Express-Miejski.pl

W hali Słonecznej ma powstać masowy punkt szczepień. Jego otwarcie jeszcze w kwietniu

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

W drugiej połowie kwietnia w Ząbkowicach Śląskich ma zostać otwarty dodatkowy punkt szczepień przeciwko COVID-19. Jego wstępną lokalizację wyznaczono w hali Słonecznej.

To odpowiedź na rządową propozycję, która zakłada, by w każdym powiecie wybrać co najmniej jedną gminę bądź powiat, która utworzy dodatkowy, masowy punkt szczepień działający na uproszczonych zasadach. Ma to związek z zapowiadaną kwietniową dostawą 7 mln szczepionek przeciw COVID-19.

Zadaniem samorządu będzie znalezienie lekarza, ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej lub szpitala, który od strony medycznej będzie nadzorował proces szczepienia mieszkańców. Dodatkowo wójt, burmistrz czy prezydent powinien wyznaczyć koordynatora nowo utworzonego punktu szczepień, który będzie od strony organizacyjnej odpowiedzialny za funkcjonowanie tego punktu. Do jego zadań będzie należało m.in. wprowadzanie zamówień szczepionek w centralnym kalendarzu; umawianie lekarzy, pielęgniarek i innych osób zaangażowanych w proces szczepienia (np. ratowników medycznych, fizjoterapeutów czy farmaceutów), a także rozliczanie oraz kontakt z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, która dostarcza szczepionki.

Na utworzenie masowego punktu szczepień samorządy mają otrzymać jednorazową dotację w wysokości 5 tysięcy złotych. Z kolei ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki ma wynieść 61 zł. Takie ustalenia zapadły podczas spotkania samorządowców z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu z szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem.

Jak informuje biuro prasowe Wojewody Dolnośląskiego, planuje się, że w ząbkowickim punkcie w ciągu doby szczepionych będzie minimum 100 osób. Godziny oraz dni funkcjonowania nie są jeszcze znane. Wszystkie informacje przekazane zostaną w momencie poznania dokładnej daty uruchomienia punktu. Według rządowych założeń, organizacje punktu mają potrwać trzy tygodnie, do 18 kwietnia, a dzień później miałyby zostać zaszczepione w nich pierwsze osoby. Niewykluczone jednak, że otwarcie części z nich może się opóźnić.

Rozmawiając z lekarzami i pielęgniarkami, które obsługują działające już punkty szczepień na terenie powiatu ząbkowickiego, wynika, że dzienna liczba osób szczepionych w tych placówkach mogłaby być wyższa, jednak problemem jest nie brak personelu, a co za tym idzie mocy przerobowych, ale szczepionek. W biurze wojewody zapytaliśmy, czy zamiast tworzyć dodatkowy punkt nie lepiej przeznaczyć dodatkowe szczepionki do istniejących już punktów szczepień na terenie powiatu, co wydaje się dogodniejszym rozwiązaniem z logistycznego punktu widzenia. Tym bardziej, że docierają głosy od samorządowców, że ze znalezieniem personelu realizującego szczepienia w punktach masowych mogą pojawić się problemy.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że każdy punkt szczepień za chwilę będzie miał możliwość zamówienia większej liczby szczepionek zgodnie z deklaracjami producentów o zwiększeniu dostaw, a co za tym idzie, tempo szczepień powinno przyspieszyć. Tylko w kwietniu Polska ma otrzymać około 7 mln dawek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale 2021 roku i tworzenie masowych punktów szczepień jest zasadne. O dokładnej dacie jego otwarcia w Ząbkowicach Śląskich będziemy informować.

Aktualnie w powiecie ząbkowickim szczepienia wykonywane są w 13 miejscach. Poniżej pełna lista.

Gmina Bardo:

 • NZOZ w Bardzie
  Bardo, ul. Grunwaldzka 11

Gmina Ciepłowody:

 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Gminny Ośrodek Zdrowia
  Ciepłowody, ul. Szkolna 4

Gmina Kamieniec Ząbkowicki:

 • NZOZ Medicus
  Kamieniec Ząbkowicki, ul. Nauczycielska 2
 • Pensjonat Pogodnego Seniora sp. z.o.o
  Kamieniec Ząbkowicki, ul. Zamkowa 4a

Gmina Stoszowice:

 • ARS Medica
  Budzów 178

Gmina Ząbkowice Śląskie:

 • Bonifraterskie Centrum Zdrowia
  Ząbkowice Śląskie, ul. 1 Maja 9
 • Salus Centrum Medyczne - filia w Ząbkowicach Śląskich
  Ząbkowice Śląskie, ul. Powstańców Warszawy 8w
 • NZOZ Dobromed
  Ząbkowice Śląskie, ul. Wrocławska 32
 • NZOZ Zastrzyk
  Ząbkowice Śląskie, ul. Waryńskiego 18
 • NZOZ Zdrowie
  Ząbkowice Śląskie, ul. Wrocławska 23a

Gmina Ziębice:

 • NZOZ BBS Przychodnia Lekarska
  Ziębice, ul Wąska 15/17
 • NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych
  Ziębice, ul. Wąska 15/17

Gmina Złoty Stok:

 • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Ewa Seweryn
  Złoty Stok, ul. 3 Maja

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W hali Słonecznej ma powstać masowy punkt szczepień. Jego otwarcie jeszcze w kwietniu

  2021-03-31 10:50:41

  gość: ~Ja

  Szczep się, noś maseczkę, grzecznie wykonuj rozkazy. Ja już drugi raz po covid-19 i powiem tak - jak ktoś ma tendencję do corocznego leżenia tygodniami przez grypę to niestety ma słaby układ odpornościowy i być może taka choroba może go zabić. Z resztą śmiertelność 2,5% w dużej większości u osób 60+ mówi samo za siebie.

 • 2021-03-31 11:33:33

  gość: ~Kasia

  No to gmina zabierze trochę kasy tym punktom szczepien bardzo dobrze robi burmistrz brawo

 • 2021-03-31 12:27:07

  gość: ~ggggg

  ostatnio dodany post

  Ta, zabierze, jeszcze będzie musiała dołożyć. Co to jest 5 tys. zł na organizacje punktu...Więcej szczepionek daliby do ośrodków zdrowia to i sprawniej by to szło. Po co jakieś wymysły. Niech jeszcze stadion zadaszą i drugi narodowy zrobią, to chociaż jakaś inwestycja zostanie

REKLAMA