Express-Miejski.pl

Nowe obostrzenia: zamknięte lokale gastronomiczne, limity w sklepach, nauczanie zdalne dla klas 4-8

- Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej fot.: Twitter / Ministerstwo Zdrowia

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach związanych ze wzrostem liczby zakażeń w kraju.

- Nastąpił kolejny przyrost zakażonych przy wysokiej liczbie testów. Liczba zgonów z COVID-19 jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane - zaczął premier Mateusz Morawiecki. - Niektóre państwa podjęły decyzję o kolejnym lockdownie, inne wprowadziły stan wyjątkowy czy godzinę policyjną - dodawał szef rządu. - Niepokoi nas tempo przyrostu. Musimy je zahamować. Obostrzenia, które wprowadzamy, będą skutkować za około dwa tygodnie - stwierdził. - Gdyby nie zadziałały, będziemy musieli dokonać dalszych zamknięć i ograniczeń. Jeśli trzeba będzie w pewnym momencie wprowadzić lockdown, to trzeba będzie to zrobić - zauważał premier i przedstawił kolejne restrykcje, które wejdą w życie od jutra.

Obostrzenia, które będą obowiązywać od 24 października:

- cała Polska staje się czerwoną strefą, co oznacza, że w całym kraju będą obowiązywały obostrzenia takie, jakie dotychczas obowiązywały w powiatach objętych czerwoną strefą.

Ponadto:

- szkoły podstawowe od 4 do 8 klasy pracować będą w trybie zdalnym
- osoby do 16 roku życia w godz. 8-16 nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej
- restauracje, puby, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne zamknięte na najbliższe dwa tygodnie. Będą mogły serwować jedynie dania na wynos.
- zakaz zebrań i spotkań powyżej 5 osób w grupie (zebrań, aktywności, spotkań) - chyba, że będzie to spowodowane kwestiami zawodowymi.
- zamknięcie sanatoriów

Zdjęcie

Premier zapowiedział, że powstanie Korpus Wsparcia Seniorów, by pomóc osobom najbardziej zagrożonym w takiej sytuacji i zaapelował do osób powyżej 70 roku życia o nie przemieszczanie się, w miarę możliwości o nie wychodzenie z domu.

Dezynfekcja, dystans, maseczki, wietrzenie - to cztery zasady, do których należy się stosować. O nich wspomniał premier i poprosił Polaków, by ograniczyli kontakty międzyludzkie w najbliższym czasie.  

- Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że możliwy jest scenariusz uwzględniający 20-25 tys. zakażeń dziennie. 

- Najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie tempa rozwoju pandemii. Musimy zrobić wszystko, żeby spowolnić rozwój i przejść do trendu liniowego. Jeśli to nam się uda, efekt obostrzeń poznamy za dwa tygodnie, to przejdziemy do liniowego wzrostu w okolicach 15-18 tys. zakażeń w przyszłym tygodniu - mówił szef resortu zdrowia. 

- Nasz cel jest taki, abyśmy na koniec października doszli do poziomu 30 tysięcy łóżek. Jednak infrastruktury medycznej nie da się rozbudowywać w nieskończoność - przyznał Niedzielski. 

Głos podczas konferencji zabrali także prof. Andrzej Horban, który przyznał, że wprowadzane nowe ograniczenia, nie są restrykcjami, a środkami zapobiegającymi epidemii, ratującymi życie ludzkie. - Mamy do czynienia z odmianą wirusa, który łatwiej zakaża, ale charakteryzuje się mniejszą śmiertelnością. Niemniej jednak wynosi ona cały czas powyżej 2 procent chorych - mówił.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w ramach korpusu dla seniorów resort uruchomił dla seniorów infolinię: 22 505 11 11. 

- My w ramach solidarności międzypokoleniowej - urzędnicy, pracownicy, DPS, Wojska Obrony Terytorialnej, harcerze, wolonatariusze - będziemy przekazywać państwu najważniejsze produkty do domu - powiedziała. - Będziemy o Państwa dbać - mówiła szefowa ministerstwa.

em24.pl

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nowe obostrzenia: zamknięte lokale gastronomiczne, limity w sklepach, nauczanie zdalne dla klas 4-8

  2020-10-23 12:03:37

  gość: ~ss

  Kpina. Kościoły zamknijcie, a nie restauracje!

 • 2020-10-23 12:08:12

  gość: ~Haha

  @~ss
  Ale bredzisz. Kiedy ty w kościele ostatni raz byłeś? W ogóle nie łazisz,a bazgrzesz. Jakbyś chodził to byś wiedział,że kościoły świecą pustkami.Co za ludzie,ręce opadają.

 • 2020-10-23 12:11:15

  gość: ~ss

  @~Haha

  Świecą pustkami? :) Ciekawe gdzie. Chyba od poniedziałku do piątku.

 • 2020-10-23 13:07:59

  gość: ~Aaaa

  @~ss
  A co z treningiem na basenie?

 • 2020-10-23 13:33:35

  gość: ~BezaI ta

  @~Aaaa
  Chyba tez dzieciom w ramach zajec lekcyjnych odwolali juz od wtorku

 • 2020-10-23 14:23:48

  gość: ~prawdziwy chrzescijanin

  @~ss czarna mafia musi mieć z czego żyć

 • 2020-10-23 15:30:18

  gość: ~Kazik

  @~prawdziwy chrzescijanin
  Czep się tęczowej mafii

 • 2020-10-23 15:27:52

  gość: ~Magda

  @~ss
  I tak do Kościoła nie chodzisz ateisto.

 • 2020-10-23 15:03:29

  gość: ~obserwator

  a idz pan wpiiisdu

 • 2020-10-23 15:20:47

  gość: ~On

  Czyli basen też jest zamknięty całkowicie od jutra ?

 • 2020-10-23 19:10:13

  gość: ~Myślcie

  Niech ludzie dalej nabijają tyki testami statystyki bezobjawowców. Tu macie piękna ustawę która weszła 20 października, słyszeliście o niej? W tv o niej było? Czy tylko nowe rekordy?
  Art. 35. 1.21) W przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, lekarz przyjmujący do szpitala, kierujący do izolacji, kwarantanny lub zlecający izolację w warunkach domo- wych, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji, kwarantannie, badaniom lub zleca izolację w warunkach domowych, również w przypadku, gdy brak jest decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1, a osoba podejrzana o zachorowanie, chora lub narażona na zakażenie nie wyraża zgody na hospita- lizację, izolację, kwarantannę, wykonanie badania lub izolację w warunkach domowych.
  2.21) O przyjęciu do szpitala albo skierowaniu do izolacji, kwarantanny lub zleceniu izolacji w warunkach domo- wych, osoby, o której mowa w ust. 1, lekarz przyjmujący do szpitala, kierujący do izolacji, kwarantanny lub zlecający izolację w warunkach domowych, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić państwowego powiatowego inspektora sani- tarnego właściwego dla szpitala, miejsca izolacji, odbywania kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych.
  3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, obejmuje przekazanie danych osobowych, o których mowa w art. 27 ust. 4.
  4. Lekarz, o którym mowa w ust. 2, jest obowiązany poinformować osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą lub na- rażoną na zakażenie i jej osoby najbliższe o przesłankach uzasadniających podjęte działania oraz dokonać odpowiedniego wpisu w dokumentacji medycznej.
  Art. 36. 1.22) Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.
  2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
  3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zasto- sowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.
  4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymu- su bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby.
  5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie po- trzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie.
  6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej.
  7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa.
  8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby – bez jej zgody

 • 2020-10-24 09:52:01

  gość: ~Thip

  @~Myślcie
  W innych krajach są podobne regulacje

 • 2020-10-24 10:42:45

  gość: ~Myślcie

  @~Thip
  No i? To znaczy że spoko z tego powodu? Wam już ludzie ta telewizja wyprała kokosy do końca? Czytacie w ogóle ustawy jakie wchodzą? Czy tylko siedzicie przed tv i śledzionie cyferki o nowych rekordach? Do tego weszła jeszcze ustawa, która zwalanie lekarzy z jakiejkolwiek odpowiedzialności podczas „walki” z srandemią. Czyli wychodzi teraz na to że mogą robić z nami co chcą i nikt nie poniesie za to żadnej konsekwencji.

 • 2020-10-24 15:09:35

  gość: ~ja

  @~Thip
  Na grypę szczepię się, albo nie. A na bezobiawowego srowida będzie przymus?
  To nie są żadne regulacje, a całkowite bezprawie.

 • 2020-10-23 20:13:52

  gość: ~Covid

  Dokładnie ludzie lecą z byle katarkiem aby im testy robić. A że te testy wykazują nie wiadomo co to jest taka duża ilość pozytywnych wyników. Dziękuje w imieniu wszystkich osób z branż, które właśnie tracą pracę, po przez durne obostrzenia. Tylko czekać na twardy lockdown I wtedy to będziecie I wy w czarnej du...!!

 • 2020-10-23 23:35:03

  gość: ~Pamiętaj

  A Borys Kupka chciał wyborów na jesień ...

 • 2020-10-24 02:30:02

  gość: ~prawy

  @~Pamiętaj bo pinokio odwołał wirusa w lipcu ...

 • 2020-10-24 09:30:37

  gość: ~Platforma Czajkowska

  @~prawy
  A Borys Kupka miał ekspertyzy , że na jesieni wirusa nie będzie.

 • 2020-10-24 10:45:53

  gość: ~xxxx

  @~Platforma Czajkowska
  Miał od szumowskiego, ,któremu powiedział pinokio.

 • 2020-10-24 15:03:36

  gość: ~ktoś

  coś dla pisiego elektoratu, może coś nieco zrozumieją:

  https://www.money.pl/gospodarka/polska-z-najwiekszym-deficytem-bagaz-wydatkow-bez-pokrycia-6567786387114752a.html

 • 2020-10-24 21:26:03

  gość: ~pesymista

  @~ktoś optimista...

 • 2020-10-25 07:34:32

  gość: ~Optymista

  @~pesymista
  Tak że to końcówka pisiakow

 • 2020-10-25 18:32:37

  gość: ~Normalny

  A tak z ciekawości to jak uczniowie 1-3 mają chodzić do szkoły jak sami nie mogą a rodzice w pracy

 • 2020-10-25 20:22:18

  gość: ~Rodzic

  ostatnio dodany post

  @~Normalny
  A no tak, że mają do szkoły dotrzeć przed 8 rano bo po 8 jest zakaz.

REKLAMA