Express-Miejski.pl

Dali się oszukać w internecie. 20-latek stracił 3 tys. zł, nastolatka około 2.5 tys. zł

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

W ostatnich kilku dniah kolejne dwie osoby z terenu powiatu ząbkowickiego dały się oszukać poprzez realizację transakcji na platformach sprzedażowych.

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. Oszuści udają policjantów, pracowników wodociągów oraz wnuczków. Od pewnego czasu w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się popularnymi platformami sprzedażowymi takimi jak: OLX jak również Vinted, a następnie kontaktują się przy pomocy WhatsApp lub wiadomości e-mail.

Właśnie taką metodą został oszukany mieszkaniec Ząbkowic Śląskich. - 20-latek wystawił na OLX do sprzedaży meble wypoczynkowe. Następnie poprzez wiadomości na WhatsAppie 17 czerwca odezwała się do niego potencjalna klientka, która prowadząc krótką korespondencję przekonała sprzedającego, że chce kupić wystawiony przedmiot. W kolejnej wiadomości sprzedający otrzymał informację z linkiem do firmy kurierskiej poprzez którą miał otrzymać płatność za dokonany przez korespondenta zakup. Po kliknięciu w link został on przekierowany na stronę wyboru banku i po wybraniu placówki, wpisał dane logowania na swoje konto. Tym krótkim sposobem 20-latek przekazał oszustowi dostęp do swojego konta i przez kilka następnych minut sprawca dokonał kilku wypłat z bankomatu na kwotę 3 tys. złotych - informuje Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

20 czerwca w niemal identyczny sposób dała się oszukać nieletnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego, która na portalu sprzedażowym Vinted wystawiła koszulkę. Z nią oszust skontaktował się przez wiadomość e-mail, z której wynikało, że sprzedająca aby otrzymać pieniądze musi jedynie kliknąć w aktywny link „Przyjmij zlecenie”. Nieletnia tak zrobiła i następnie została przekierowana na stronę swojego banku, gdzie miała się zalogować. Nieświadoma niebezpieczeństwa tak zrobiła. Z jej konta zniknęło około 2,5 tysiąca złotych.

Policja ponownie apeluje by nie klikać w linki przesłane przez nieznane nam osoby. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze, czasem wszystkie oszczędności.

em24.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA