Express-Miejski.pl

Droga ekspresowa S8 poprowadzi przez Podzamek i szerokim łukiem ominie Bardo?

Fragment drogi krajowej nr 8 w Bardzie z widokiem na Bazylikę Mniejszą fot.: GDDKiA

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu poznamy ostateczną i oficjalną rekomendację GDDKiA w sprawie przebiegu trasy ekspresowej S8. Są już jednak pierwsze doniesienia.

Kilka dni temu samorządowcy z powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego na zorganizowanej przez GDDKiA telekonferencji zostali dokładnie zapoznani ze wszystkimi możliwymi wariantami, które są brane pod uwagę przy planowaniu trasy ekspresowej S8 na odcinku Wrocław (Magnice) - Kłodzko. 

O ile ostateczne decyzje wciąż nie zapadły, to zdaniem kilku samorządowców biorących udział w konferencji to na odcinku decyzyjnym A prowadzącym z Kłodzka w kierunku Barda, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skłania się ku wariantowi A2 prowadzącemu przez Boguszyn, Wojciechowice, Jaszkówkę i Podzamek, a następnie w kierunku Złotego Stoku i od okolicy Lasek (węzeł Złoty Stok) stopniowo w kierunku gminy Bardo, aż do węzła zlokalizowanego w okolicach aktualnego skrzyżowania krajowej ósemki z drogami powiatowymi w kierunku Potworowa i Przyłęku.

- [...] To rozwiązanie jest nie do przyjęcia przez mieszkańców i władze gminy, ponieważ najbardziej ingeruje w nasze tereny inwestycyjne i strategiczne niezbędne do rozwoju. Spowoduje wyburzenie kilkunastu domów mieszkalnych i gospodarczych, kaplicy w Podzamku, ujęcia wody, z którego korzysta Dom Pomocy Społecznej i dolny Podzamek. Jednocześnie skazuje pozostałych mieszkańców kilkudziesięciu budynków na bezpośrednie sąsiedztwo wiaduktów i dróg - informował Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko, po zakończeniu telekonferencji i jako jeden z pierwszych sugerował jakoby ten przebieg trasy był w pierwszej kolejności brany pod uwagę w GDDKiA.

Wójt gminy Kłodzko stwierdził, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla mieszkańców kłodzkiej gminy byłby wariant A4, który biegnie w kierunku Boguszyna, następnie nowym korytarzem po granicy obszaru Natura 2000 w kierunku gminy Bardo. Apeluję do parlamentarzystów, samorządowców i mieszkańców gminy o wsparcie mnie w działaniach zmierzających do zmiany preferencji przebiegu drogi - prosił Zbigniew Tur. W tym wariancie, podobnie jak opisywanym wcześniej, węzeł o nazwie Bardo zlokalizowany zostałby w okolicach skrzyżowania krajowej ósemki z drogami powiatowymi w kierunku Potworowa i Przyłęku.

Problemem wydają się być jednak znacznie wyższe koszta tego wariantu. Przewiduje on bowiem budowę tunelu na wysokości Barda, który spowodowałby wzrost kosztów inwestycji o kwotę kilkuset milionów złotych. Innym argumentem miał być fakt, że choć odcinek przez Podzamek będzie o kilka kilometrów dłuższy, to dzięki temu obejmie więcej terenów, które dzięki bliskości drogi ekspresowej mogą być bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Ten odcinek to także lepsze rozwiązanie jeśli chodzi o względy środowiskowe.

W przypadku odcinka decyzyjnego B od Barda w kierunku Ząbkowic Śląskich do granicy powiatu ząbkowickiego i dzierżoniowskiego warianty są dwa. Oba omijają Ząbkowice Śląskie - jeden od strony zachodniej, drugi wschodniej. Oba zostały szczegółowo omówione podczas konferencji i oba też mają swoich zwolenników oraz oponentów. Który wariant zostanie ostatecznie zarekomendowany przez GDDKiA jeśli chodzi o drugi odcinek decyzyjny patrząc od strony Kłodzka? Tutaj informacji mogących wskazywać na którąkolwiek opcję samorządowcy się nie dopatrzyli. Pozostaje więc czekać na ostateczną i oficjalną rekomendację GDDKiA.

em24.pl

13

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Droga ekspresowa S8 poprowadzi przez Podzamek i szerokim łukiem ominie Bardo?

  2020-04-24 13:50:24

  gość: ~Młody i dynamiczny

  Szerokim łukiem ominie Bardo? I bardzo dobrze, ch.j im w du.., młodzi powyjeżdżają a zostaną tam tylko stare dziady i nikt tego zadupia odwiedzać nie będzie, haaa haaa.

 • 2020-04-24 16:34:01

  gość: ~KK

  @~Młody i dynamicznyMłody troche kultury bo będziesz naciągany.

 • 2020-04-24 18:12:09

  gość: ~mieszkaniec

  nie zdiwiloo mnie to ,duzo szumu i ....dawno bylo zatwierdzone

 • 2020-04-24 19:02:58

  gość: ~Mieszkaniec

  Ważne żeby była blisko Ząbkowic może w końcu coś ruszy w tedy w tej dziurze. Ale prezesom i właścicielom firm tu z miasta ta droga na pewno nie pasuje w końcu płacą najniższą krajową swoim pracownikom i nie mają konkurencji ,a nie każdy może dojeżdżać do Wrocławia do pracy i być 11godz poza domem. Może doczekamy się w końcu dużych inwestorów na naszym terenie takich jak w Dzierżoniowie czy Kłodzku. Trzymam kciuki za tą inwestycją

 • 2020-04-25 07:56:45

  gość: ~Andrzej

  Planowany przebieg jest najlepszym rozwiązaniem dla rozwoju Gminy Kłodzko , czego chyba nie rozumieją rządzący gminą. Im więcej terenów uzbrojonych w infrastrukturę tym bardziej są to tereny atrakcyjne chociażby pod budownictwo mieszkaniowe, a i dla firm to niebywały kąsek tereny umiejscowione przy drodze ekspresowej (łatwe dostawy , łatwość wywozu swojej produkcji). A przecież jak ktoś zamieszka na terenie gminy to 38% z jego podatku dochodowego trafi o kasy gminy. Więc gmina będzie więc bogatsza. Zamiast dostrzegać w tym szansę rozwoju gminy nasi włodarze płaczą jakby ich klęska dotknęła. Parcie tylko na stołki i załatwienie swoich małych partykularnych interesów , żadnych wizji dotyczących rozwoju. To że w gminie brakuje dostępu do instalacji gazowej , szerokopasmowego internetu , są braki w zakresie chodników/ścieżek rowerowych, oświetlenia, komunikacji gminnej to nic oni będą płakać nad kilkunastoma budynkami(nie wszystkie zresztą mieszkalne).

 • 2020-04-29 11:35:13

  gość: ~z niedaleka

  @~Andrzej
  Wybudowanie tej drogi to przede wszystkim wzrost ciężkiego transportu samochodowego. Gminy na tej trasie są turystyczne (nie każdy musi produkować śrubki). A ciężki transport zniszczy atrakcyjność turystyczną regionu. Pogłębi problemy transportu lokalnego (S8 będzie trasą tranzytową). Spowoduje dalszy odpływ mieszkańców (młodzi bardziej ruchliwi będą łatwiej wyjeżdżać...).
  Wyjściem jest lepsze wykorzystanie linii kolejowych, zarówno do transportu osobowego (1:20 do Wrocławia z Barda) jak i towarowego. Nie zabudowujmy całego kraju przemysłem i drogami!
  Odnośnie 38% podatku - skąd to wziąłeś? Mieszkanie na terenie gminy nie oznacza płacenia tutaj podatku. Deklaracja podatkowa (dobrowolna) lub zameldowanie - tak. Ale kto teraz zmienia miejsce zameldowania?

 • 2020-05-02 17:52:41

  gość: ~Andrzej

  ostatnio dodany post

  @~z niedaleka
  Gminy na tej trasie są turystyczne z nazwy. Gdybyś sprawdził wpływy do budżetu gminy Kłodzko z tytułu turystyki to byś zobaczyłbyś. Z punktu widzenia finansów gminy Kłodzko nie są one istotną pozycją Zamiast rzucać wydumane slogany wyjaśnij jak dodatkowa droga może pogłębić problemy transportu lokalnego w Gminie Kłodzko? W kwestii 38 procent wyjaśniam że mieszkańcy płacą raczej tam gdzie są zameldowani niż tam gdzie świadczą pracę bo to najzwyczajniej w świecie prostsze rozwiązanie. Poza tym mówimy tu o osobach które będą inwestować budować się , czyli raczej wspomagać się kredytem , a tu wierz mi bank dopilnuje formalności w tym i meldunku skuteczniej niż każdy inny organ. I to jest właśnie ten niewidzialny łańcuch wiążący mieszkańca z gminą i prosta zależność do wpływów budżetowych w gminie. 38% podatku dochodowego płaconego przez mieszkańca zasili gminną kasę. A to właśnie z tej kasy między innymi finansuje się nowe inwestycje w gminie , które to mają mieszkającym umilić mieszkanie na terenie właśnie tej, a nie innej gminy. A tak w kwestii turystyki , jakoś nie przeszkadza Panu setki jak nie więcej bilbordów przy drodze zasłaniających krajobraz , ale ta jedna droga która spowoduje wzrost bezpieczeństwa wpłynie na rozwój gminy to naprawdę taka zła rzecz.

 • 2020-04-25 08:41:18

  gość: ~Gosc3333

  A to, że droga będzie biegła w pobliżu (kilkaset metrów) 4 wsi w gminie Bardo, powodując hałas i zanieczyszczenie powietrza , nikogo nie obchodzi. Wiadomo było, że wybiorą najtańszy wariant. Badania środowiskowe? Jakie badania?

 • 2020-04-25 09:11:18

  gość: ~Andrzej

  Mentalność Kalego : Jak droga będzie przebiegać przez Bardo gdzie mieszka 2600 osób to dobrze jak kilkaset metrów od wsi Janowiec gdzie mieszka 125 osób to dobrze

 • 2020-04-25 09:14:42

  gość: ~Andrzej

  Powinno być "......gdzie mieszka 125 osób to źle."

 • 2020-04-26 08:01:51

  gość: ~Jakos

  To wybuduj dom a potem niech ci wywłaszczenie zrobią i wyburzą zobaczymy jak śpiewał będziesz ci co krzyczą że praca będzie to osoby które i tak się robotą nie schańbili pięćset plusy i lewi do wszystkiego taka prawda ja wiem że teraz ludzie rozpasani przez PiS chcieliby po 20 tyś miesięcznie brać ale pamiętajcie większość firm jest zagranicznych jeśli koszt pracy będzie drożał koncern zaraz przeniesie produkcję do kraju jak Rumunia , Ukraina i tp. Logika ale gadać można i tak jeden z drugim posłucha propagandy TVP i dalej swoje będzie klepał ale czemuś biedny boś głupi to prawda

 • 2020-04-26 09:19:24

  gość: ~Przecinek

  @~Jakos
  Używaj przecinków, błagam.

 • 2020-04-28 00:04:17

  gość: ~1234

  @~Jakos
  Przecież ci nie wybużą tego domu za darmo zapłacą więcej nisz na wolnym rynku. A jak będziesz musiał płacić więcej pracownikom bo pensje idą do góry przenieś firmę do Rumuni albo na Ukrainę w Polsce mamy dość biznesmenów z takim myśleniem jakie tu prezentujesz. Jakoś firmy które powstają na Bielanach Wrocławskich czy w Dzierżoniowie i innych miejscach nie mają zamiaru uciekać na Ukrainę wręcz przeciwnie.

 • 2020-05-01 11:35:19

  gość: ~mieszkaniec

  Zbudujcie drogę blisko Ziębic, może wtedy ktoś to zrobi jakąś inwestycję i ludzie przestaną wyjeżdżać. Miasto umiera.

REKLAMA