Express-Miejski.pl

Obniżony wiek emerytalny stał się faktem. Ponad 500 mieszkańców powiatu chce odejść na emeryturę

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W ciągu miesiąca do ząbkowickiego oddziału ZUS złożono 565 podań w tej sprawie. To efekt obowiązującej od 1 października ustawy o niższym wieku emerytalnym.

W miniony weekend przestała obowiązywać ustawa poprzedniego rządu o stopniowym wydłużaniu czasu pracy do 67 roku życia. Weszła za to nowa, która obniża wiek emerytalny i daje możliwość odejścia na emeryturę kobietom, które ukończyły 60 rok życia i mężczyznom, którzy skończyli 65 lat. Już od początku września zainteresowani mogli składać wnioski o emeryturę w oddziałach ZUS. To niezbędny wymóg, aby otrzymywać comiesięczny przypływ gotówki.

Prawie 60 proc. przyszłych emerytów to kobiety

W całej Polsce w ciągu ostatniego miesiąca ZUS przyjął 275 728 wniosków emerytalnych, w tym 235 911 wniosków pierwszorazowych i 196 715 związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. O tym, jak wielka to ilość świadczy fakt, że tylko we wrześniu do ZUS wpłynęło więcej wniosków o przyznanie emerytury niż w całym 2016 roku. To również ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2013 roku! - Ze statystyk wynika, że większość wnioskujących o emeryturę (około 60 proc.) to kobiety - mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Na Dolnym Śląsku złożono blisko 21 tys. wniosków

Wnioski o emeryturę (pierwszorazowe) złożone we wrześniu 2017 roku na Dolnym Śląsku

20 850

WROCŁAW

8 702

WAŁBRZYCH (w tym powiat ząbkowicki)

7 500

LEGNICA

4 648

 

Mniejsze kolejki

- Po szturmie na ZUS w pierwszych dniach września obecnie z dnia na dzień składanych jest coraz mniej wniosków – dodaje rzeczniczka, zaznaczając, że aktualnie średni czas oczekiwania w kolejce wynosi cztery minuty, gdzie na początku września w kolejkach trzeba było stać nawet po kilkadziesiąt minut. 

Według szacunków zakładu w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku wiek emerytalny osiągnie około 331 tys. osób. Urzędników czeka więc sporo pracy.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA