Express-Miejski.pl

Kalendarz szczepień przeciwko COVID-19: Od kiedy seniorzy, nauczyciele i pensjonariusze DPS?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS. Od 15 stycznia na szczepienia będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia osoby 70+.

- 25 stycznia mają ruszyć szczepienia populacyjne dla wszystkich powyżej 70 roku życia - poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister podkreślił, że właśnie zaczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień - czas uruchomienia centralnej rejestracji pacjentów, a następnie rozpoczęcia masowych szczepień.

Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. - Zrobią to zespoły wyjazdowe i w tym czasie (...) poradzimy sobie z zaszczepieniem wszystkich pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej - zapewnił Dworczyk. Wskazał, że blisko 70 proc. mieszkańców DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się.

15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. - Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80 roku życia - powiedział Dworczyk. - 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia - zapowiedział.

Dworczyk wyjaśnił też, dlaczego rząd zdecydował się na podział na grupę seniorów powyżej 80 roku życia i powyżej 70 roku życia. - Zwróciła nam uwagę na to Rada Medyczna działająca przy premierze Mateuszu Morawieckim. Osoby powyżej 80 roku życia powinny mieć przywilej i możliwość wyboru jak najszybszych terminów do zaszczepienia, ponieważ te osoby są najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19 - tłumaczył Dworczyk.

Jeśli chodzi o osoby z grupy pierwszej między 60 a 70 rokiem życia, nauczycieli i przedstawicieli grup mundurowych, to oni na szczepienia będą mogli prawdopodobnie zacząć zapisywać się w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

em24.pl / KPRM

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kalendarz szczepień przeciwko COVID-19: Od kiedy seniorzy, nauczyciele i pensjonariusze DPS?

  2021-01-13 12:28:00

  gość: ~Artur

  ostatnio dodany post

  "Blisko 70%" zadeklarowalo chec. Co? Masakra jakas. Najbardziej narazone na zakazenie grupy i najbardziej narazone na smierc w wyniku zakazenia. Tylko 70%? Boja sie o to, ze zniszczy sie ich DNA :)? Boja sie o to, zeby nie zyc zbyt dlugo? O co chodzi? Czy to musi trwac wiecznosc, bo stukniete "Antyszczepy" i "Niemawirusy" sa wystarczajaco aktywne?

  Z punktu widzenia zlego panstwa rozumialbym brak szczepien dla takich ludzi, bo ... po co placic n tych, ktorzy juz nie pracuja, ale przeciez to sa ludzie, wiec powinno sie ich namawiac do szczepien z calych sil. Bardziej niz robia to pracownicy sluzby zdrowia, bo ci drudzy sa zdrowsi, maja najlepsza mozliwa opieke szpitalna wraz z ciaglym kontaktem z bliskimi podczas leczenia, a tacy ludzie z DPS sa zdolowani, traktowani jak rzeczy i po przewiezieniu w zupelnie tragicznym stanie do szpitali zakaznych czesto zupelnie izolowani. Wystarczy zobaczyc statystyki smiertelnosci wsrod chorych lekarzy (okolo 1/300) w porownaniu do zwyklych ludzi lub pacjentow DPS (przynajmniej 10 razy gorzej).

REKLAMA