Express-Miejski.pl

W przyszły weekend kolejny Rekreacyjny Rajd Rowerowy

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

21 września miłośnicy wypraw rowerowych wezmą udział w organizowanym pod patronatem burmistrza Ziębic kolejnym Rekreacyjnym Rajdzie Rowerowym (RRR). 

Uczestnicy rajdu spotkają się o godzinie 9.30 pod Ratuszem Miejskim w Ziębicach skąd po zapoznaniu się z informacjami od organizatorów wyjadą na trasę 18. rajdu, który liczyć będzie 27,8 km.

Trasa rajdu będzie przebiegała drogą asfaltową przez Służejów do Rososznicy. Następnie drogą polną do Krzelkowa skąd grupa uda się do Henrykowa. To właśnie w Henrykowie, oddalonym od Ziębic o 8 km znajduje się jeden z najważniejszych obiektów zabytkowych Śląska i Polski – pocysterski zespół klasztorny – Klasztor Księgi Henrykowskiej liczący ok. 800 lat. Swoją sławę obiekt zawdzięcza kronice klasztornej z XIII w., zwanej Księgą Henrykowską. Pierwsze karty wypełnione zostały przez opata Piotra w roku 1269, a następnie uzupełnione po roku 1310. W Księdze tej zapisano pierwsze polskie zdanie „Day ut ia pobrusa, a ti poziwai” ( daj ja pomielę a ty odpocznij) oraz kilkadziesiąt polskich nazw pobliskich miejscowości. Tu grupa zatrzyma się na ok. 30 min., a chętni uczestnicy Rajdu będą mięli niecodzienną okazję zwiedzić nieodpłatnie Klasztor Księgi Henrykowskiej oraz Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela. Po przerwie na zwiedzanie uczestnicy przejadą przez Park Henrykowski kierując się na Skalice gdzie w pobliskim lesie będą mięli okazję zobaczyć nowo powstające trasy SINGLETRACK. Następnie trasa przebiegać będzie Wzgórzami Strzelińskimi do Ziębic. Zakończenie Rajdu organizatorzy zaplanowali przy altanie w Parku Miejskim w Ziębicach gdzie przygotowane zostanie ognisko z kiełbaskami. Tradycyjnie już najmłodszy i najstarszy uczestnik otrzyma drobny upominek.

Rekreacyjne Rajdy Rowerowe organizowane są przez pracowników Urzędu Miejskiego w Ziębicach wspólnie z Henrykiem Sławcem, mieszkańcem gminy Ziębice, którego pasją jest jazda na rowerze i lokalna historia. A główną ideą Rajdów jest połączenie aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z zaspokajaniem ciekawości związanej z historią gminy Ziębice i gmin ościennych, a także z integracją mieszkańców gminy i gości. Udział w rajdzie jest bezpłatny i może w nim wziąć uczestniczyć każdy, kto posiada sprawny rower i odpowiedni stan zdrowia.

Osoby niepełnoletnie powinny mieć przy zapisach (na starcie) zgodę rodziców (jej wzór znajduje się w Regulaminie Rekreacyjnych Rajdów Rowerowych organizowanych przez Urząd Miejski w Ziębicach, dostępnym na stronie www.ziebice.pl, w zakładce Rekreacyjne Rajdy Rowerowe). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania rajdu w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.

Regulamin 18. Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego oraz zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na udział w Rekreacyjnym Rajdzie Rowerowym

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA