Express-Miejski.pl

Od marca nowe 500+. Prezydent podpisał ustawę

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Prezydent podpisał ustawę ws. dopłat dla rolników z tytułu utrzymywania krów oraz trzody chlewnej w warunkach ponad wymagane normy.

Nowy program wsparcia, zapowiadany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, wejdzie w życie od 15 marca 2020 roku. Skierowany jest dla hodowców krów i świń.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące dopłat znajdą się w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Dopłata dla hodowców trzody wyniesie 301 zł rocznie na lochę i 24 zł na tucznika. Rolnik dostanie dopłatę w wysokości 185 zł rocznie do krowy mlecznej, jeżeli będzie ją wypasał przez minimum 120 dni; dopłata dla krów mlecznych utrzymywanych grupowo w budynkach, gdy ich powierzchnia zostanie zwiększona o 20 proc., wyniesie 595 zł rocznie. W przypadku krów "mamek" płatność w wysokości 329 zł rocznie będzie przyznana rolnikowi, który zapewni dostęp do środowiska zewnętrznego poza okresem wypasu (od 16 października do 14 marca).

Według szacunków ministerstwa rolnictwa z dopłat skorzystać będzie mogło ok. 65 tys. hodowców. O pieniądze dla rolników dobiegać się można w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA