Express-Miejski.pl

Policja apeluje: na cmentarzach przestrzegajmy obostrzeń i uważajmy na oszustów

zdjęcie ilustracyjne fot.: Dolnośląska Policja

Mundurowi apelują o przełożenie wizyt na cmentarzach i wzmożonej czujności podczas prac porządkowych.

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, czas zadumy, refleksji i wspominania bliskich, którzy odeszli. W tym roku ten szczególny okres przypada w momencie przybierającej na sile epidemii COVID-19. Lawinowo rosnąca liczba zakażeń spowodowała wprowadzenie w całym kraju tzw. czerwonej strefy i wraz z nią wielu nowych restrykcji sanitarnych. - Ta szczególna sytuacja wymaga od nas wszystkich zaangażowania i dyscypliny, aby w dniach, kiedy porządkujemy groby najbliższych i wspominamy ich, nie zapominać o zdrowiu osób nam bliskich, którzy są wciąż wśród nas. W trosce o życie seniorów z naszego otoczenia i osób z podwyższonych grup ryzyka musimy bezwzględnie stosować się do wprowadzonych obostrzeń - mówi mł. asp. Przemysław Ratajczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Zbliżające się świąteczne dni nie mogą spowodować rozluźnienia reżimu sanitarnego. Dolnośląscy policjanci apelują o unikanie dużych skupisk ludzi. - Przełóżmy wizytę na grobach naszych bliskich na inny dzień, niż 1 listopada, kiedy na cmentarzach można spodziewać się największej liczby odwiedzających. Zasłaniajmy usta i nos, utrzymujmy dystans społeczny w trosce o życie nasze oraz naszych najbliższych - dodaje policjant.

Funkcjonariusze przypominają także o zachowaniu szczególnej czujności, aby nie stać się ofiarą przestępców, którzy wykorzystując wszechobecny pośpiech oraz tłok, starają się pozbawić nas wszystkiego co wartościowe. - Jeśli już wybierzemy się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, gotówki, kluczy w reklamówkach czy otwartych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania. Bądźmy uważni podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Oprócz obowiązkowego zasłaniania ust oraz nosa pamiętajmy również o tym, że torebki, saszetki, plecaki powinny być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała. Miejmy je zawsze przed sobą, trzymając w dłoni. Podczas podróży na cmentarz jak i porządkowania grobów pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swoich rzeczy. Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru. Czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od miejsca pochówku po wodę do kwiatów, aby stać się ofiarą rabusia - kończy mł. asp. Przemysław Ratajczyk.

em24.pl / Dolnośląska policja

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA