Express-Miejski.pl

Sprawdź najważniejsze informacje, gdy wyjeżdżasz na wakacje

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje? Planujesz weekend nad wodą lub piesze wędrówki po górach? Wybierasz się za granicę? A może spędzasz wakacje w mieście? 

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i piękną pogodą. A oto kilka najważniejszych informacji na to, aby wakacje były nie tylko udane, ale przed wszystkim bezpieczne:

Wakacje nad wodą

Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, wejdź na serwis kąpieliskowy: sk.gis.gov.pl [KLIK] aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również dane dotyczące infrastruktury obiektu. Ogólnokrajową aktualną listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakładce Kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli.

Wakacje za granicą

Dowiedz się jak najwięcej o miejscu do którego się wybierasz a następnie sprawdź jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w danym kraju do którego podróżujesz na stronie gov.pl [KLIK].

Planując podróż za granicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową szczepienia.gis.gov.pl lub w zakładkę Szczepienia dla podróżujących.

Wakacje w mieście

Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Pamiętaj o higienie, w tym myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami zamieszczonym na etykiecie. Zwracaj uwagę na warunki, w których przechowujesz zakupioną żywność – szczególnie w okresie letnim (etykiety produktów zawierają wskazówki w jakiej temperaturze należy je przechowywać, co ma duże znaczenie w przypadku  żywności  nietrwałej mikrobiologicznie jak np. produkty i wyroby mięsne, mleko, jogurty, sałatki etc.). Nie kupuj żywności niewiadomego pochodzenia, z nielegalnych źródeł (poza wysokim ryzykiem dotyczącym potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych dla konsumenta istotne jest również ryzyko rozprzestrzeniania się ASF (afrykański pomór świń) poprzez nielegalny obrót dziczyzną i  produktami wieprzowymi).

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują bieżący nadzór sanitarny m.in. nad zakładami żywienia zbiorowego (m.in. restauracjami, barami, smażalniami) oraz sklepami i kioskami spożywczymi.

Wypoczynek dziecka

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

Telefony alarmowe

 • Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800. Pamiętaj, że dostępny jest także Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990 (Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania).
 • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja
  • 986 – Straż Miejska
  • 112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych
 • Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie!

Ważne strony internetowe

 • www.gis.gov.pl – znajdziesz tu ostrzeżenia dot. żywności oraz ostrzeżenia dla podróżujących. Dostępne są również informacje dot. norm i procedur oraz wymagań higieniczno- sanitarnych, które powinny spełniać obiekty użyteczności publicznej.
 • www.msz.gov.pl – na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących oraz zaleceniami dot. wyjazdów zagranicznych
 • www.sk.gis.gov.pl – serwis kąpieliskowy, z którego dowiesz się o bieżącej ocenie  i klasyfikacji wody, ale również infrastrukturze obiektu.
 • www.wypoczynek.men.gov.pl – jest to baza wypoczynku, w której można sprawdzić czy wypoczynek został zarejestrowany. Na stronie znajdziesz też informacje dla rodziców, dotyczące organizacji wypoczynku.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ [KLIK].

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ząbkowicach Śląskich

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA