Express-Miejski.pl

Staropolska Biesiada w Ziębicach [FOTO]

Biesiada Staropolska w Ziębicach fot.: UM Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

7 października w Ziębickim Centrum Kultury obyła się ósma Biesiada Staropolska. W sobotni wieczór na scenie wystąpiło pięć zespołów ludowych.

Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Dziewiętliczanki” z Dziewiętlic. Grupa zaprezentowała bardzo różnorodny repertuar. To z racji tego, że członkinie zespołu pochodzą z różnych stron Polski, przez co wykorzystują elementy kresowe, góralskie i śląskie. Tegoroczny rok dla zespołu jest szczególny - 26 maja obchodził on 20-lecie swojego istnienia. 

Jako drugi na scenie wystąpił zespół „Złocienie” z Ząbkowic Śląskich, który w swoim dorobku ma już ponad 300 koncertów charytatywnych. Grupa bierze udział w licznych konkursach i przeglądach w kraju i za granicą, a w czerwcu tego roku świętował okrągłą rocznicę 30-lecia działalności.

Trzecim zespołem była „Kalina” z Kamiennika, działająca przy miejscowym ośrodku kultury. Zespół choć istnieje dopiero dwa lata to ma na swoim koncie występy na przeglądach i imprezach okolicznościowych, a w tym roku nagrał utwór, który weźmie udział w Radiowej Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław.

Kolejnym zespołem był obchodzący jubileusz 10-lecia istnienia zespół „Malwy” z Ziębic. Zespół jest sukcesorem zespołu Korowód, który w latach 70. zdobywał laury na ogólnopolskich estradach. Za największy sukces zespołu Malwy uważa się zajęcie II miejsca w Radiowej Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław, co skutkowało zaproszeniem do nagrania płyty w profesjonalnym studiu. Zespół był często zapraszany przez realizatorów Telewizyjnego Klubu Seniora do współnych przedsięwzięć m.in. Dnia Seniora organizowanego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu była Małgorzata Liguz, a po jej śmierci instruktorem zespołu jest Leszek Grewling.

Zespołowi po występie podziękowania i gratulacje złożyła Alicja Bira - burmistrz Ziębic, wręczając pamiątkową tabliczkę, a także Małgorzata Majewska-Stolarek -  przewodnicząca rady miejskiej, przekazując pamiątkowe dyplomy.

Ostatnim zespołem występującym na scenie był najstarszy jubilat - zespół „Lubnowianie” z Lubnowa. Zespół działa od pierwszych lat powojennych i w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Niektóre członkinie zespołu zaczynały w nim śpiewać, będąc jeszcze uczennicami szkoły podstawowej. Zespół ma dwa oblicza. Jest chórem kościelnym, a na potrzeby świeckie wykonuje repertuar ludowy i biesiadny. Sukcesem zespołu okazał się debiut na Radiowej Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław, gdzie zespół długo utrzymywał się na trzecim miejscu.

Lubnowianie również otrzymali pamiątkową tabliczkę i dyplomy od władz samorządowych oraz kwiaty, życzenia i słowa uznania za długoletnie istnienie od pozostałych zespołów.

UM Ziębice

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA