Piotr Kurczab podwójnym złotym medalistą akademickich mistrzostw Polski

Piotr Kurczab podwójnym mistrzem Akademickich Mistrzostw Polski

Piotr Kurczab podwójnym mistrzem Akademickich Mistrzostw Polski fot.: mp

Zawodnik SGR Srebrna Góra okazał się najlepszy zarówno w indywidualnej jeździe na czas jak i w dłuższym wyścigu ze startu wspólnego.

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim to najważniejsza krajowa impreza w kolarstwie akademickim. Zawody rozgrywane są od 1998 roku. Tym razem odbyły się w ostatni weekend maja w Jeleniej Górze.
W sobotę kolarze rywalizowali w indywidualnej jeździe na czas. Na trasie liczącej ponad trzy kilometry Piotr Kurczab reprezentujący Politechnikę Wrocławską (PWr), a na co dzień zawodnik grupy SGR Srebrna Góra okazał się najszybszy i pokonał około 130 rywali. Złoty medal 24-latek wywalczył o setne sekundy, minimalnie wyprzedzając drugiego Marcina Kawalca. Na trzecim stopniu podium stanął Patryk Adamkiewicz.

Dzień później na zawodach ze startu wspólnego Kurczab udowodnił, że sobotni wynik to nie przypadek. Na ponad 20-kilometrowej trasie reprezentant PWr wygrał o kilkadziesiąt sekund wyprzedzając drugiego na mecie Kawalca. Trzeci na podium Mariusz Kozak stracił do zwycięzcy prawie 4.5 minuty. - To dla mnie czwarty start w Akademickich Mistrzostwach Polski. Zawsze stawałem na podium, jednak nigdy nie udało mi się wywalczyć pierwszego miejsca, aż do tegorocznego startu. Jestem bardzo szczęśliwy – komentował Kurczab. 24-latek, który od czterech lat jest mistrzem Polski szkół technicznych wspomniał także o trasie na jakiej przyszło rywalizować kolarzom. - Zarówno technicznie jak i fizycznie bardzo ciężka trasa. Strome podjazdy i wymagające zjazdy. Jest to trasa Mai Włoszczowskiej, gdzie co roku rozgrywane są międzynarodowe zawody, więc to też świadczy o jej renomie - wyjaśniał złoty medalista.

W zawodach wzięła również udział Iwona – siostra Piotra. 20-latka także reprezentowała PWr i zajęła siódmą lokatę w jeździe indywidualnej na czas i (trzecia pozycja wśród uczelni techniczych) i szóstą w wyścigu ze startu wspólnego (drugie miejsce wśród uczelni technicznych). Dla Iwony był to debiut w Akademickich Mistrzostwach Polski, a osiagnięte wyniki, jak sama przyznaje, napawają optymizmem przed kolejnymi edycjami.