Express-Miejski.pl

Młodzież z powiatu ząbkowickiego na wymianie partnerskiej w Niemczech

Uczniowie z powiatu ząbkowickiego na wymianie międzynarodowej w Niemczech fot.: mat. prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Młodzież z Ziębic i Ząbkowic Śląskich przebywała na wymianie z niemiecką szkołą KSM w Bad Margentheim. To efekt długoletniej współpracy powiatów.

Wymiana miała miejsce od 31 marca do 7 kwietnia. Grupa 14 uczniów z ZSZ w Ząbkowicach Śląskich oraz ZSP w Ziębicach wraz z opiekunami: Barbarą Bryl i Moniką Zator przybyła do niemieckiego powiatu Main-Tauber ostatniego marca w godzinach popołudniowych.

Zgodnie z tradycją programu wymiany międzynarodowej polscy uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Szczególnie trudny był początek, gdyż trzeba było przełamać pierwsze lody spędzając popołudnia z niemieckimi przyjaciółmi i z ich rodzinami. Z każdym dniem uczniowie pozbywali się stereotypowego myślenia, otwierali się na nowości, a przede wszystkim uczyli się współpracować oraz spędzać razem wolny czas. Bardzo intensywne były ćwiczenia w porozumiewaniu się językiem niemieckim i angielskim.

Zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie zwiedzili miasta Bad Mergentheim i Würzburg, uczestniczyli w zajęciach szkolnych, w biegach półmaratonu, grali w minigolfa, zwiedzili i pracowali w firmie Würth, odwiedzili zakład dla osób niepełnosprawnych w Gerlachsheim i ostatni wieczór spędzili w klubie strzeleckim w Marbach.

Wyjazdy takie jak ten, uczą dyscypliny i samodzielności, pomagają zdobyć umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Podczas wymiany istnieje możliwość poznania kraju i jego historii, ale przede wszystkim poznania ludzi, ich zwyczajów, języka.

- Wszystkim żal było odjeżdżać. Rzeka Tauber i winnice położone na zboczach doliny pozostawiły niezapomniane wrażenia. Teraz w maju  młodzież niemiecka zawita do polskich rodzin. Z niecierpliwością czekamy na Nich! - mówi Barbara Bryl, opiekunka i jednocześnie koordynatorka współpracy z ziębickiej szkoły ponadgimnazjalnej.

autor: Barbara Bryl

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA