Express-Miejski.pl

Rozerwane worki ze śmieciami, porozbijane butelki. Kto za to odpowiada? - pyta Czytelnik

Zanieczyszczony teren - kompleks stawów Pilce fot.: Czytelnik EM24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Butelki, puszki, rozerwane worki ze śmieciami, opakowania po zanętach czy materiały budowlane to tylko kilka przedmiotów znajdujących na terenie kompleksu stawów Pilce.

O zanieczyszczonynych miejscach wokół akwenów poinformował nas jeden z Czytelników, który korzystając z ładnej pogody udał się na spacer w pobliżu zbiorników wodnych. - Moją uwagę przykuła naprawdę spora ilość śmieci. Część z nich była wysypana z worków, które prawdopodobnie stoją tu już od kilku miesięcy - informuje Czytelnik i pyta: kto jest odpowiedzialny za dbanie o czystość na tym terenie.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu, który częściowo dzierżawi kompleks stawów. Uzyskaliśmy odpowiedź, że PZW (okręg Wałbrzych) jest dzierżawcą wód, a nie terenu na który przyjeżdżają w celu wypoczynku mieszkańcy pobliskich miejscowości.

- Pomimo tego, PZW Okręg w Wałbrzychu wielokrotnie był inicjatorem i
sponsorem wielu akcji, m.in. tzw. „sprzątania świata". Kilka lat temu organizowaliśmy sprzątanie Pilc, w którym brali udział aktywiści PZW, członkowie Zarządów Kół i Okręgu oraz pracownicy biura ZO PZW. Podczas sprzątania najwięcej śmieci stanowiły odpady niewędkarskie tj. butelki po alkoholu, puszki po konserwach czy piwie, opony itd. - czytamy w stanowisku przesłanym do nas przez wałbrzyski okręg.

PZW Okręg Wałbrzych podkreśla, że każdy członek PZW uprawiający amatorski połów ryb zgodnie z obowiązującymi przepisami (zawartymi w regulaminie amatorskiego połowu ryb, zezwoleniu) jest zobowiązany zachować czystość w obrębie łowiska. Jeśli ten warunek nie jest spełniony to wędkarz podlega karze (mandaty wystawione Państwową Straż Rybacką, wnioski o ukaranie kierowane do PSR przez strażników Społecznej Straży Rybackiej). - Śmieci zbierane do worków wędkarze mają obowiązek wywozić i utylizować w kontenerach. Jako dzierżawca wspomagamy kontrole m.in. zachowania porządku i czystości, przekazując środki na kontrole wykonywane przez Społeczną Straż Rybacką - dodają władze wałbrzyskiego okręgu.

W gminie Kamieniec Ząbkowicki problem jest znany. W okresie letnim stawy oraz pobliskie tereny są jednak miejscem, gdzie przybywa dużo ludzi i choć gmina stara się o utrzymanie porządku, to przy takim natężeniu odwiedzających jest to po prostu niemożliwe. - Niemniej jednak samorząd corocznie zleca przeprowadzenie prac porządkowych w rejonie stawów. W tym roku taka akcja również jest planowana. Jej przewidywany termin to miesiące kwiecień lub maj - mówi Piotr Aftarczuk z kamienieckiego urzędu gminy.

Warto zaznaczyć, że polski prawo chroni środowisko i przewiduje surowe kary za porzucanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Takie działanie jest traktowane jako wykroczenie, za które grozi mandat. W przypadku udowodnionego wyrzucania większej ilości odpadów trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia grzywny nawet w wysokości 5 tysięcy złotych lub odrobienia prac społecznych. W razie niewywiązania się z tych obowiązków, można nawet na krótki okres trafić do więzienia.

ms. / em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rozerwane worki ze śmieciami, porozbijane butelki. Kto za to odpowiada? - pyta Czytelnik

  2019-03-29 13:01:15

  gość: ~Lalala

  Czyli wędkarz nie pije, nie je konserw? Wałbrzych jesteście śmiesznie. To wędkarze zostawiają śmieci a gmina powinna wam rozkazac to posprzątać.

 • 2019-03-31 08:50:25

  gość: ~Panciu

  Nie mierz wszystkich swoją miarką. Jak Ty zostawiasz syf to nie znaczy że każdy wędkarz po sobie nie sprząta

 • 2019-03-29 13:38:53

  gość: ~kto

  Kto za to odpowiada pyta czytelnik? Te śmieciarze co to zostawiają ten syf nad wodą. Wędkarze, biwakowicze, wczasowicze. Nie czepiajmy to się gminy czy pzw - oni tego nie zostawili. Tylko ludzie, którzy taki syf wynieśli z domu i zostawili nad stawem. Patologia

 • 2019-03-29 19:04:40

  gość: ~Taktak

  Całkowicie się z Tobą zgadzam ale jeżeli PZW pobiera składki i nie dba o porządek jaki zostawiają ich wędkarze niech sprząta. To nie są turyści ponieważ zauważyłem, że ludzie dostosowali się do znaków jakie są na wjeździe. Ostatnie sprzątanie było 3 lata temu.

 • 2019-03-29 16:43:21

  gość: ~Wedkarz

  Powinni kupic kazdenu straznikowi przyczepke i powinni zbierac worki spolecznie ci antyterrorysci a nie tylko sie przypierdal.... do kazdego wielcy straznicy...w baniach sie poje...

 • 2019-03-29 17:21:31

  gość: ~Wedkowiec

  Straznicy maja naczepki...ale do wozenia ryb do wedzarni

 • 2019-03-29 19:00:46

  gość: ~Straznik

  Jeżeli Twoim zdaniem przypier.. sie do wszystkiego uważam, że problem tkwi w Twojej osobowości. Jeżeli zwracam Ci uwagę, lub informuję o nieprawidlowosciach to znaczy, że zawiniłeś. Jeżeli masz problem dostosować się do warunków jakie są w zezwoleniu i bardzo Ci to przeszkadza--zrezygnuj z takiego wędkarstwa ponieważ brudasów i miesiarzy nie potrzebuje związek. Jeżeli kolega uważa, że ryby trafiają do wędzarni proszę o kontakt bo z chęcią udam się znim na prokuraturę i oskarżę o pomówienia.

 • 2019-03-29 20:17:33

  gość: ~Amator

  A jakie drzewo ze tam spytam do wendzenia najlepsze

 • 2019-03-29 20:10:51

  gość: ~Turysta

  PZW to pocałujecie mnie w pupę jak będziecie organizować swoje zawody. Miejsca nie odpuszczę a jezeli tereny nie są wasze to organizuje sobie zawody na tym co dzierzawicie- na wodzie.

 • 2019-03-29 23:07:17

  gość: ~Sanchez

  Tam trzeba zrobić RONDO i będzie po problemie :) Po co te nerwy Panie i Panowie :) Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina :)

 • 2019-03-30 14:02:08

  gość: ~Karju

  Utrzymanie porządku w Gminie niestety kosztuje, ale władze nie są zainteresowane i grosza do tego nie dokładają, dlatego jest taki brud zanikła kultura utrzymania TRZYSTOŚCI we własnych gospodarstwach sołectwach. Urząd Gminy –Policja nie egzekwuje nakazu utrzymania czystości, bo przecież sama nie daje przykładu. Dawny basen kąpielowy to teraz dzikie wysypisko śmieci a takich dzikich wysypisk należących do Urzędu Gminy jest więcej.
  Masowa Turystyka niema się rozwijać, bo władza niema w tym interesu ma być tylko do zwiedzania pałac i towarzyszące jej obiekty nic nie może powstać z prywatnej inicjatywy wójt i radni zabraniają, bo w tym swego interesu nie mają piszę w oparciu o własne doświadczenie. W Gminie nie ma być warstwy średniej społeczeństwa tylko rolnictwo bezrobocie korupcja która spowodowała wielkie zadłużenie i nadal długi rosną .

 • 2019-04-01 09:45:32

  gość: ~Marek

  Identyczna sytuacja jest na Topoli. Biegam tam systematycznie to widzę. Niestety wędkarze to po prostu brudasy , nie sprzątają po sobie. A wladze gminy ten fakt bagatelizują. Ciekawe czy na Topoli zostanie zorganizowana jakas akcja sprzątania?

 • 2019-04-01 15:29:13

  gość: ~Wedkarz

  Nikogo nie broniac sa wedkarze brudasy ale i wedkarze po sobie sprzatajacy....wiec biegaczu nie wsadzaj wszystkich do jednego wora....jwst to dobro wspolne i powinnismy o to dbac...

 • 2019-04-02 10:00:56

  gość: ~AD

  Czyli tak, jak teren trzeba do własnych celów wykorzystać, to jest MÓJ, ale jak trzeba posprzątać to już NIE MÓJ. HEHE.

 • 2019-11-04 20:40:37

  gość: ~Prawda

  ostatnio dodany post

  Za przystąpienie do wędkowania bez wcześniejszego posprzątania do posprzątania stanowiska 500 PLN kary i problem sam zniknie. Otwórzcie oczy bo to co się dzieje to dramat. Jak ktoś się nie umie zachować i dostosować to KARAĆ !!! KARAĆ !!! KARAĆ !!! Może wtedy dotrze

REKLAMA