Express-Miejski.pl

Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna wypadków na drodze

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Z tego powodu w czasie ubiegłorocznych wakacji doszło do prawie 1.4 tys. wypadków drogowych. Brawura nierzadko zbiera śmiertelne żniwo.

Zdarzenia wynikłe wskutek nadmiernej prędkości na drodze pochłonęły 34.3 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierujących uczestników ruchu drogowego, podczas gdy w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu odsetek ofiar wyniósł 16 proc.

W tym roku od początku wakacji na terenie całego kraju doszło do 136 wypadków, w których śmierć poniosło 17 uczestników. Policja na swych stronach internetowych zamieściła interaktywną mapę gdzie można śledzić aktualizowane codziennie dane w obszarze bezpieczeństwa na drogach.

Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

erwu. / em24.pl na podst. inf. KGP

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA