Express-Miejski.pl

Zagrożenie pożarowe. Leśnicy apelują o rozwagę i ostrożność

zdjęcie ilustracyjne fot.: Nadleśnictwo Bardo Śląskie

Pomimo trwającej akcji przeciwpożarowej na terenie Wrocławskiej Dyrekcji Lasów Państwowych, w tym roku, w wyniku pożarów spaliło się łącznie 30 hektarów lasu.

Pogoda sprzyja pożarom, pomimo wiosny jest wręcz upalnie, a przez to bardzo sucho. Ogólnodostępne państwowe lasy to idealne miejsce na wiosenny i letni wypoczynek. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów dla własnego bezpieczeństwa i zachowania lasów.

- Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych - informują leśnicy.

Wśród przyczyn pożarów wciąż dominuje nieostrożność dorosłych i nieletnich oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Pomimo tego, że wdrożone do stosowania zostały wszystkie siły i środki, aby zabezpieczyć tereny leśne przed pożarami niemalże codziennie wybuchają nowe pożary. Z tego powodu w najbardziej zagrożonych nadleśnictwach leśnicy patrolują lasy wspólnie z policją.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. Nadleśnictwo Bardo Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA