Express-Miejski.pl

Wielki sukces złotostockich gimnazjalistów

Gimnazjaliści ze Złotego Stoku na Ogólnopolskim Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie 7" fot.: mat. prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Uczniowie ze złotostockiego gimnazjum docenieni podczas Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie 7” (krajowy etap festiwalu Science on Stage) w Poznaniu.

Organizatorem polskiej edycji jest Krajowy Komitet Organizacyjny Festiwali „Nauki Przyrodnicze na Scenie” pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Musiała. Wydarzenie odbywało się w siedzibie Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem festiwalu jest ukazanie wkładu nauk przyrodniczych w budowanie wiedzy społeczeństwa o otaczającym nas świecie i upowszechnianie rezultatów tych nauk, uświadomienie uczestnikom festiwalu roli nauk przyrodniczych w rozwoju nowoczesnych technologii, zaprezentowanie innowacyjnych sposobów nauczania, wymiana doświadczeń i nawiązywanie współpracy między nauczycielami, zademonstrowanie ciekawych i kreatywnych działań uczniów w zakresie zdobywania wiedzy z dziedziny przedmiotów przyrodniczych.

W tegorocznej ogólnopolskiej edycji festiwalu udział wzięło około 300 uczestników, których zmagania oceniało jury złożone z wykładowców i pracowników naukowych różnych uczelni oraz zaproszonych gości. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów z Samorządowego Zespołu Szkół - Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Złotym Stoku.

W pierwszym dniu zmagań w kategorii demonstracja zjawisk wystąpili uczniowie klasy III b w składzie: Michał Andrejew, Jarosław Janiec, Dawid Seweryn, którzy rywalizowali z 32 innymi zespołami ze szkół różnych typów. Uczniowie przygotowani pod kierunkiem nauczyciela fizyki mgr Konstancji Nowakowskiej zaprezentowali w regulaminowym czasie 15 minut demonstrację pod nazwą „ Dźwiganie ciężarów”, przybliżając w niekonwencjonalny sposób jury i widowni działanie maszyn prostych, podnośników pneumatycznych i hydraulicznych oraz pomp.  

W drugim dniu złotostocki zespół rywalizował w kategorii przedstawienie artystyczne związane z naukami przyrodniczymi. W czasie półgodzinnego występu zawiłości zjawisk fizycznych brawurowo i perfekcyjnie w przedstawieniu „Cyrkowe show” zaprezentowali uczniowie kl. II i III: Julia Janiczek, Jarosław Kawa, Jędrzej Krzywonos, Krzysztof Marynowski, Stanisław Pluciak, Michał Andrejew, Jarosław Janiec, Dawid Seweryn. Ich występ usatysfakcjonowałby niejednego miłośnika sztuki cyrkowej i nauk fizycznych, a ogromny aplauz publiczności tylko to potwierdził. Uczniów przygotowały nauczyciel fizyki mgr Konstancja Nowakowska oraz matematyki mgr Gabriela Pluciak.

W czasie przerw między kolejnymi zmaganiami konkursowymi uczniowie uczestniczyli w wykładzie "Co można zrobić z powietrzem?", „Wykład z pokazami o dronach i ich zastosowaniach”. Nauczyciele wysłuchali wykładu „ Comparison of Asian and European Science Education Systems” oraz uczestniczyli w warsztatach „ iStage3 – Piłka nożna w nauczaniu przedmiotów ścisłych”.

Emocje sięgały zenitu kiedy ogłaszano wyniki rywalizacji. Uczniowie złotostockiego gimnazjum zdobyli nagrody w dwóch kategoriach: przedstawienie – I miejsce i demonstracja – wyróżnienie. W nagrodę otrzymali książki.

Wszystkie pomoce wykorzystane w demonstracji i przedstawieniu zostały wykonanie własnoręcznie z użyciem m.in. patyczków do lodów i szaszłyków, tektury, strzykawek, rurek plastikowych (przygotowanie ich zajęło prawie całe wakacje). Opracowanie dwóch scenariuszy, zgromadzenie i wykonanie rekwizytów do przedstawienia oraz prawie dwa tygodnie żmudnych prób i ćwiczeń z uczniami to recepta na sukces. Swój wkład w przygotowanie uczniów do przedstawienia, mają również nauczyciele wychowania fizycznego Wojciech Kupczak - piramidy, Stanisław Sałata- ćwiczenia równoważne oraz absolwentka szkoły Zuzanna Pluciak- współautorka scenariusza przedstawienia.

Udział, wyżywienie i noclegi uczniów, nauczycieli pokrywał Krajowy Komitet Organizacyjny Science on Stage w Poznaniu.

Nadmienić należy, że to już drugi sukces w tym konkursie. W 2014 roku w 6 edycji festiwalu uczniowie złotostockiego gimnazjum również zajęli wysokie miejsca: I miejsce w demonstracji i wyróżnienie w przedstawieniu. Duże wyróżnienie spotkało nauczyciela szkoły Konstancję Nowakowską, która w gronie dwunastu innych nauczycieli i pracowników naukowych reprezentowała Polskę w Londynie na Europejskim Festiwalu Nauk Przyrodniczych Science on Stage.

- Nauki przyrodnicze są bardzo mocną stroną naszej szkoły, mamy więc nadzieję, że potencjał naszych uczniów i absolwentów będzie wykorzystany przez szkoły ponadgimnazjalne,  do których uczęszczają, na terenie powiatu ząbkowickiego i kłodzkiego - mówi Agata Pawłowska-Król, dyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Złotym Stoku.

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA