Express-Miejski.pl

Nowe obostrzenia: zdalna nauka dla klas I-III, zamknięte instytucje kulturalne i sklepy w galeriach

Nauka zdalna w klasach I-III, zamknięte instytucje kulturalne oraz sklepy w galeriach handlowych - to kolejne wprowadzone obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. - Jeśli nie przyniosą one efektu grozi nam całkowity lockdown - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki fot.: Adam Guz / KPRM

Nauka zdalna w klasach I-III, zamknięte instytucje kulturalne oraz sklepy w galeriach handlowych - to kolejne wprowadzone obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

- Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Europie przekroczyła już 10 mln przypadków. Druga fala uderzyła w Europę, w tym także Polskę z niebywałą siłą. Dziś notujemy rekordową liczbę zakażeń w kraju i liczę zgonów. Przed nami bardzo trudny czas. Kolejne restrykcje są bardzo potrzebne - rozpoczął swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Następnie szef rządu przedstawił kolejne obostrzenia w walce z epidemią koronawirusa. Nowe zasady bezpieczeństwa dotyczą m.in. rozszerzenia nauki zdalnej na uczniów klas I-III. Uczniowie klas starszych na nauczaniu zdalnym pozostaną co najmniej do 29 listopada. W związku z taką decyzją dodatkowy bon w wysokości 500 zł otrzymają nauczyciele na zakup akcesoriów do pracy zdalnej.

Ponadto od soboty zamknięte będą teatry, kina, muzea i wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne. Nieczynne będą również sklepy w galeriach handlowych zamkniętych, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek, a obiekty hotelarskie od najbliższego weekendu będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Brak opisu.

- Chcemy chronić wytrzymałość służby zdrowia, żeby chronić ludzi. Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown - mówił szef rządu. Jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tysięcy mieszkańców, będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. zakaz przemieszczania się - zapowiadał premier. Przyznał też, że jeżeli liczba zakażeń będzie mniejsza niż 50, ale większa niż 25, to jest możliwość powrotu do stref czerwonych, a jeśli poniżej 25 to pojawi się możliwość do powrotu do strefy żółtej.

- Chciałbym powiedzieć, że najgorsze za nami, ale to byłoby przedwczesne. Jest prawdopodobne, że po tych nowych zasadach bezpieczeństwa, jeżeli będziemy ich rygorystycznie przestrzegać, sytuacja się poprawi - wyrażał nadzieję premier Morawiecki. - Jestem przekonany, że znajdziemy w sobie siłę do realizacji tych zadań i choć nie mamy takich samych poglądów, to w tej jednej kwestii powinniśmy być zgodni. Jeśli działania, które dziś wdrażamy nie spowodują spadku zakażeń, to pozostanie nam wdrożenie ostatniego kroku, czyli narodowej kwarantanny, całkowitego lockdownu - zakończył szef rządu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny. - Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej się znajdujemy i włączyć hamulec awaryjny. To jest czas na ochronę życia. [...] Musimy doprowadzić do drastycznego zahamowania liczby zachorowań - prosił. Apelował też do osób posiadających status ozdrowieńców, aby oddawali osocze, które może pomóc osobom chorym na COVID-19.

- W najbliższym czasie liczba zachorowań w optymistycznym wariancie to 20-30 tys. zakażeń. Jak patrzymy na dłuższy horyzont, mamy negatywne scenariusze skutków protestów, nienoszenia maseczek, nieprzestrzegania obostrzeń - w perspektywie grudnia może być to nawet 400-600 tys. dodatkowych zachorowań do końca roku - mówił minister zdrowia.

Obecny na konferencji profesor Andrzej Horban przyłączył się do apelu premiera i ministra zdrowia. - Nie tylko wciskajmy hamulec, ale zapnijmy pasy bezpieczeństwa. Stosujmy się do zaleceń i pamiętajmy, że respiratory nie są cudownym środkiem na uzdrowienie, jak może się niektórym wydawać - powiedział.

Koronawirus: Cała Polska w czerwonej strefie, kolejne zasady bezpieczeństwa oraz Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - Urząd Gminy Pokój

em24.pl

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nowe obostrzenia: zdalna nauka dla klas I-III, zamknięte instytucje kulturalne i sklepy w galeriach

  2020-11-04 15:33:13

  gość: ~Czlowiek

  No w końcu. Niektórych to powinni pozamykać w więzieniach za te protesty. Jedna z drugą się teraz cieszy, że ich rodzice, dziadki zachorowali i pewnie nie jeden umrze. Zróbcie sobie selfika z umierającym przecież to jest takie kul.

 • 2020-11-04 15:47:36

  gość: ~hehe

  @~Czlowiek
  zamilcz błaźnie, a właściwie rzec można "miałes chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur" - trzymaj się go mocno, bo juz pęka.

 • 2020-11-04 17:09:23

  gość: ~Ja

  @~Czlowiek
  Masz coś z deklem??

 • 2020-11-04 23:05:47

  gość: ~utero

  @~Czlowiek
  Ty to pewnie dałbyś się zamknąć w więzieniu byle tylko cię wirus nie dopadł.Jesteś przykładem tępego idioty,który wszystko łyka co mu przedstawią w telewizji albo co przeczyta na łonecie.Ludzie tracą pracę z dnia na dzień, popadają w długi a przez to też w depresję.Dostać się do lekarza to jakiś cud, ale co tam walczymy na całego z WIELKIM zagrożeniem.

 • 2020-11-05 07:57:38

  gość: ~PL

  @~utero
  A ty jesteś przykładem tępego niedowiarka, pewnie w życiu nic ci nie wyszło i o to obwiniasz wszystkich tylko nie siebie. Powiedz kto popada w długi? Znam takich prywaciarzy co nieźle się dorobili na pandemii. To cały świat łyka to kity? Jak się zarazisz i przejdziesz ciężko tą chorobę to zrozumiesz. Jest już kilku takich co krzyczało wirusa nie ma a później wołali o pomoc. Jak by w społeczeństwie nie było takich kretynów jak ty, to by nie potrzebne były obostrzenia, ale ludzie nie umieją przestrzegać prostych zasad, bo twierdzą, że wolność im się ogranicza. Wolą się narażać i roznosić tą zarazę. Jesteś pewnie taką osobą co pozjadała wszystkie rozumy, wszystko wiesz i na wszystkim się znasz. Ekspert od wszystkiego, czyli do niczego. Pozdrawiam i zdrowia życzę bo z togo co widać to u ciebie ze zdrowiem krucho.

 • 2020-11-04 16:10:02

  gość: ~rrr

  pis-po jedno zło

 • 2020-11-04 17:51:29

  gość: ~Hania

  Wszystkich tych z tych nielegalnych pochodow wziąść do pracy za karę do szpitali niech zobaczą co znaczy choroba i śmieć

 • 2020-11-04 18:11:13

  gość: ~Zdzichu71l

  @~Hania
  Za karę to możesz popuścić w majtki.

 • 2020-11-04 18:21:16

  gość: ~mieszkaniec

  @~Hania
  ile twoja matka zjadla sniegu/ze takiego balwana urodzila

 • 2020-11-04 19:07:55

  gość: ~Sąsiad

  @~mieszkaniec
  A mogła cię wyskrobać na żądanie i nie miał byś traumy.

 • 2020-11-04 20:44:35

  gość: ~Oko

  @~Hania
  W jakich szpitalach? Tych pustych? Czy tych do którzyśmy na sile biorą ludzi z katarem żeby statystyki nabijać? Wy naprawdę nie zakumaliście o co w tym chodzi? Od marca? W Swidnicy moja znajoma rodziła, szpital zamknięty, no jednej pielęgniarce wykryli chińskim testem srovida, oczywiście bezobjawowego, jesteś gotowa ile osób jest w szpitalu? W sensie pacjentów? 8! Tak,
  Dobrze widzisz, na cały szpital jest 8 pacjentów i jest zamknięty, i tak wyglądają te wszystkie przepełnione szpitale, leży 5 ludzi z katarem i gorączka, szpital zamknięty, a w tv Ci napiszą że szpital już nie przyjmuje bo pęka w szwach. Idz do naszego w Zc, nie wiem czy tam w ogóle ktoś leży, a lekarze i personel z nudów grają w pasjansa.

 • 2020-11-04 19:22:23

  gość: ~taktuiteraz

  brak słów,niewiem tylko po co to komu,komu wiecej przy bedzie w kieszeni a komu zabraknie ***** ***

 • 2020-11-04 19:35:46

  gość: ~Covid

  @~taktuiteraz
  No jak to komu??? A kto zakupił trafne maseczki?? Kto zakupił trafne respiratory których nie ma??? Kto będzie sprzedawał pseudo szczepionke??? Taką kasę na tej covidowskiej ściemie zarobią że głowa mała. Jeszcze wprowadzą sobie bezkarność plus I ustawieni są do końca życia

 • 2020-11-04 20:04:44

  gość: ~Hey

  @~Covid
  Diagnoza : ograniczony dopływ informacji, zatrucie TVN-em . Kuracja : Weź chłopie się opanuj.

 • 2020-11-04 20:13:17

  gość: ~Covid

  @~Hey
  A co na tvn tylko jest propaganda covidowa?? Media są winne całej tej sytuacji wspólnie z tym słabym rządem, który potrafi kupować tylko głosy wyborców socjalne. Diagnoza dla Ciebie wyłącz tv ... włącz mózg

 • 2020-11-04 19:45:09

  gość: ~Covid

  @~taktuiteraz
  Do tego dochodzą jeszcze testy za które się płaci nie miała pieniądze hehe też bym namawiał ludzi do robienia testów gdybym je sprzedawał. Ludzie bierzcie i testujcie I pieniążki do kieszeni.

 • 2020-11-04 21:26:35

  gość: ~Skowyt

  Macie swoje testy kowidiwnie, tak was właśnie robią w konia, tu maxie test zrobiony przez ratownika medycznego, jak to działa, na jednym wyszło na drugim nie, a co dodał do badania? To sobie zobaczcie sami. https://youtu.be/9JNASprN8Vg

 • 2020-11-04 21:33:26

  gość: ~Covid

  @~Skowyt
  Oni I Tak w to nie uwierzą bo to nie było w tv....

 • 2020-11-04 22:07:05

  gość: ~Johny

  @~Covid
  Kiedy mędrzec wskazuje palcem na księżyc, płucny patrzą na palec.

 • 2020-11-04 22:15:24

  gość: ~Gary

  @~Skowyt
  Tu jest jeszcze lepszy test

 • 2020-11-04 22:16:00

  gość: ~Gary

  @~Skowyt
  https://youtu.be/XxtgJu_HU9U

 • 2020-11-04 23:29:01

  gość: ~Mason

  Cel masonów powolutku się realizuje rękami wszystkich rządzących narodami.Doprowadzić do upadku gospodarki i ogólnej recesji na świecie.Obudzcie się jeśli wogóle już nie jest za póżno na to

 • 2020-11-05 10:18:46

  gość: ~xxxx

  ostatnio dodany post

  Ksiadz opowiada na mszy.dzwoni do mnie parafialna i pyta, proszę księdza czy nasza parafia jest przygotowana na koronawirusa ? Tak jest. A w jaki sposób? A zakupiłem pół hektara cmentarza. Podobnie jest z naszym Pionkiem i jego rządem.

REKLAMA