Express-Miejski.pl

Dodatkowe ponad ćwierć miliona złotych na Ząbkowicką Komunikację Publiczną

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Gmina Ząbkowice Śląskie otrzyma 259 tys. zł dofinansowania na funkcjonowanie Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej.

Samorząd pozyskał ponad ćwierć miliona złotych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, która zostanie przeznaczona na dopłatę do wozokilometra, już po rozpoczęciu funkcjonowaniu komunikacji. Jej start planowany jest na początek września.

- To kolejne dofinansowanie jakie na ten cel pozyskaliśmy – wcześniej była to kwota ponad 10 mln zł na zakup nowoczesnych, hybrydowych autobusów marki Solaris. Już wkrótce pokażemy nasze autobusy - mówi burmistrz Marcin Orzeszek.

Komunikacja będzie obsługiwana przez siedem nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów, które zgodnie z umową zawartą pod koniec 2019 roku z firmą Solaris Bus&Coach, do końca lipca 2020 roku mają zostać dostarczone do Ząbkowic Śląskich. Niebawem ma zostać wyłoniona firma, która będzie świadczyć usługi w zakresie transportu, a planowany start Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej przewidziano na trzeci kwartał roku. Autobusy będą dojeżdżały do każdej wsi na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Szacuje się, że dziennie pojazdy będą wykonywały około 1,5 tys. kilometrów.

Niewątpliwie udogodnieniem dla podróżujących ma być aplikacja na telefon służąca do lokalizacji pojazdów. Pasażer oprócz sprawdzenia miejsca, w którym aktualnie znajduje się autobus, dzięki aplikacji będzie mógł zapoznać się z obowiązującym rozkładem jazdy oraz informacjami o ewentualnych opóźnieniach, co ułatwi zaplanowanie podróży. Będzie to możliwe dzięki Systemowi Lokalizacji Pojazdów zainstalowanym w poszczególnych środkach komunikacji publicznej.

Ponadto w ramach projektu gmina ma zostać zaopatrzona w system analizy podróży, którego zadaniem będzie zbieranie i analizowanie informacji na temat więźby ruchu (podróży wykonywanych przez pasażerów komunikacji gminnej). Proces będzie realizowany za pomocą zamontowanych w autobusach urządzeń do analizy sygnałów emitowanych przez urządzenia mobilne będących w posiadaniu pasażerów.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA