Express-Miejski.pl

Silny wiatr powalił drzewa i uszkodził linie energetyczne [foto] [aktualizacja]

Zerwany dach budynku gospodarczego w Krzelkowie fot.: OSP Krzelków

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nieprzejezdne drogi, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzone dachy. To skutki dzisiejszego wiatru, który szaleje niemal nad całym krajem.

Wiejący od godzin popołudniowych silny wiatr sięgający w porywach do 100 km/h spowodował szkody w postaci kilkadziesięciu powalonych drzew, zerwanych linii energetycznych i telekomunikacyjnych oraz uszkodzonych dachów.

W Ząbkowicach Śląskich przy wjeździe do rynku na ulicy Batalionów Chłopskich wiatr powalił ogromne drzewo. Nikt nie ucierpiał w zdarzeniu. Przed Henrykowem od strony Krzelkowa drzewo, które spadło na jezdnię zablokowało drogę. Przed Niedźwiednikiem droga wojewódzka nr 385 także była nieprzejezdna przez powalony konar. Podobnie było w Potworowie (gm. Bardo). Tam na miejsce zdarzenia udali się strażacy-ochotnicy z Brzeźnicy, którzy zabezpieczyli drogę.

W Rososznicy (gm. Ziębice) przy kościele spadło drzewo i oparło się o słup energetyczny.

W Krzelkowie (gm. Ziębice) zerwany został dach budynku gospodarczego. Działania strażaków z Krzelkowa i Ząbkowic Śląskich, polegały na zabezpieczeniu obiektu, poprzez usunięcie niestabilnych elementów naruszonej konstrukcji.

Interwencje notowali też strażacy-ochotnicy z Barda, którzy dwukrotnie usuwali powalone drzewo w Opolnicy.

W związku z uszkodzonymi liniami elektrycznymi część miejscowości na terenie powiatu ząbkowickiego od kilku godzin pozostaje bez prądu. Na linii Wrocław - Kudowa-Zdrój tymczasowo nie kursują także pociągi.

Synoptycy przewidują, że silny wiatr utrzyma się do godziny 20. Apelujemy do kierowców o ostrożność i mieszkańców o zabezpieczenie okien, drzwi oraz ruchomych przedmiotów na balkonach, tarasach, pod wiatami oraz znajdujących się na otwartej przestrzeni.

[AKTUALIZACJA]: Pełne ręce roboty mieli strażacy z powiatu ząbkowickiego, którzy 21 października od godz. 13 do późnych godzin wieczornych usuwali skutki wichury, jaka miała miejsce na naszym terenie. Łącznie strażacy interweniowali ponad 60 razy. Znaczna większość zdarzeń polegała na usuwaniu powalonych drzew z dróg oraz posesji. Część z drzew uszkodziła też linie energetyczne, co spowodowało, że w kilku miejscach na terenie powiatu ząbkowickiego przez kilka godzin nie było prądu. W niektórych awarie zostały naprawione dopiero chwilę przed północą.

Z uwagi na brak prądu strażacy dostarczyli agregat prądotwórczy, który był niezbędny do działania urządzeń medycznych podtrzymujących funkcje życiowe u pacjenta paliatywnego przebywającego w domu. Drugi z agregatów służby użyczyły jednemu z ośrodków zdrowia w celu prawidłowego funkcjonowania chłodziarek, w których znajdowały się szczepionki.

Wiatr spowodował też straty na budynkach gospodarczych - w znacznym stopniu zerwany został dach na obiekcie w Krzelkowie. Uszkodzone zostały też dachy w kilku innych obiektach na terenie powiatu. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych, ani bez ofiar.

Porywisty wiatr, choć nie tak mocny jak wczoraj ma występować na naszym terenie również dziś do godzin wieczornych. 22 października od rana strażacy zanotowali już kilka interwencji, usuwając połamane i niebezpiecznie pochylone drzewa, mogące stwarzać zagrożenie.

em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Silny wiatr powalił drzewa i uszkodził linie energetyczne [foto]

  2021-10-22 07:06:21

  gość: ~blady

  Rososznica to koniec świata drzewa spadają do tego na kościół

 • 2021-10-22 18:41:48

  gość: ~Piotrek

  ostatnio dodany post

  @~blady
  To że Tobie nie odpowiada życie na uboczu to kwestia Twoich upodobań. Nie poniżaj tych którzy mają odmienne zdanie niż Ty. Jedni chcą mieszkać na końcu świata inni w centrum wielkiego miasta. Każdy żyje gdzie chce, ma do tego prawo i należy to uszanować!

 • 2021-10-22 07:07:56

  gość: ~blady

  Rososznica to koniec świata drzewa spadają do tego na kościół

 • 2021-10-22 07:08:05

  gość: ~blady

  Rososznica to koniec świata drzewa spadają do tego na kościół

 • 2021-10-22 16:30:26

  gość: ~Mieszkaniec gminy

  na linii kolejowej do Kudowy pociągi nie kursują co najmniej od miesiąca ze względu na remont torów szanowny EM

REKLAMA