Express-Miejski.pl

Trwają prace nad „Programem Rozwoju Lokalnego” w Ząbkowicach Śląskich

Trwają prace nad „Programem Rozwoju Lokalnego” w Ząbkowicach Śląskich fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W styczniu burmistrz Marcin Orzeszek powołał Radę Projektową oraz Zespół Projektowy dotyczące uczestnictwa ząbkowickiej gminy w drugim etapie konkursu „Rozwój Lokalny”.

Walka o 10 mln euro trwa. Do końca lipca 2020 roku powołane zespoły mają przygotować m.in. Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego Gminy Ząbkowice Śląskie. Oba dokumenty będą częścią składową wniosku o dofinansowanie, który składany będzie w ramach Funduszy Norweskich. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż Ząbkowice Śląskie obok Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry i Głogowa są jedynymi miastami z województwa dolnośląskiego, które przeszły do kolejnego etapu.

Od początku stycznia odbyły się dwa spotkania warsztatowe przeprowadzone przez doradców Związku Miast Polskich Justynę Majchrowską, Andrzeja Pyziaka i Piotra Górkę związane z uzyskaniem diagnozy potrzeb miasta niezbędnej do przygotowania wniosku o dofinansowanie. W czasie spotkań zespół projektowy dokonywał analizy, szukano słabych i mocnych stron miasta, próbowano również odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego warto mieszkać w Ząbkowicach Śląskich?”.

Kolejnym etapem działań będą ankiety i wywiady przeprowadzane na wybranych w trakcie warsztatów grupach interesariuszy. W najbliższym czasie przygotowana zostanie ankieta dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz przedsiębiorców.

Wynikiem działań zespołu projektowego będzie opracowanie Programu Rozwoju Lokalnego, który jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie dla projektu „Rozwój lokalny miasta Ząbkowice Śląskie”, kótry będzie złożony do realizacji w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Budżet konkursu to ponad 100 mln euro, a maksymalna wartość projektu jaki Gmina Ząbkowice Śląskie może złożyć to 10 mln euro. Środki z grantu pokrywają 100 proc. wartości projektu. Warto przy tym podkreślić, iż przejście do drugiego etapu naboru zagwarantowało ząbkowickiemu samorządowi 100 tysięcy złotych, które przeznaczymy na zadania związane z dostępnością osób z niepełnosprawnościami do budynków użyteczności publicznej.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA