Express-Miejski.pl

Gmina zbuduje własna farmę fotowoltaiczną. Stanie się samowystarczalna i będzie sprzedawać energię

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Na budowę gminnej instalacji fotowoltaicznej o mocy docelowej sięgającej 5MW kamieniecki samorżąd otrzymał ponad 15 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Instalacja będzie zlokalizowana w granicach administracyjnych miasta (w kierunku sołectwa Suszka). - Mamy już gotową dokumentację techniczną wraz z pozwoleniem na budowę dla tego zadania. Dzięki realizacji tego projektu staniemy się gminą samowystarczalną energetycznie! Pokrywając wszystkie nasze potrzeby w zakresie energii, będziemy mogli sprzedawać w trybie hurtowym energię, co rocznie pozwoli nam uzyskiwać dodatkowe przychody do budżetu Gminy rzędu 2 mln zł rocznie. Z tych środków planujemy wdrożenie kolejnych programów prospołecznych związanych między innymi z dopłatami dla najbardziej potrzebujących mieszkańców do zużywanej w gospodarstwach domowych energii elektrycznej, która jak każdy widzi drożeje - mówi Marcin Czerniec, burmistrz gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Na terenie samorządu w ramach wsparcia z rządowych środków przebudowana zostanie też droga wojewódzka nr 382 na odcinku blisko 15 km prowadząca od Kamieńca Ząbkowickiego przez Byczeń aż do granicy z województwem opolskim. Więcej informowaliśmy o tym tutaj. - To zadanie ważne i bardzo oczekiwane! W połączeniu z pierwszym etapem obwodnicy Kamieńca Ząbkowickiego, do czego nasza gmina przygotowuje się opracowując dokumentację, powstanie bezpieczny i komfortowy układ komunikacyjny. Cała droga łączy Świdnicę, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie i Paczków i jej przebudowa do olbrzymi projekt, który będzie prowadzony przez samorząd Województwa Dolnośląskiego - dodaje włodarz kamienieckiej gminy.

Oba zadania powinny zostać zrealizowane do końca 2024 roku.

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina zbuduje własna farmę fotowoltaiczną. Stanie się samowystarczalna i będzie sprzedawać energię

  2022-06-03 15:08:45

  gość: ~Mieszkaniec

  Bardzo się cieszymy z pozyskanych pieniędzy przez naszego burmistrza. To wielki sukces a taka inwestycyja która jeszcze będzie zarabiała pieniądze dla gminy to super pomysł i skarb.

 • 2022-06-06 08:11:51

  gość: ~Jurek

  ostatnio dodany post

  A co na temat zbiorników retencyjnych w Starczowie?
  Naprawy drogi przez wieś Starczów zniszczonej przez OHZ?
  Budowy chodnika przez Starczów?

REKLAMA