Express-Miejski.pl

Święto plonów w Stolcu [foto]

Święto plonów w Stolcu fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

31 sierpnia odbyły się tegoroczne dożynki w Stolcu - działanie realizowane w ramach projektu „Etno-podróże”.  

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w kościele p.w. św. Jana Nepomucena, której przewodniczył ksiądz proboszcz Daniel Słowik. Po eucharystii zebrani goście przenieśli się na boisko sportowe, aby wspólnie uczestniczyć w dalszych obrzędach. Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał sołtys wsi – Andrzej Dominik wraz z przewodniczącą Rady Sołeckiej – Bożeną Malczyk.

Na dożynkach zagościli również: Marcin Orzeszek – burmistrz Ząbkowic Śląskich, Paweł Onyśków- kandydat do Sejmu RP, Monika Wielichowska – posłanka na sejm RP oraz Stanisław Jurcewicz-  radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Samorządowcy przywitali zebranych mieszkańców oraz gości, a podziękowania kierowali w stronę rolników – doceniając ich trud codziennej pracy, której efekty są widoczne codziennie w każdym polskim domu.

Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba, po nim rozpoczęły się pierwsze atrakcje przygotowane na tegoroczną imprezę dożynkową. Część artystyczna wydarzenia została rozpoczęta przez występ dzieci i młodzieży oraz występ dziecięcego zespołu „Lasowiaczek”.  Wręczone zostały nagrody za uczestnictwo w warsztatach artystycznych. Później zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stolcu.

Mieszkańcy oraz goście mogli skorzystać z darmowego poczęstunku w postaci kiełbasek oraz kaszanki. Tradycyjnie pojawiła się także pajda chleba ze smalcem oraz wiele innych lokalnych przysmaków i ciast.  Napoje zafundowała firma Biomasa PartnerGroup Sp. z o.o -polski producent pelletu i brykietu.

Podczas święta plonów nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla dzieci. Chętni mogli skorzystać z dmuchanego zamku oraz malowania twarzy, a dla każdego małego gościa przewidziano słodki upominek. W trakcie biesiady odbyło się wiele konkursów.

Dożynki zakończył koncert zespołu  DZA LIVE i zabawa taneczna do białego rana.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA