Express-Miejski.pl

Telefoniczni oszuści znów aktywni...i skuteczni. Kobiety straciły ogromną sumę pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Tylko wczoraj policjanci z powiatu ząbkowickiego otrzymali około 30 zgłoszeń dotyczących prób oszustw, głównie metodą „na legendę”. Niestety, jedna okazała się skuteczna.

10 sierpnia do kilkudziesięciu domów na terenie powiatu ząbkowickiego zadzwoniły telefony, w których złodzieje próbowali oszukać seniorów. Scenariusz rozmów w każdym z przypadków był podobny. Oszuści najczęściej podawali się za policjantów i informowali, że syn, córka, wnuk lub wnuczka osoby odbierającej telefon spowodowały wypadek i jeśli ci nie wpłacą sporej sumy pieniędzy to ich bliscy trafią do więzienia. Zabraniali też wykonywania połączeń do krewnych, którzy mieli spowodować rzekomy wypadek, gdyż sprawa nie może mieć rozgłosu. W innych przypadkach sami podawali się za wnuka, wnuczkę, syna czy córkę, mówiąc, że mieli wypadek i potrzebują dużej sumy pieniędzy, którą należy przekazać osobie, która się po nie zgłosi.

Sporo telefonów otrzymali wczoraj chociażby seniorzy z terenu gminy Bardo. Ich bliscy na portalu społecznościowym zaczęli wzajemnie informować się o podejrzanych połączeniach i rozmowach, jakie prowadzili ich dziadkowie i rodzice. Często przy osoboach starszych znajdowali się krewni, którzy w porę reagowali przejmując słuchawkę, albo też po zakończeniu rozmowy uświadamiali rodziców i dziadków, że to próba oszustwa.

W niektórych przypadkach seniorzy zachowywali zimną krew i po rozłączeniu się, wbrew poleceniom oszustów, dzwonili do bliskich, którzy mieli spowodować wypadek. Ci szczęśliwie odbierali telefon informując, żeby seniorzy pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy, gdyż opowiadana historia nigdy nie miała miejsca i jest to próba oszustwa.

Niestety, na terenie innej gminy w powiecie ząbkowickim, oszuści w końcu zdołali dopiąć swego. Scenariusz oszustwa? Taki sam jak powyżej. Gdy w słuchawce usłyszeli głos ponad 80-letniej kobiety poinformowali ją, że jej wnuczka śmiertelnie potrąciła na pasach inną kobietę i potrzebna jest spora suma pieniędzy, by jej bliska nie spędziła lat młodości w więzieniu. - Seniorka przekazała słuchawkę będącej obok niej czterdziestoparoletniej córce, która nie zorientowała się, że rozmawia z oszustem i... niestety umówiła się na przekazanie pieniędzy w łącznej kwocie 120 tys. zł, by ratować córkę przed rzekomym więzieniem... - informuje Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji. Na przyjazd oszusta pod wskazany adres nie trzeba było długo czekać. Jego łupem padła ogromna kwota pieniędzy, a gdy kobiety zorientowały się, że zostały oszukane, to jedyne co mogły już tylko zrobić, to zgłosić sprawę na policję.

Z dyskusji, jaka wywiązała się w mediach społecznościowych wynika, że oszuści przed wykonaniem telefonu starają się zebrać informacje o imionach córek, synów i wnucząt osób, do których dzwonią, aby uwiarygodnić swoją historię. - Przy obecnej technologii i możliwościach nie jest to trudne, dlatego też prawidłowe wskazanie imienia np. córki nie jest żadnym uwiarygodnieniem - wskazują policjanci.

Funkcjonariusze w całym kraju apelują o ostrożność i rozwagę w takich sytuacjach i podkreślają, że nigdy nie proszą nikogo o pieniądze i nigdy nie pośredniczą w ich przekazywaniu. - Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy! Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer, opowiedz o zdarzeniu i poinformuj policję - apelują mundurowi.

em24.pl

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Telefoniczni oszuści znów aktywni...i skuteczni. Kobieta straciła ogromną sumę pieniędzy

  2020-08-11 11:02:59

  gość: ~Glupota nie zna granic

  Tyle trąbią a ludzie łykają jak pelikany i tracą gruby hajs... W sumie to mi ich nie szkoda bo to zwykła selekcja naturalna, mądry czlowiek się zorientuje, glupi straci wszystko i skaże się na biedę a być może i śmierć głodową... Mimo wszystko pampikow łapać i ręce przy tyłku ucinać.

 • 2020-08-11 11:45:32

  gość: ~ojej

  Powiedzcie, że to żart xD

 • 2020-08-11 13:00:14

  gość: ~007

  @~ojej
  Zaraz po takim telefonie zawiadomiłem policję , sugerując aby wykorzystali media społecznościowe ostrzegli ludzi przed oszustami.Jedyną reakcja było tłumaczenie typu " nie możemy , bo to bo tamto ".Jak by chodziło a jakiegoś polityka , najlepiej z opozycji to w try miga ustalono by numer telefonu oszusta i jego lokalizację. Niech policja nie robi z obywateli durni , łgając o swojej niemocy, na potrzeby politykow to zaraz jakiś PEGASUS zostałby uruchomiony , a ze chodzi o zwykłego przeżuwacza chleba i płatnika podatków to niemoc powszechna ogarnia stróżów prawa.A jakie piękne motto mają na sztandarach POMAGA I ChHRONI , pomaga i kogo chroni ? .Szczególnie widać to w relacjach Tivi z tłumienia demonstracji w Warszawie.

 • 2020-08-11 20:37:24

  gość: ~roster

  @~007
  Kolego 007,powiem tak:nasi "strażnicy teksasu" to lapia rowerzystów po piwku i to po koleji jaki sie tylko nawinie na patrolu,dlaczego? Bo latwo i od razu goscia mają bez wlasnie jak w tym wypadku szukania,sprawdzania bilingów i reszty zachodu.Tak to wyglada w naszym powiecie takie sa realia

 • 2020-08-12 22:18:53

  gość: ~Xyz

  @~roster
  To mają nie łapać rowerzystów po piwku? Lepiej żeby taki wrąbał się pod samochód i jeszcze narobił komuś problemu...

 • 2020-08-13 15:27:23

  gość: ~Ząbkowiczanin

  @~007
  I celnie strzelają do górników z gumowych kul.

 • 2020-08-13 15:29:20

  gość: ~Ząbkowiczanin

  ostatnio dodany post

  @~007
  Chronią przede wszystkim gejów i lesby.

 • 2020-08-11 13:34:23

  gość: ~anonim

  30 Telefonów? To się musieli sporo natrudzić żeby o 30 rodzinach się dowiedzieć.Tyle razy dzwonić w jeden dzień? To jakiś wyszczekany "gaduła" musi być.Normalny człowiek po kilku telefonach by się zmęczył dzwoniąc do cioci.

 • 2020-08-11 16:10:29

  gość: ~iii

  @~anonim

  Pewnie nie wiedzą o wszystkich, bo i nie o wszystkich można się dowiedzieć, o tych co nie jest to trudne (niektórzy to cala swoja rodzine i roznego rodzaju prywatne sprawy publikuja na fejsie) to wiedzą, o tych, co fejsbuk nie pozwala, to się nie dowiadują i dzwonią na chybił-trafił, a nusz sie uda. Jak telefon odbierze ktoś z IQ wyżśzym niż 1 to pierwsze co zrobi to zapyta o imię syna, wnuka, córki, wnuczki, albo jakim autem ten wypadek spowodowała. No ale jak widać, nie każdy myśli logicznie, szczególnie dziadki po 80-tce, które na starość to dziecinnieją

 • 2020-08-11 16:13:36

  gość: ~monkey

  @~anonim

  Hmmm, za 120k to mógłbym dzwonić od poniedziałku do piątku przez 8h przez dwa lata. :) Przypuszczam, że ich nawet parę tysięcy by satysfakcjonowało, a takiego złotego strzału to chyba nawet dzwoniący się nie spodziewali. 120k w domu??? Czy może jednak była wizyta w banku i pani z okienka nie zareagowała??? Pracownicy banku są szkoleni w tych sprawach wiec raczej przypuszczam ze gotoweczka w domku leżała . Odważnie . . .

 • 2020-08-12 08:14:51

  gość: ~Dokladnie

  @~monkey
  Dokładnie tak. Przy 20tya wpłaty/wypłaty cxy przelewu bank ma obowiązek zgłosić takie rzeczy do urzędu skarbowego. A jak gotówka była w domu i jej przekazanie bylo "fizyczne" to gratulacje dla Głupków którzy dali sie tak nabrac... Selekcja naturalna.

 • 2020-08-12 17:48:36

  gość: ~abc

  @~monkey
  Nie dał byś rady.Pamiętaj że dodatkowo stres zabiera siły że coś źle powiesz i będzie problem.tu wychodzi bite 8 godz.co 15 min jedna rozmowa( 4 na godz.).Pracownik banku telefonista "może"by podołał ale to wątpliwe ale na pewno nie zwykły człowiek bez długiego treningu.

 • 2020-08-11 14:42:29

  gość: ~gosc

  Osobiscie zgodzil bym sie na to ale przed wizyta oszusta czekala by juz na niego policja

 • 2020-08-11 15:14:14

  gość: ~realista

  @~gosc
  Już to widze jak się śpieszą , na kogutach iz pełna dyskoteką , ogarnij się ,gdzie ty żyjesz

 • 2020-08-11 21:03:20

  gość: ~mnm

  No wg niektórych seniorzy powyżej 80 lat są nierozgarnięci A tu patrzcie, czterdziestolatka.

 • 2020-08-12 12:19:38

  gość: ~jan baptysta grenouille

  Pewnie zebrali też informacje o preferencjach politycznych, bo pewnej grupie wyborców można wmówić wszystko.

REKLAMA