Express-Miejski.pl

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków w Mikołajowie [foto]

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków w Mikołajowie fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

13 października na terenie miejscowości Mikołajów (gm. Stoszowice) odbyły się międzynarodowe ćwiczenia, w których uczestniczyli strażacy z Polski, Niemiec i Czech.

W ćwiczeniach brali udział strażacy-ochotnicy z Budzowa, Przedborowej i Ostroszowic. Ponadto gminę Stoszowice odwiedziły zaprzyjaźnione jednostki z THW Berlin-Lichtenberg, Hasici Czeskie Skalice oraz Hasici Orlickie Zahori.

O godz. 9.30 strażacy zebrali się na wspólnej odprawie w Budzowie. Tam ustalono plan działania oraz omówiono zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Po odprawie strażacy udali się do Mikołajowa. Tam swój krótki wykład mieli strażnicy graniczni, którzy zademonstrowali jak wygląda kontrola graniczna, a także powiedzieli jakie dokumenty trzeba posiadać przekraczając granicę. Po kontroli druhowie otrzymali informację o zdarzeniach na terenie Mikołajowa. - Strażacy musieli się zmierzyć z takimi zdarzeniami jak: pożar wewnętrzny czy uformowanie zastawki (budowanie zapory nacieków wodnych - w tym przypadku na rzece, aby spiętrzyć wodę). Strażacy pomagali też mężczyźnie, który przebywał na ambonie z bronią, został ukąszony przez szerszenia i w wyniku tego zdarzenia doznał wstrząsu anafilaktycznego. Następnie odbył się pokaz cięcia pilarką podczas akcji ratowniczej - relacjonuje Łukasz Sikorski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie, pomysłodawca i koordynator ćwiczeń.

Główny punkt programu rozpoczął się o godz 14.30. Strażacy otrzymali alarm, iż w wyniku trzęsienia ziemi w miasteczku św. Mikołaja został uszkodzony rurociąg i doszło do wybuchu gazu. Wszystkie zastępy udały się na miejsce zdarzenia i gasili pożar, ewakuowali osoby poszkodowane i udzielali im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W imprezie uczestniczyła również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Budzowa, która wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez zespół pogotowia ratunkowego, policję i straż graniczną.  

Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych ćwiczeń czuwali: Nadodrzański Odział Straży Granicznej w Kłodzku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, Leśnictwo Wilcza, Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich, Nadleśnictwo Bardo Śląskie, SPZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich oraz Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku. 

Międzynarodowe ćwiczenia były możliwe do zrealizowania m.in. dzięki strażakom-ochotnikom z Budzowa, GOKSiR w Srebrnej Górze, gminie Stoszowice, Pawłowi Gancarzowi, wójtowi gminy Stoszowice oraz Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku. - Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za pomoc - dodał Sikorski.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA