Express-Miejski.pl

Jedni zapłacą mniej, inni więcej. Od połowy maja nowe taryfy za wodę w gminie Złoty Stok

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od 16 maja w gminie Złoty Stok część mieszkańców za wodę zapłaci mniej. Inni muszą liczyć się z podwyżkami. To efekt uchwały, którą 30 marca podjęli złotostoccy radni.

Mieszkańcy Złotego Stoku oraz sołectw Płonicy i Błotnicy w ostatnim roku za zużyty metr szcześcienny wody płacili 6,91 zł brutto. Po zmianach opłata ta będzie niższa i wyniesie 5,29 zł brutto. - Spadek cen wynika z planowanego mniejszego zakupu wody z wodociągu noworudzkiego. W 2015 roku gmina zmuszona była pozyskiwać wodę z zewnętrznych źródeł, gdyż ze względu na panującą suszę hydrologiczną, w naszych ujęcich brakowało wody. Jej pobór z wodociągu noworudzkiego wiązał się ze sporymi kosztami, co odbiło się na budżecie samorzadu, a także mieszkańców Złotego Stoku, Płonicy i Błotnicy, bo to dla nich pozyskiwaliśmy wodę z zewnątrz - tłumaczy Grażyna Orczyk, burmistrz gminy. - Dodatkowo w ubiegłym roku wymieniliśmy wodociąg przesyłowy między Kamieńcem Ząbkowickim a Złotym Stokiem i to również ma wpływ na spadek cen - wyjaśnia burmistrz.

Ceny, mimo obniżek, i tak będą wyższe niż te, które obowiązywały przed okresem suszy. Wówczas mieszkańcy całej gminy płacili za metr sześcienny wody 4.37 zł brutto.

Ceny opłat za wodę w porównaniu do ubiegłego roku wzrosną natomiast dla mieszkańców sołectw Mąkolno i Laski. Dotychczas płacili oni 4.37 zł brutto za zużyty metr szcześcienny wody, a od 16 maja stawki te wzrosną o 60 gr brutto i wyniosą 4.97 zł brutto. - Podwyżka jest spowodowana większymi kosztami funkcjonowania przedsiębiorstwa - wyjaśnia Orczyk.

Stawka opłaty abonamentowej za wodę (8.64 zł brutto na terenie całej gminy), jak również stawka abonamentowa (4.37 zł brutto) i opłata za ścieki (6.08 zł brutto za m3) pozostanie na tym samym poziomie.

mwinnik / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA