Biegacze opanowali srebrnogórską twierdzę. Kolejna edycja Silver Run [foto]

Silve Run w Srebrnej Górze

Silve Run w Srebrnej Górze fot.: mwinnik / em24.pl

Mimo sporej mgły łącznie 180 sportowców wzięło udział w III edycji biegu górskiego Silver Run. Zawodnicy mieli do wyboru trzy trasy na 12, 21 oraz 42 kilometry.

Gospodarzem imprezy była Twierdza Srebrna Góra, a organizatorem Polska Fundacja Wychowania Fizycznego. Biegaczom na trasie przyszło rywalizować w sporej mgle i temperaturze oscylującej w granicach 5 stopni Celsjusza. Sporo zawodników miało też problemy z dotarciem na metę w czasie, jaki sobie założyli, bo...ze względu na źle oznaczoną trasę kilkukrotnie zbaczali z niej nadrabiając kilometrów. Świadczyć o tym mogą również wyniki na mecie, gdzie różnica między najlepszymi wynosiła po...kilkadzisiąt minut.

Walka o zwycięstwo wśród mężczyzn na najbardziej prestiżowej trasie 42 km trwała do ostatnich metrów. Niemal jednocześnie linię mety przekroczyli dwaj zawodnicy, a o zwycięstwie decydowały setne sekundy. Ostatecznie z komputerowych odczytów okazało się, że pierwsze miejsce zajął Antoni Klimek z Ząbkowic Śląskich (czas: 4 godz. 7 min i 51 sek.), a na drugim stopniu podium stanął Marcin Borowik, także ząbkowiczanin. 25 sekund po nim linię mety przekroczył trzeci Kamil Łyczkowski z Wałbrzycha (czas: 4 godz. 7 min 51 sek.). Wśród kobiet wygrała Agnieszka Górniak-Antkowiak z Obornik Śląskich meldując się na mecie po 4 godz. 7 min 3 sek. Warto dodać, że zawodniczka okazała się najlepsza w kategorii OPEN. Po 35 minutach i 51 sekundach po niej na metę wbiegła Daria Ostach z Ostrowa Wielkopolskiego, a trzecie miejsce przypadło Jagodzie Gilewicz-Rachowskiej z Poznania (czas: 4 godz. 50 min 7 sek.).

Na dystansie półmaratonu (21 km) najszybszy okazał się Piotr Kociołowicz z Janowca (gm. Bardo), który odcinek półmaratonu pokonał w czasie 1 godz. 32 min 10 sek. Drugi był Tomasz Kozieł z Kudowy-Zdrój z czasem 2 godz. 21 min 57 sek, a trzeci Andrzej Hołyst z Nowej Rudy, który stracił do zwycięzcy 50 minut i 22 sekundy. Wśród kobiet rywalizacja trwała do ostatnich metrów. Ostatecznie najszybsza była Joanna Bielecka z Legnicy, tuż przed Malwiną Wojak z Wrocławia. Obie panie pokonały trasę w czasie 2 godz. 40 min i 22 sek. 20 minut i 45 sekund po nich na metę przybiegła trzecia Ewelina Ziółkowska z Jelcza-Laskowice.

Na 12-kilometrowej trasie od początku na prowadzenie wysunęli się Piotr Wójcik ze Stoszowic i Robert Sadzik z Barda. Obaj zawodnicy od początku do końca biegli razem. Na finiszu lepszy okazał się zawodnik gospodarzy z czasem 54 minuty i 36 sekund. Trzeci był Robert Oskulski z Kowar, który pokonał najkrótszą trasę w czasie 1 godz. 43 min i 2 sek. Wśród kobiet również walka o zwycięstwo trwała do ostatnich metrów. Zwyciężyła Maria Musielak z Kamińska przed Krystyną Piątkowską z Poznania. Przebiegnięcie 12 km zajęło im 1 godz. 46 minut i 58 sek. Czterdzieści pięć sekund później na mecie zameldowała się Agnieszka Jakowicz z Otwocka.

Wyniki z poszczególnych kategorii umieszczone są na stronie ultimasport.pl.

Oprócz wyścigów na trzech głównych dystansach było także kilka atrakcji towarzyszących zmaganiom biegowym. Zorganizowano bieg dla dzieci na dystansie 250 metrów oraz tradycyjnie zbierano stare i zepsute telefony komórkowe. Każdy biegacz lub kibic przekazując takie urządzenia pomaga finansować darmowe, pozaszkolne zajęcia wychowania fizycznego dla dzieci i młodzieży z domów dziecka, ośrodków wychowawczych oraz resocjalizacyjno-socjoterapeutycznych.