Express-Miejski.pl

Policjanci będą spisywać stan licznika. Za nietrzymanie rąk na kierownicy grozi pięć stówek mandatu

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy? Od 7 listopada w życie wchodzą nowe przepisy, a to tylko jeden z zapisów, który znalazł się w nowym rozporządzeniu.

Celem zmian w prawie jest ułatwienie pracy policji i usprawnienie samego procesu kontroli. Podważanie kompetencji policjantów i niestosowanie się do poleceń będzie surowo karane.

Według nowego rozporządzenia policjanci będą mogli kontrolować kierowców nawet w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane nawet jeśli funkcjonariusze będą tym samym łamać powszechnie obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Rutynowa kontrola drogowa może zakończyć się mandatem również wtedy, kiedy z autem będzie wszystko w porządku, a kierowca nie złamie przepisów ruchu drogowego. Wystarczy, że policjant uzna, że kierowca nie stosuje się do poleceń. W przypadku gdy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Ponadto kierowca podczas kontroli będzie miał również obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. Co więcej, funkcjonariusz dokonujący kontroli będzie miał obowiązek spisać stan licznika auta. Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. Oprócz policji obowiązek ten będzie ciążył również na Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, służbie celnej i Żandarmerii Wojskowej. To element walki z plagą zaniżania przebiegu i zawyżania wartości auta przy odsprzedaży. W przypadku udowodnienia właścicielowi pojazdu, że w jego aucie został „przekręcony” licznik musi liczyć się on z karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Podobna kara będzie ciążyła na osobie, która dokonała tego procederu.

W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika.

Dodatkowo obowiązkiem funkcjonariuszy nie będzie już okazywanie legitymacji służbowej przed rozpoczęciem kontroli drogowej, chyba że kierowca wyraźnie sobie tego zażyczy.

ms. / em24.pl

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Policjanci będą spisywać stan licznika. Za nietrzymanie rąk na kierownicy grozi pięć stówek mandatu

  2019-10-20 19:39:17

  gość: ~oo

  No, na zasiłki socjalne trzeba skądś pieniążki brać, więc szuka się wszystkich możliwości na ogolenie obywateli, jeszcze trochę, to policja będzie mogła dać mandat np za to że im się czyjaś fryzura nie spodoba albo ubiór.

 • 2019-10-20 19:50:52

  gość: ~hej

  @~oo
  Jeszcze może będzie mandat jak kierowca będzie nieogolony. Chyba do tego to wszystko zmierza. Paranoja.

 • 2019-10-21 13:45:31

  gość: ~Marek

  @~oo zgadzam sie w 100 proc. Z Toba. I wy wszyscy byliscie za pisem ? To teraz macie, to dopiero poczatek !

 • 2019-10-20 21:21:09

  gość: ~Hehe

  Mandat za to że ma się lepszy wóz niż policjant haha

 • 2019-10-20 21:43:45

  gość: ~Kierowca

  A czytanie ze zrozumieniem się kłania? To bat na wszystkich cwaniaczków, którzy fikają do policji i tyle. Dlaczego Polak jak wjeżdża np do Niemiec, Austrii, Czech to jak jest przykaz jechać 50 to wszyscy tak jadą? Bo każdy wie czym to grozi. I tyle. Jesteś w porządku i miły do policjanta w trakcie kontroli to napewno mandatu nie dostaniesz za nic.

 • 2019-10-21 03:08:38

  gość: ~Amaymon

  @~Kierowca

  Ciekawostka.
  Wiesz że Polska, Niemcy, Austria i Czechy to osobne kraje? Czy nie?
  W Polsce panuje ogólne bezprawie i cwaniactwo.

  Kolejna ciekawostka.
  Czy wiesz, że policjanci to tacy sami ludzie jak ja czy Ty? I tak samo jak są normalni cywile i chamskie ku*wy, tak też są normalni policjanci i pseudo policjanci.

  Nigdy nie wiesz na kogo trafisz.

 • 2019-10-20 21:55:58

  gość: ~franek dolas

  Dawać mandaty tym cwaniakom nawet po 1000 zł

 • 2019-10-20 22:34:14

  gość: ~Kaaa

  @~franek dolas ale z ciebie pał... do lania

 • 2019-10-21 08:30:20

  gość: ~xxxx

  Kasa
  Tępaku, mam nadzieję, że policja będzie cię gnębić na drodze no chyba, że nie masz samochodu.

 • 2019-10-21 03:09:12

  gość: ~Amaymon

  @~franek dolas

  Pan komendant na pewno się ucieszy.

 • 2019-10-21 03:10:22

  gość: ~Amaymon

  "W przypadku udowodnienia właścicielowi pojazdu, że w jego aucie został „przekręcony” licznik musi liczyć się on z karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Podobna kara będzie ciążyła na osobie, która dokonała tego procederu."

  Czy ja dobrze zrozumiałem? Czyli jak zostaniemy oszukani, i kupimy auto z 'przekręconym' licznikiem, to dodatkowo za karę (a może w nagrodę?) dostajemy 5 lat puchy??

 • 2019-10-20 23:13:07

  gość: ~takitam

  //// Według nowego rozporządzenia policjanci będą mogli kontrolować kierowców nawet w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.////

  Skoro jest zabronione, to najczęściej dlatego, że .... ZAGRAŻA bezpieczeństwu.
  Ciekawe, jak sady będą orzekać w sprawie w której jakiś kierowca czegoś nie zauważył i spowodowała wypadek, a nie zauważył bo właśnie policyjne auto stało w miejscu niedozwolonym.
  Inaczej pisząc, kto decyduje o tym, czy stojąc w miejscu niedowleczonym i kontrolując, policja zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego czy nie.
  OK, rozumiem akcję policyjną, gdzie na sygnale kogoś gonią i robiąc obławę zatrzymali się na zakazie, wtedy wszyscy uczestnicy ruchu widzą migające/świecący i wyjące samochody policyjne i zazwyczaj ostrożniej jadą lub zatrzymują się i nie jadą w ogóle, ale żeby SPECJALNIE, bez żadnej przyczyna stanąć w miejscu niedozwolonym i w ten sposób stworzyć zagrożenie dla ruchu, to już nie jestem w stanie zrozumieć.


  /////Rutynowa kontrola drogowa może zakończyć się mandatem również wtedy, kiedy z autem będzie wszystko w porządku, a kierowca nie złamie przepisów ruchu drogowego. Wystarczy, że policjant uzna, że kierowca nie stosuje się do poleceń. /////

  Czyli (niestety) trzeba będzie zamontować w samochodzie więcej kamerek, bo jak inaczej udowodnisz w sądzie, że stosowałeś się do poleceń, a mimo to dostałeś mandat bo .... np. nie spodobałeś/łaś się policjantowi.

  Generalnie, nowe przepisy są mocno dyskusyjne, żeby nie powiedzieć po prostu głupie.

 • 2019-10-21 16:53:39

  gość: ~Asia

  @~takitam
  Bardzo trafny komentarz!

 • 2019-10-21 08:05:22

  gość: ~witdjhbdc

  Tylko żeby policjanci nie przekraczali swoich kompetencji... i niedługo będzie większy mandat za bzdury a mniejszy za jazdę po pijaku... może tutaj o wiele bardziej surowe kary by się przydały.....:?? może obciążenie np. kosztami za helikopter, który musi po rannych przylecieć, bo jakiś baran się napił i nie zapanował nad autem ???? a nie, ze nie stosuje się do poleceń policjanta...tak cofajmy się w rozwoju dalej.... a może niech policjanci się dokształcą jak poprawnie się przedstawić przy kontroli i dokładnie wyjaśniać po co zostaliśmy zatrzymani.... bo i takie cuda się zdarzają.......moze i za to 500zł ....?????????

 • 2019-10-21 09:37:05

  gość: ~kierowca

  Mam tylko nadzieję, że policjanci mają swój rozum i sami zwrócą uwagę na to, że te przepisy są po prostu bardzo nietrafione, mówiąc delikatnie i nie będą pajacować. Swoją drogą, mam wrażenie, że to wszystko jest zrobione po to, żeby nie nagrywać ich podczas interwencji. Pytanie tylko, co tu jest do ukrycia. Jeżeli policjant będzie robił wszystko zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, to przecież filmik z jego wizerunkiem nie zostanie upubliczniony nigdzie, a nawet jeśli, to...ośmieszy się właściciel nagrania. Inaczej nagrywać w pracy kogoś, to narusza przepisy i odbiór filmu jest inny, a inaczej, jeżeli ktoś robi wszystko zgodnie z przyjętymi normami.

 • 2019-10-21 10:06:20

  gość: ~Kaaa

  Bronicie policji jak jakieś społeczniaki.nie czujecie się coraz bardziej zniewoleni???tiu się nalezy buntować ze za takie głupoty jak ręce na kierownicy czy licznik będą mandaty podczas gdy codziennie mordowani i bici są ludzie czy zwierzęta i kary są za to śmieszne.jak wam nie wstyd popierać robienie z siebie niewolników

 • 2019-10-21 21:52:28

  gość: ~Amaymon

  @~Kaaa

  Jak Ci nie wstyd być tak głupim.

  To oczywiste że to RZĄD ustala zasady, a nie policjanci.
  Ludzie, zrozumcie to w końcu.. Wiecie, kto korzysta na waszym "buncie"? - RZĄD

  Tak więc zwracam się zarówno do policjantów, jak i do cywili.
  Podczas gdy wy między sobą walczycie, oni tylko korzystają.
  "Dziel i rządź" - Mówi wam to coś?..

  Ludzie.. Miejcie dla siebie więcej zrozumienia, zamiast tylko pluć i chcieć być górą.
  Niewolnikami jesteśmy WSZYSCY, dlatego prawdziwy policjant (a nie rządowy pies) powinien decydować zgodnie z własnym sumieniem, na co przymknąć oko, a co jest prawdziwym przestępstwem. Nie na ślepo z wytycznych rządu.

  Zgodzę się tylko co do kar za znęcanie się i zabijanie. Katowałbym takich skurwysynów, powinni dostawać 30 batów na gołe plecy na dzień dobry. Lecz wymiar tych kar też ustala rząd, wiesz o tym?..


  Hmm.. Obecna władza jest całkiem sprytna. Najpierw zdobyli zaufanie najbiedniejszych, a teraz zdobywają zaufanie władz.

 • 2019-10-21 22:09:52

  gość: ~Xyz

  @~Kaaa
  Przecież to nie policjanci ustalają przepisy, mają się tylko do nich stosować. Nie mają wpływu na to jaką karę dostanie ten co morduje i bije

 • 2019-10-21 22:17:19

  gość: ~Amaymon

  ostatnio dodany post

  @~Xyz

  Brawo, dziękuje że mi to skróciłeś. A potrafisz coś sam wymyślić?

REKLAMA