Orzeł Ząbkowice Śląskie od meczu z Nysą Kłodzko (na zdj.) odniósł na boisku cztery zwycięstwa i zanotował dwa remisy. Od początku sezonu podopieczni Tomasza Masłowskiego tylko raz schodzili z boiska przegrani, ulegając w Gaci liderowi - Foto-Higienie fot.: DB / nysa.klodzko.pl

Orzeł znów zwycięża, Unia zdeklasowana w Marcinkowicach. Skałki lepszeod Pogoni, Zamek bije Orła z Lubawki. W A-klasie liderem nadal Ślęża.

Orzeł w formie

Ząbkowiczanie wygrali kolejne spotkanie. Tym razem okazali się lepsi od Polonii/Stali Świdnica, zwyciężając na boisku rywala 3:0 (0:0). Dla ząbkowiczan było to trzecie zwycięstwo na boisku z rzędu.

Do przerwy kibice bramek nie oglądali. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska i do szatni obie drużyny schodziły przy bezbramkowym remisie. Drugie 45. minut udanie rozpoczęło się dla ząbkowiczan. Dobrym zagraniem popisał się Maciej Rakoczy, a futbolówkę między słupki skierował Tomasz Piątkowski i Orzeł prowadził. Po chwili w roli głównej znów wystąpił Piątkowski, który minął dwóch rywali i strzałem z lewej nogi przy dalszym słupku pokonał Kota. Wynik rywalizacji na 3:0 ustalił w końcówce gry Sławomir Źrebiec, dobijając uderzenie z rzutu wolnego Dawida Kuriaty. Świdniczanie mecz kończyli w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Kozachenki, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem od tyłu bezpardonowo sfaulował Karola Zalewskiego. Ukrainiec został wyrzucony z boiska, a Orzeł właśnie po tym stałym fragmencie gry zdobył trzeciego gola.

- Idziemy w dobrym kierunku i staramy się utrzymywać wysoki poziom realizacji zadań, a dzięki temu możemy cieszyć się z wyniku. Wyrównana kadra pozwala na rotacje w składzie bez obniżania poziomu i to duży plus tej drużyny - powiedział po meczu trener Tomasz Masłowski. Dzięki zwycięstwu w Świdnicy Orzeł awansował w tabeli na szóste miejsce, a gdyby nie stracone trzy punkty walkowerem z Sokołem Marcinkowice biało-niebiescy plasowaliby się na wysokim czwatym miejscu.

Unia zdeklasowana w Marcinkowicach

Sokół do meczu z Unią podchodził z chęcią przełamania serii porażek. Bardzianie mieli zaś zamazać plamę po porażce na własnym boisku z MKP Wołów. Zamiast dobrego wyniku była jednak klapa. Podopieczni Tomasza Zielińskiego przegrali aż 1:6 (0:2) i w tabeli zajmują ósmą lokatę.

Dla losów spotkania kluczowy był drugi kwadrans gry. Bardzianie stracili dwa gole w odstępie kilku minut i Krzysztofa Czachora, który musiał zejść z boiska z powodu kontuzji. Dodając do tego brak Damiana Okrojka, Mirosława Włodarczyka i Pawła Świerzawskiego jasnym było, że bardzianom ciężko będzie odrobić straty. Po przerwie rozpędzony Sokół jeszcze czterokrotnie pokonał Piotra Gembarę, a gości stać było w końcówce tylko na jedno trafienie - honorową bramkę zdobył Tomasz Robak.

- Wynik zdecydowanie nie odzwierciedla boiskowych wydarzeń. To my prowadziliśmy grę, a większość goli straciliśmy po kontrach. Mieliśmy swoje okazje i gdybyśmy je wykorzystali to mecz mógłby potoczyć się bardzo różnie - mówił po meczu Marcin Gerlach, który po dłuższej absencji pojawił się w ataku bardzian.

Świetny beniaminek

Skałki znów wygrały. Podopieczni Tomasza Starczynowskiego okazali się lepsi od Pogoni Duszniki-Zdrój, wygrywając 4:2 (2:1) i tym samym odnosząc piąte zwycięstwo w tym sezonie. Dla stolczan był to także ósmy mecz z rzędu bez porażki. Dobre wyniki na początku sezonu powodują, że Skałki zajmują w tabeli czwarte miejsce ze stratą pięciu oczek do lidera i są jedną z rewelacji rozgrywek.

Do siatki Pogoni już w siódmej minucie trafił Mateusz Kuranda, wykorzystując dogranie Łukasza Idziego. Z pierwszego prowadzenia goście cieszyli się tylko chwilę. W 15 minucie Piotr Lewandowski uderzył z przewrotki i pokonał Michała Piotrowskiego. Co gorsza, po chwili boisko musieli opuścić Kamil Krupiński i Marek Hagiel (obaj Skałki), którzy z powodu kontuzji nie mogli kontynuować gry. Mimo rotacji w składzie stolczanie jeszcze przed przerwą znów wyszli na prowadzenie. Tym razem do siatki trafił Łukasz Idzi.

Skałki korzystny wynik utrzymały do 63 minuty. Wówczas znów o sobie dał znać Lewandowski i ponownie doprowadził do remisu. Reakcja na straconego gola przez stolczan była jednak najlepsza z możliwych. W 70. minucie po trójkowej akcji Głowak – Molęda – Prokop do siatki trafił ten trzeci. Zwycięstwo Skałek przypieczętował w ostatnich minutach gry Molęda, który wykorzystał dobre dogranie Kacpra Kupczaka.

Przełamanie Zamku

Trzy bramki Arkadiusza Majewskiego, trafienie Rafała Górala i Mateusza Sopucha dały Zamkowi Kamieniec Ząbkowicki pewne zwycięstwo nad Orłem Lubawka. Gości stać było tylko na honorowe trafienie w ostatnich minutach spotkania. W bramce Zamku 90 minut zaliczył Bartłomiej Gawdonowicz, dla którego był to debiut między słupkami w nowym zespole.

Zamek już od 4 minuty prowadził po bramce Rafała Górala, który skorzystał z prezentu obrońcy gości i w sytuacji sam na sam trafił do bramki. Około 25 minut później było już 2:0 po bramce Majewskiego i taki rezultat utrzymał się do przerwy.

- W przerwie prosiłem swoich graczy by nie popełnili błędów z innych meczów, kiedy mimo korzystnego wyniku do przerwy nie potrafiliśmy wygrać i wyglądaliśmy po przerwie bardzo słabo. W tym przypadku dużo pomógł nam szybko strzelony gol po zmianie stron. Różnica trzech bramek plus determinacja i zaangażowanie chłopaków dały efekt i wysokie zwycięstwo - mówił Arkadiusz Albrecht. W drugiej połowie Majewski oprócz gola z rzutu karnego zdobył też bramkę z gry i skompletował hat-tricka. Na 5:0 na kwadrans przed końcem trafił jeszcze Mateusz Sopuch, a wynik rywalizacji ustalił gracz gości, który wykorzystał rozluźnienie w szeregach gospodarzy i pokonał Gawdonowicza.

Albrecht podkreślał, że cieszą go dobre występy wychowanków Zamku. - W składzie mamy tylko 3-4 graczy, którzy są z zewnątrz. Pozostali to tacy, którzy uczyli się grać w piłkę w Kamieńcu Ząbkowickim, albo są już z nami po co najmniej kilka lat. Majewski, Gawdonowicz czy Góral to już też nasi zawodnicy, nie są wypożyczeni i wierzę, że ich epizod z Zamkiem również nie będzie jedno czy dwusezonowy - dodał trener Zamku.

Rekordowe zwycięstwo Polonii

Na dobre przełamała się ząbkowicka Polonia, która tydzień wcześniej wygrała 10:0 z rywalem z Kamiennika a w miniony weekend aż 14:0 rozbiła beniaminka z Lubnowa. Dla Znicza to trzecia porażka w tym sezonie, lecz pierwsza aż tak dotkliwa.

Podopieczni Bogumiła Sikorskiego już do przerwy prowadzili 5:0. Na listę strzelców trzykrotnie wpisał się Damian Mikulski, a po golu dołożyli Michał Ptasiński i Patryk Stanuch. Po przerwie ząbkowiczanie dołożyli jeszcze dziewięć trafień. Autorem czterech z nich był Stanuch, dwie bramki dorzucił też  Mikulski, jedną Ptasiński, jedną Norbert Bilski, a jeden gol był trafieniem samobójczym.

Osłabiony Inter gromi

Po ostatnich niepowodzeniach Inter jechał do Uciechowa po trzy punkty i z chęcią przełamania ostatniej złej serii. Mimo braku kilku podstawowych graczy podopieczni Przemysława Gajka nie mieli  problemów z odniesieniem wygranej. Zwyciężyli 5:0 (2:0) i korzystając z porażki Gilowa awansowali na pozycję wicelidera.

Do przerwy Inter prowadził 2:0 po bramkach Łukasza Trybulca i Macieja Drubowskiego. Goście mieli przewagę, a wynik po 45. minutach odzwierciedlał boiskowe wydarzenia. Po zmianie stron ekipa z Ożar szybko podwyższyła wynik za sprawą Sebastiana Górskiego. W końcówce rzut karny na bramkę zamienił jeszcze Mateus Ferenc, a wynik ustalił rezerwowy Damian Czyszczoń i wysoka wygrana Intru stała się faktem.

- Do Uciechowa pojechaliśmy w okrojonym składzie. Ci, którzy pojawili się na przedmeczowej zbiórce zaprezentowali się z dobrej strony i wykazali spore zaangażowanie. Jedynym mankamentem była słaba skuteczność, bo przeważaliśmy cały mecz i powinniśmy strzelić kilka goli więcej - podsumował Przemysław Gajek, trener Interu.

Gilów postawił się Ślęży

Gdy w siódmej minucie Seweryn Raszpla z najbliższej odległości pakował piłkę do siatki po dograniu Krzysztofa Trepki i zmieniał wynik rywalizacji na 2:0 dla Ślęży mało kto spodziewał się, że mecz z beniaminkiem z Gilowa do ostatniej minuty będzie trzymał w napięciu. Gilowianie po fatalnym początku spotkania doszli do głosu i choć zdobyli nieco kuriozalne bramki to najpierw doprowadzili do remisu 2:2, a na przerwę obie ekipy schodziły przy stanie 3:3. Do siatki gospodarzy trafiali Daniel Brodowski, Rafał Sienkiewicz i Paweł Rak, a po przeciwnej stronie boiska do dwóch goli Raszpli jedną bramkę dołożył Marcin Imiela.

- Szkoda, że do meczu lidera z wiceliderem, stojącym na niezłym poziomie i trzymającym w napięciu nie dostosował się arbiter główny, który w pierwszej połowie za ostry faul obrońcy Ślęży nie pokazał mu drugiej żółtej kartki i nie odesłał do szatni - mówił o wydarzeniach z pierwszych 45 minut Krzysztof Cupiał, trener ekipy z Gilowa.

W drugich trzech kwadransach, mimo przewagi Ślęży, kibice zobaczyli tylko jednego gola. Do siatki beniaminka trafił Raszpla, który najpierw minął obrońcę, a później z najbliższej odległości ulokował futbolówkę między słupkami obok bezradnego bramkarza.

- Typowy mecz walki na trudnym boisku, który mogliśmy i powinniśmy rozstrzygnąć już do przerwy. Po dziesięciu minutach prowadziliśmy 2:0. Potem zabrakło nam koncentracji i popełniliśmy błędy, które skutkowały stratą bramek i nerwówką - mówił po meczu Marek Stepnowski, trener miejscowych. Komplementował także rywala. - Piłkarze z Gilowa zagrali naprawdę bardzo ambitnie i postawili ciężkie warunki. Jeśli chodzi o element zaangażowania nie ustępowaliśmy rywalowi, a piłkarsko byliśmy poziom wyżej i to pozwoliło nam na odniesienie zwycięstwa. W tym sezonie wciąż jesteśmy niepokonani i oby tak zostało - dodał.

- Mimo porażki jestem zadowolony z postawy swojego zespołu. Zawodnicy starali się wypełniać założenia ustalone na odprawie, zostawili na boisku sporo serca i uważam, że wcale nie byli gorsi od Ślęży. Niedosyt pozostaje, bo do zdobycia chociażby punktu zabrakło nam niewiele - komentował Cupiał.

Dawna Henrykowianka

Długo na taki mecz czekali kibice i zawodnicy Henrykowianki. Zespół z Henrykowa w końcu zagrał na miarę oczekiwań i odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie. Podopieczni Dawida Warciaka pokonali 7:2 (5:1) beniaminka z Rudnicy.

Wieża jako pierwsza objęła prowadzenie. W drugiej minucie do siatki gospodarzy trafił Paweł Radożycki. Ten gol podziałał jednak na henrykowian jak płachta na byka. Gospodarze szybko odrobili straty i poszli za ciosem, dorzucając do przerwy jeszcze trzy gole i prowadząc na półmetku spotkania 4:1. Formą strzelecką błysnął zdobywca trzech goli - Krzysztof Bryja. Jednego dorzucił Stanisław Sikora, trafiając do bramki Wieży z rzutu karnego.

Drugą połowę Henrykowianka również rozpoczęła z wysokiego "C". W 50 minucie do siatki trafił Mateusz Respekta, który na raty pokonał bramkarza Wieży. Później Respekta dorzucił jeszcze dwa gole i skompletował hat-tricka. Dla Wieży przy stanie 5:1 drugiego i ostatniego gola w tej rywalizacji zdobył Dariusz Grycaj.

Po tej wygranej Henrykowianka wskoczyła w tabeli na ósme miejsce, a za tydzień ma sporą szansę na kolejne punkty - w sobotę zagra w Woliborzu z tamtejszym Słowianinem.

Minimalizm Unii

- To nie był dobry mecz w naszym wykonaniu. Pomimo wielu sytuacji, nie potrafilismy zdobyć gola i dopiero w ostatniej akcji pierwszej połowy dopięliśmy swego. Po dograniu Dawida Rychtera do siatki trafił Daniel Zabrzeński. Jak się okazało, był to jedyny gol w tym spotkaniu. Cenny, bo dający trzy punkty - mówił Waldemar Tomasiewicz, trener unitów.

Sam mecz był słabym widowiskiem. - Rywale nie zawiesili nam poprzeczki wysoko, jednak my wyglądaliśmy równie kiepsko. Jedyny pozytyw to fakt, że mimo słabej dyspozycji zdobyliśmy kolejne trzy punkty i nadal jesteśmy w górnej części tabeli - dodał Tomasiewicz. Za tydzień złotostoczanie podejmą na własnym boisku nieco rozbity Znicz Lubnów. Unia w tabeli zajmuje miejsce piąte, Znicz jest dziewiąty. Ekipa z Kamiennika z zerowym dorobkiem punktowym zamyka stawkę.

Nerwówka Sparty

Sparta, jeżeli chce nawiązać walkę o klasę okręgową nie może pozwalać sobie na wpadki. W meczu z Roztocznikiem podopieczni Grzegorza Bartkiewicza nie mieli łatwej przeprawy, ale zdołali odnieść zwycięstwo. - W końcu nie szwankowała u nas skuteczność i wykorzystaliśmy większość okazji - mówił po końcowym gwizdku Damian Kozłowski, pomocnik Sparty. Ziębiczanie wygrali 6:3 (1:1) i wskoczyli na trzecie miejsce w tabeli.

Sparta jako pierwsza objęła prowadzenie po trafieniu samobójczym obrońcy gości. Przyjezdni szybko jednak wyrównali i remisowy rezultat utrzymał się do przerwy. Wynik odzwierciedlał boiskowe wydarzenia, bo goście prezentowali się nieźle i wcale nie ustępowali ziębiczanom.

Co więcej, na początku drugiej połowy objęli nawet prowadzenie. Po błędzie jednego z obrońców Sparty do bramki strzeżonej przez Macieja Łosia trafił Damian Zarzeczny. Z przewagi bramkowej Rotocznik cieszył sie dwie minuty. Do wyrównania szybko doprowadził Kamil Jurkowski, a chwilę później Spartę na prowadzenie wyprowadził Paweł Mazur. Od tego momentu z gości wyraźnie uszło powietrze, co wykorzystali spartanie i dorzucili jeszcze trzy gole. Raz trafił Mazur, raz Damian Kozłowski, a szóstego gola strzelił 17-letni Adam Lebowski. Wynik na 6:3 w ostatnich minutach ustalił Rafał Sudół z Roztocznika.