Express-Miejski.pl

Dożywocie za morderstwo rodziców i brata. Marcel C. usłyszał wyrok

Marceli C. usłyszał wyrok za zabójstwo swoich rodziców i brata. Do makabrycznej zbrodni doszło w grudniu 2019 roku w domu przy ul. Powstańców Warszawy fot.: KWP

13 maja sąd ogłosił wyrok w sprawie Marcelego C., oskarżonego o zabójstwo rodziców i brata. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i usłyszał wyrok dożywocia.

Wyrok jest nieprawomocny.

Proces Marcelego C. rozpoczął się 13 października 2021 roku przed Sądem Okręgowym w Świdnicy. Składowi sędziowskiemu przewodniczył sędzia Jerzy Zieliński. Proces ze względu na dobro starszego brata oskarżonego został utajniony. Mężczyźnie za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem trzech osób, groziło dożywocie i taki też wyrok dziś usłyszał.

Oskarżony może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie dopiero po 30 latach spędzonych w więzieniu. Na 10 lat będzie też pozbawiony praw publicznych.

Podczas odczytywania wyroku ujawniła się skala zbrodni, jakiej dopuścił się mężczyzna. Marceli C. rodziców uderzył siekierą kilkukrotnie w głowę. Bratu odciął ją od kręgosłupa. Powodem zabójstwa rodziców była zemsta za to, że każą mu się uczyć i nie kupują drogich ubrań. W przypadku 7-letniego brata nieuzasadniona zazdrość o rzekomo lepsze traktowanie.

Do wstrząsającej tragedii doszło w nocy z 8 na 9 grudnia 2019 roku w jednym z domów na ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Śląskich. 18-latek miał najpierw popełnić zbrodnię, potem częściowo spalić i zakopać ubrania oraz siekierę, której użył do morderstwa trzech osób, a następnie upozorować włamanie i zaalarmować służby ratunkowe. Podczas składania zeznań okazało się, że nastolatek historię z włamaniem wymyślił, aby zmylić trop. Już wtedy przyznał się, że to on zamordował swoją matkę, ojca oraz brata. Wskazał też miejsce, w którym miał zakopać ciuchy i siekierę, którą dokonywał zbrodni. Było to około 200 metrów od domu.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do wszystkich trzech zarzucanych mu czynów, złożył obszerne wyjaśnienia, w których dokładnie opisał przebieg zdarzenia, a także opisał co zrobił po samym zdarzeniu. [...]. Marcel C. usłyszał trzy zarzuty zabójstwa. Są to zabójstwa ze szczególnym okurcieństwem. W przypadku rodziców są to także zabójstwa kwalifikowane jako zabójstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - mówił Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. - Po dokonanym zabójstwie Marcel C. zabrał z domu pieniądze w łącznej kwocie około 10 tys. zł, które miał przeznaczyć na ucieczkę z kraju - dodawał prokurator.

Ze względów bezpieczeństwa 19-latek trafił na wydzielony oddział zakładu karnego. Służby dmuchały na zimne bojąc się, że nastolatek wyrządzi sobie krzywdę. Mężczyzna w dalszym etapie śledztwa został poddany badaniom psychiatrycznym. Przez blisko rok przebywał w zakładzie zamkniętym i był poddany całodobowej obserwacji, aby stwierdzić, czy w momencie popełnienia zbrodni był poczytalny. W listopadzie 2020 roku Marceli C. wrócił do aresztu, zaś śledczy przez kilka miesięcy czekali na opinię biegłych psychologów i psychiatrów w jego sprawie.

Jak się okazało, Marcel był poczytalny w chwili popełnienia przestępstw. Ponadto jak wynika z opinii Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra J. Sehna w Krakowie dotyczącej motywacji psychologicznej Marcelego C. u mężczyzny stwierdzono poważne zaburzenia osobowości oraz bardzo niski poziom dojrzałości emocjonalnej i społecznej. Biegli stwierdzili brak empatii i wrażliwości na przeżycia i potrzeby innych, a także silny egocentryzm.

- Cechą charakterystyczną dla Marcelego C. jest obwinianie innych za własne porażki. Uznawał on rodziców i młodszego brata za osoby odpowiedzialne za jego niepowodzenia. Motywem jego działania było poczucie wrogości, krzywdy i chęci zemsty na najbliższych - mówił w kwietniu 2021 roku rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Ponadto ustalono, że Marcel C. ma skłonność do manipulowania i posługiwania się kłamstwem w celu zdobycia współczucia i zaufania innych osób.

Biegli szukali też odpowiedzi na pytanie, czy Marcel C. może w przyszłości przejawiać skłonności do tego rodzaju agresywnych zachowań. - Biorąc pod uwagę cechy osobowości mężczyzny biegli stwierdzili, iż istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego zaangażowania się przez Marcelego C. w agresywne zachowania wobec innych osób - dodawał Orepuk. Ta też opinia miała wpływ na wyrok dożywotniego pozbawienia wolności ząbkowiczanina.

em24.pl

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dożywocie za morderstwo rodziców i brata. Marcel C. usłyszał wyrok

  2022-05-13 13:52:27

  gość: ~OO

  Nic innego spodziewać się nie można było. Szkoda rodziny. Ogromna zbrodnia. Mieszkam w Ząbkowicach ponad 40 lat i nie pamiętam takiej...

 • 2022-05-13 18:37:14

  gość: ~Komentator

  @~OO
  Jeszcze było jakieś 5 lat temu morderstwo dziewczyny z zazdrości. Straszne jest to wszystko.

 • 2022-09-29 23:35:39

  gość: ~Autor

  ostatnio dodany post

  @~OO
  A na Głowackiego dziewczynę i Klenia na cmentarzu nie pamiętasz

 • 2022-05-13 15:20:31

  gość: ~ak

  i teraz ch-uj mu w du-pe zwyrodnialec....tak na marginesie juz go nie ma w pierdlu targnie sie do sprawy go pilnowali w areszcie.

 • 2022-05-13 15:32:32

  gość: ~Nowe mięsko

  Nowa dupeczka pod cela będzie chłopaki się ucieszą taka młoda dziewica po same kule będzie pchane

 • 2022-05-13 15:46:11

  gość: ~qwgfqw

  @~Nowe mięsko
  Włos mu z głowy nie spadnie i do śmierci będzie utrzymywany w komfortowych warunkach przez podatnika. A swoje fantazje to sobie został na spotkania z kolegami.

 • 2022-05-13 16:56:33

  gość: ~Jonasz Koran Mekka

  @~Nowe mięsko
  Przypominają ci się jakieś lata młodzieńcze w więzieniu czy to tylko niezdrowa fascynacja młodymi chłopcami?

 • 2022-05-13 17:10:22

  gość: ~ak

  @~Jonasz Koran Mekka ... ty juz masz to za sobą

 • 2022-05-13 15:42:43

  gość: ~xD

  Marceli xDDDDDDD Z takim imieniem to jak przegrać na starcie.

 • 2022-05-13 19:19:24

  gość: ~Ha

  @~xD
  Ma celę

 • 2022-05-13 20:54:03

  gość: ~plotka

  Z tego co słyszałem rodzice bagatelizowali sprawę, narkotyki itp... Pieniądze szczęścia nie dają. Rodzice jak widzicie, że wasze dziecko ma problemy, jest agresywne, nie radzi sobie w szkole, w domu to do psychologa, psychoterapeuty (dobrego), ośrodka a nie udajecie, że jest ok bo wstyd... Szkoda bo wystarczyło go w odpowiednim czasie w obroty brać.

 • 2022-05-13 22:22:42

  gość: ~K1

  @~plotka
  Takie czasy że rodzice boją się własnych dzieci. Zero dyscypliny. Szczyle mają w d.. rodziców i traktują ich jak maszynkę do zarabiania, dawania i przytakiwania. A w pi..ol, ukrucic wszystko, i zajęcie znaleźć!!! Szczyle na niczym się nie znają, słabi jak by byli chorzy tylko w mordzie mocni! W pracy się przewracają mięczaki,tylko się schować i telefon!

 • 2022-05-14 10:15:13

  gość: ~Anka

  @~plotka
  Dokładnie...

 • 2022-05-14 07:48:34

  gość: ~Nick

  Komentujacy ograniczeni jak i większość pl społeczeństwa, wyrok jest nieprawomocny, teraz apelacja, zbicie i w sile wieku ok 40stki na wolnosci, podobnie jak to 2gie co ponad 100ciosow nozem dziewczynie zadalo, OBUDŹCIE SIE !!!

 • 2022-05-14 15:26:43

  gość: ~ja

  @~Nick

  ales ty glupi

 • 2022-05-14 19:37:01

  gość: ~SPRAWIEDLIWY

  ŚMIERĆ ZA ŚMIERĆ UDOWODNIONO MU 3 MORDERSTWA POBRAĆ ORGANY DO TRANSPLANTACJI URATUJE SIĘ WIELE OSÓB RESZTĘ DO KREMACJI BEDZIE PRZESTROGA DLA INNYCH MORDERCÓW A nie żeby żył lajtowo na garnuszku podatnika i po 30 latach znowu patol zabije

 • 2022-05-20 18:59:06

  gość: ~Ojej

  @~SPRAWIEDLIWY
  Wybacz ale ja nie chciałabym nosić w sobie nerki od mordercy

 • 2022-05-20 21:10:23

  gość: ~Szanowny Pan

  @~Ojej
  Jakby kostucha w oczy zajrzała to byś prosił o tą nerkę od mordercy.

 • 2022-05-16 18:37:37

  gość: ~Www

  Moi rodzice już nie żyją ale też mam do nich pretensję,że brata traktowali lepiej niż mnie .Jak zmarli brat sprzedał mieszkanie nie dostałem ani grosza a należy mi się zachowek. Będę musiał podać brata do sądu o zapłatę kasa to kasa !

REKLAMA