Express-Miejski.pl

Bardzkie Centrum Edukacji Wodnej, Fitness Park i Park Golfowy powstaną przy Hotelu Bardo

Mamutkowy Park Wodny w Dolnej Morawie (Czechy) jest zlokalizowany w pobliżu Ścieżki w Obłokach - najsłynniejszej atrakcji w okolicy. Odwiedzający mogą zobaczyć jak zachowuje się woda, jaką ma siłę i jak może pomagać. Woda w górnej części parku wypływa z potoków fot.: Dolni Morava

W pobliżu Hotelu Bardo ma powstać Bardzkie Centrum Edukacji Wodnej, Fitness Park i Park Golfowy. Prywatny przedsiębiorca otrzyma na ten cel dofinansowanie z LGD Qwsi.

- Jesteśmy na etapie początkowym realizacji tego zadania, bo oczekujemy jeszcze na weryfikację projektu i ocenę w Urzędzie Marszałkowskim. W tej chwili  jesteśmy skoncentrowani na doborze jak najlepszych rozwiązań, które będą funkcjonowały w obrębie projektu, a także konsekwentnie współpracujemy z  architektami pod kątem całości aranżacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z etapami, to za kilka miesięcy powinniśmy podpisać umowę i móc rozpocząć fizycznie prace nad projektem. Na realizację zadania mamy czas do końca 2022 roku - mówi Renata Brajter-Jędrasik, dyrektor Hotelu Bardo.

Bardzkie Centrum Edukacji Wodnej ma służyć nie tylko zabawie, ale jednocześnie edukacji. Ma zachęcać do eksperymentów i być miejscem, gdzie dzieci i młodzież będą mogły rozwijać się oraz w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z retencjonowaniem i wykorzystaniem wody opadowej oraz urządzeniami hydrotechnicznymi. Dorośli natomiast będą mogli odpocząć tam od codziennego zgiełku. System ma być tak skonstruowany, że dzięki zastosowaniu zamkniętych obiegów i cyrkulacji woda, która znajdzie się w obiegu będzie pracować przez cały czas.

- Widzimy mnóstwo ogólnopolskich kampanii reklamowych, gdzie podkreśla się istotę oszczędzania wody. Dzięki utworzeniu centrum będziemy mogli edukować najmłodsze pokolenia w tym temacie. Będzie to nauka poprzez zabawę, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Wierzymy, że będzie to miejsce, które docenią wszyscy odwiedzający. Sam pomysł wynika z tego, że w okolicy nie ma tego typu atrakcji, a jej realizacja bardzo mocno wpłynie na promocję naszego terenu. Świetnym przykładem są nasi czescy sąsiedzi, którzy tworzą wyjątkowe atrakcje edukacyjne - dodaje.

W ramach projektu w planach jest także budowa Fitness Parku. Zadanie polega na stworzeniu obiektu treningowego, gdzie młodzież i dorośli będą spotykać się ćwicząc i spędzając czas w aktywny sposób. Urządzenia, jakie planuje się zamontować na terenie fitness parku to sprzęt do ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę, czyli treningu oporowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. 

Trzecią propozycją w ramach inicjatywy jest budowa osiemnastodołkowego pola golfowego- To nowa atrakcja, która doskonale wpisuje się w walory środowiska naturalnego, a także z której mogą korzystać osoby w różnym wieku - zarówno, dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy. Grać mogą zarówno małe grupy, jak i te większe. To kolejna propozycja, jaką już wkrótce będziemy chcieli zaoferować naszym gościom, szkołom, firmom i grupom, które przybywają na teren Kotliny Kłodzkiej. To będzie doskonałe miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i integracji. Długo szukaliśmy pomysłu, który dobrze wpisze się w nasz teren, a atrakcja nie będzie powielała się z innymi, jakie można spotkać w okolicy. Jestem przekonana, że ta atrakcja świetnie się sprawdzi  w każdej grupie wiekowej - mówi dyrektor hotelu.

Wszystkie atrakcje będą znajdowały się na otwartym terenie. Korzystanie z nich będzie odpłatne, a wynika to głównie z wysokich kosztów utrzymania obiektów. Przedsiębiorca otrzymał na ten cel dofinansowanie z LGD Qwsi w wysokości 300 tys. zł, a łączna wartość całego projektu może wynieść nawet dwa razy tyle. - Wnioskowaliśmy o maksymalną kwotę, którą mogliśmy dostać. I bardzo się cieszymy, że nasz projekt zyskał najwyższą punktację i dostał dofinansowanie.  Przez pryzmat wcześniejszych doświadczeń i poprzednich projektów wiemy, że wnioskowana kwota na pewno nie pokryje całości inwestycji. Całkowitego kosztu nie jesteśmy aktualnie w stanie określić, bo z realizacją projektu wiążą się dodatkowe zadania chociażby pielęgnacja terenu, który będzie musiał być wykończony, czy aranżacja otoczenia, a to już jest po stronie inwestora - tłumaczy Renata Brajter-Jędrasik.

Przy Hotelu Bardo powstała już jedna inwestycja dzięki funduszom pozyskanym z projektu LGD Qwsi. To Bardzkie Centrum Turystyki i Rekreacji w ramach którego zakupiono rowery górskie, postawiono budynek zaplecza z serwisem rowerowym, czy wybudowano basen zewnętrzny z przykryciem. Przy budowie basenu zastosowano nowoczesne pompy ciepła, a woda w basenie jest na bazie roztworu soli. Dodatkowo powstało mobilne centrum postojowe i serwisowe dla turystyki rowerowej. 

- Tworząc projekt Bardzkiego Centrum Edukacji Wodnej, Fitness Parku i Parku Golfowego chcieliśmy stworzyć miejsce przyjazne wielu pokoleniom niezależnie od wieku. Biorąc pod uwagę aktualne ograniczenia mamy nadzieję, że po lockdownie zarówno seniorzy, jak i dzieci będą jeszcze bardziej doceniali atrakcje na świeżym powietrzu. Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli edukować poprzez zabawę, wspierać kondycję fizyczną i integrację na świeżym powietrzu - kończy dyrektor Hotelu Bardo.

em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Bardzkie Centrum Edukacji Wodnej, Fitness Park i Park Golfowy powstaną przy Hotelu Bardo

  2021-03-24 22:02:27

  gość: ~Mieszkaniec

  Szkoda że burmistrz nie stara się o dofinansowanie którego skutkiem byłaby atarkcja nieodpłatna dla mieszkańców a nie tylko dla prywatnych przedsiębiorców którzy mają z tego korzystać. Bo dla mieszkańców ani nowych miejsc pracy ani obiecanego marketu. Tylko nabijwnie wzajemnej kasy.

 • 2021-03-27 22:09:04

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Mieszkaniec

 • 2021-03-27 22:28:03

  gość: ~mieszkaniec

  YYY jak słucham tych komentarzy to czuje się zażenowany co gmina ma do marketu nikt ty marketu nie obiecywał to nie zależy od gminy tylko od firm które są w to zamieszane !!! Jak coś ma być nieodpłatne nieodpłatny może być zaniedbany park o który nikt nie dba a nie centrum fitness które wymaga pieniędzy na utrzymanie !!!

 • 2021-03-24 23:57:02

  gość: ~Qwerty

  Kiedy powstanie jakies miejsce, gdzie młodzież moze sie spotykac? Trybuny nam zamkneli, z boiska nas wyganiają, a my chcemy miec miejsce, gdzie można by bylo spotkac sie i na luzie porozmawiac albo cos ciekawego porobic. Nikt z nas nie bedzie placil za wejscie do parku fitness albo centrum edukacji wodnej

 • 2021-03-25 04:25:50

  gość: ~mieszkaniec

  @~Qwerty
  trybuny zamkneli bo,, syf,, jaki tam zastawal opiekun boiska swiadczyl o kulturze przebywajacych tam osob,o wywracaniu toy toya nie wspomne,KULTURA,park,,za nysa,,podobnie wyglada,

 • 2021-03-27 22:19:33

  gość: ~mieszkaniec

  Jak nie będziesz płacił to nie wejdziesz tak działa wolny rynek... A tak poza tym to Bardo w porównaniu do innych takich miasteczek ma bardzo dużo miejsc dla młodzieży. Park, 2 zajścia do wody, 5 placów zabaw, 3 boiska, pełno tras rowerowych i pieszych, krzyż, wiata na widoku, a jak komuś nudno to może jechać pociągiem na basen do Ząbkowic albo Kłodzka (nikt nie będzie udostępniał basenu za darmo chyba logiczne logiczne...), No i może postanie ten skatepark... Mało...

 • 2021-03-27 22:23:38

  gość: ~mieszkaniec

  Zachowujecie się na trybunach jak zwierzęta i syficie łupkami to proszę bardzo na trawę może zieleń zadziała na was witalnie i zaczniecie myśleć po pierwsze logicznie o tym jak działa ekonomia a po drugie popracujecie nad swoją kulturą osobistą

 • 2021-03-25 07:36:56

  gość: ~Zosia

  Ile hektarów lasu unicestwić ten projekt?

 • 2021-03-25 12:04:25

  gość: ~lala

  @~Zosia
  Kiedy ty durny elektoracie pojmiesz ,że wszystko to jest robione dla twojego dobra

 • 2021-03-27 22:31:18

  gość: ~mieszkaniec

  Oj tak to jest bardzo isotne co jest ważniejsze rozwój czy skrawek lasu standardowe polskie podejście nic się nie dzieje źle dzieje się to też źle...

 • 2021-03-28 20:44:05

  gość: ~inspektor erektor

  @~mieszkaniec
  Ciekawe masz podejście. Zobacz ten rozwój, betonowo granitowy kloc w środku miasta na łączniku Główna-Rynek. A podobno jeszcze drzewa do wycięcia które już zostały obudowane tą "uroczą" architekturą. Rzeczywiście to jest rozwój i doda blasku i atrakcyjności temu miejscu, architektura wczesnych lat 70 -tych.

 • 2021-03-29 21:13:22

  gość: ~Jaa

  ostatnio dodany post

  @~mieszkaniec
  Akurat ja czas spędzam rodzinnie na wycieczkach po lasach od kilku lat i jeszcze tak jak teraz nie rżnęło tak bo to nie wycinka to rżnięcue lasów żal patrzeć

REKLAMA