechnym odczuciu, potwierdzanym także opiniami ekspertów, jest ich za mało, a tempo powstawania kolejnych – zbyt wolne. Przyczynia się to do widocznego gołym okiem chaosu przestrzennego.

Zgodnie z prawem przyjęcie MPZP nie jest obowiązkowe dla terenu całej gminy. I często taka powszechność pokrycia planami nie jest celowa. Nie można zapominać, że tak ich opracowanie, jak i ponoszenie konsekwencji przyjętych zapisów, bywa kosztowne. - Nie da się określić jaki procent pokrycia terenu planami jest optymalny. Zależy to od konkretnej sytuacji, innej w każdej gminie. Dlatego prezentowanego przez nas rankingu nie należy traktować jako prostej oceny – im większe pokrycie terenu przez MPZP, tym lepiej. Sugerujemy, żeby patrzeć na te wyniki informacyjnie, a nie traktując jako ocenę działalności władz samorządowych. Niemniej jednak można powiedzieć, że tam, gdzie planów takich nie ma wcale lub też pokrywają zaledwie niewielką część terenu, tam gospodarowanie przestrzenią stwarza widoczne problemy - informują Paweł Swaniewicz i Julia Łakomska, autorzy rankingu opublikowanego w Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota.

Miejsce w rankingu

Gmina

Kwota wpływów podatkowych

88 / 611
(gm. miejsko-wiejskie)

Złoty Stok

99,894 proc.

359 / ~1500 (gm. wiejskie)

Ciepłowody

99,302 proc.

360 / ~1500
(gm. wiejskie)*

Kamieniec Ząbkowicki

99,286 proc.

65 / 267
(miasta powiatowe)

Ząbkowice Śląskie

95,422 proc.

294 / 611 (gm. miejsko-wiejskie)

Ziębice

15,755 proc.

794 / ~1500 (gm. wiejskie)

Stoszowice

8,869 proc.

451 / 611
(gm. miejsko-wiejskie)

Bardo

2,643 proc.

*W 2020 roku, z którego pochodzą dane, gmina Kamieniec Ząbkowicki była jeszcze gminą wiejską.

Są w Polsce gminy, w których pokrycie planami wynosi 100 proc. ich powierzchni, ale są i takie, gdzie nie przyjęto ani jednego MPZP. Czy dokumenty planistyczne pomagają zapanować nad chaosem urbanistycznym? - ANALIZA RANKINGU [KLIK]

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Ranking samorządowy: Pokrycie gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

    2022-08-04 08:41:24

    gość: ~mieszko

    ostatnio dodany post

    Czekam na ranking gmin z największymi inwestycjami firm produkcyjnych itp. A nie czekaj tego nie będzie bo ostatnie miejsca tam zajmiemy.

REKLAMA