Express-Miejski.pl

Biuro Listów Św. Mikołaja w Srebrnej Górze szuka pomocników

Co roku do biura przychodzi ponad tysiąc listów od dzieci z całego świata fot.: GOKSiR w Srebrnej Górze

Co roku do biura przychodzi kilka tysięcy listów od dzieci z całego świata. GOKSiR w Srebrnej Górze prosi o wsparcie w postaci znaczków pocztowych oraz objęcia patronatu.

Nieopodal Srebrnej Góry znajduje się wioska Mikołajów, w której swą siedzibę ma Biuro Listów Św. Mikołaja. To właśnie tam przed kilkunastoma laty zaczęły napływać listy od dzieci. Od kilku lat poczta te listy przynosi do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze. 

Listy od dzieci napływają w okolicach od października do stycznia bez względu na miejsce zaadresowania (Biegun Północny, Mikołajów, ul Chmurkowa, Laponia czy Niebo) oraz to czy posiadają prawdziwe znaczki, czy tylko namalowane przez zdeterminowane dzieci. 

- Każdy list posłany do Św. Mikołaja trafia na adres GOKSiR w Stoszowicach, ul. Letnia 10 w Srebrnej Górze. Informacja o Biurze Listów dawno już przekroczyła granice kraju. Listy przychodzą nie tylko z całej Polski, ale także z Anglii, USA, Hiszpanii, Rosji, Ukrainy czy Chin. Czytanie i odpowiedzi na taką korespondencję daje wiele radości, tym bardziej, że dzieci często próbują „przekupić” Mikołaja ciasteczkami! - opowiada Norbert Szandrowski, dyrektor GOKSiR w Srebrnej Górze.

Dzieci piszą do Mikołaja w różnych sprawach: dotyczą prezentów, które chcieliby dostać, proszą o dobro dla innych, a także pytają Mikołaja co chciałby dostać. - W pocie czoła pomagamy Mikołajowi odpisywać na listy, których każdego roku przychodzi ponad kilka tysięcy. Przelewamy na papier ciepłe Mikołajowe słowa, przybijamy specjalną pieczęć i ślemy do czekających dzieci. Niezmiennie nasze serca najbardziej roztapiają listy, w których dzieci nie proszą o prezenty dla siebie, a jedynie dla swoich najbliższych: czasem prosząc o pokój na świecie, a czasem o to, żeby Adasia z klasy V już nikt nie przezywał. Listów jest całe mnóstwo, a wyobraźnia dzieci nieograniczona. Zdarza się też, że zamiast prosić Mikołaja o cokolwiek, same pytają Świętego, co chciałby dostać, jakie ciasteczka lubi i czy mleko od nich ma być ciepłe, czy zimne - dodaje dyrektor.

Biuro dostawało od rodziców informacje iż dzieci cieszy nie tyle fakt otrzymania wymarzonego prezentu co list zwrotny od Mikołaja. - Robimy, co w naszej mocy, poszukując rokrocznie sponsorów, którzy chcieliby sfinansować zakup znaczków. Przy tysiącach listów jest to nie lada wyzwanie. W tym roku, wzorem poprzedniego, dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej Twierdzy Srebrna Góra, do każdego listu zwrotnego do dzieci, dołączamy bilet wstępu na tą atrakcję turystyczną. Z uwagi na statut ośrodka, biuro potrzebuje patrona, który chciałby zaangażować się w jego pracę na dłużej – kończy Norbert Szandrowski.

GOKSiR w Srebrnej Górze mieści się na ul. Letnia 10. Ponadto można się kontaktować z gminnym ośrodkiem telefonicznie pod numerem 74 8164 552 oraz pocztą elektroniczną: adres e-mail: biuro@goksir.stoszowice.pl

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA